17:50 / 11.05.2025 5.45k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi PISA 2025 natijalarini sun’iy oshirishda ayblandi. Bu ayblov PISA 2025 tadqiqotida barcha Prezident maktablarining ishtirok etayotgani bilan izohlanmoqda.
PISA — Xalqaro o‘quvchilarni baholash dasturi bo‘lib, turli davlatlarda 15 yoshli o‘quvchilarning savodxonligini (o‘qish, matematika va tabiiy fanlar) hamda bilimlarini amaliyotda qo‘llash qobiliyatini baholovchi dasturdir.
Ushbu dastur 1997-yilda joriy etilgan bo‘lib, har uch yilda bir marta o‘tkaziladi, birinchi marta 2000-yilda o‘tkazilgan. 2022-yilda esa nihoyat O‘zbekiston ham ilk bor PISA xalqaro tadqiqotida ishtirok etgandi.
Unda O‘zbekistondagi 15 yoshli o‘quvchilar matematika fanidan jami 364 ball to‘plashgan.
Bu natijalarni boshqa mamlakatlar bilan solishtiradigan bo‘lsak, bu ancha past ko‘rsatgich ekanligini bilish qiyin emas. PISA 2022 tadqiqotida jami 81 ta davlat ishtirok etgan bo‘lsa, O‘zbekiston ana shu mamlakatlar orasida 72-o‘rinni egallagandi.
Undan tashqari PISA 2022 tadqiqotining boshqa yo‘nalishlari bo‘yicha, ya’ni o‘qish savodxonligi — 336 ball (81 ta mamlakat orasida 80-o‘rin), tabiiy-ilmiy savodxonlik bo‘yicha — 355 ball (81 ta mamlakat orasida 80-o‘rin).
O‘zbekiston PISA 2025 tadqiqotida ham ishtirok etishi belgilangan bo‘lib, joriy yil 5-maydan boshlab O‘zbekistonda PISA 2025 xalqaro sinovlariga start berilgandi.
Joriy yilning yanvar oyida PISA 2025 tadqiqotida ishtirok etadigan maktablar va ularning sonini tasdiqlash to‘g‘risida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining buyrug‘i imzolanganligi haqida xalqtaliminfo.uz manbasi xabar bergandi. Aynan shu vaqtda esa ijtimoiy tarmoqlarda PISA 2025 tadqiqotida ishtirok etadigan maktablarning aniq ro‘yxati haqidagi ma’lumotlar tarqalgandi.
Undagi ma’lumotlarni ko‘zdan kechiradigan bo‘lsak, PISA 2025 tadqiqotida jami 233 ta ta’lim muassasasi qatnashib, ulardan 17 tasi Prezident hamda ixtisoslashtirilgan maktablar, 4 ta xususiy maktab, 1 ta maktab-internati, 1 ta harbiy musiqa akademik litseyi, 1 ta respublika olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash maktabi hamda 209 tasini oddiy umumiy o‘rta ta’lim maktablari tashkil etishini ko‘rishimiz mumkin.
Ushbu sonlarni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan e’lon qilingan raqamlar bilan solishtiradigan bo‘lsak, o‘rtada deyarli farqlar yo‘qligini ko‘rish mumkin.
PISA ko‘zbo‘yamachilik uchun o‘tkazilyaptimi?
Ta’lim masalalari bo‘yicha ekspert, pedagog Shokir Tursun o‘zining X hamda Telegram sahifasida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligini PISA 2025 natijalarini sun’iy oshirishda aybladi. U bu fikrini PISA 2025 tadqiqotida barcha Prezident maktablari “tasodifiy” tanlab olinganligi bilan izohlagan.
“Tushunishimcha, bu yilgi PISA’da prezident maktablari tizimidagi barcha maktablar qatnashmoqda. Bu firibgarlik hisoblanadi. O‘rtacha ballni sun’iy oshirishga urinish. OECD bunga qanday yo‘l qo‘ygan, tushunmadim. Axir reprezentativlik yaqqol buzilib turibdi-ku”, deydi ekspert.
Shokir Tursunning ushbu ayblovlariga javoban vazir Hilola Umarova maktablarni tanlash jarayoniga vazirlik umuman aralashmasligini, vazirlikka ko‘zbo‘yamachilik kerak emasligini aytdi.
“PISA tadqiqotida ishtirok etish uchun O‘zbekistondagi 233 ta maktab tasodifiylik tamoyili asosida tanlab olingan. Maktablarni tanlash jarayoniga vazirlik umuman aralashmaydi, OECD tanlab, o‘tkazadi. Vazirlikka haqqoniy tahlil, natijalar kerak. Ko‘zbo‘yamachilik emas”, degan vazir Umarova.
PISA va reprezentativlik
PISA tadqiqotida har bir davlatdan qatnashadigan maktablar soni xalqaro talablar asosida belgilanadi. Bunda tadqiqotda ishtirok etayotgan mamlakatdan jami maktablarning kamida 2 foizi ishtirok etishi kerak. Bundan tashqari, minimal ishtirokchilar soni sifatida 150 ta maktab va 6 000 nafar o‘quvchi belgilangan.
PISA tadqiqoti uchun har bir ishtirokchi mamlakatda minglab maktablar orasidan faqat bir nechtasi tanlab olinadi, lekin bu tanlov butun mamlakatdagi o‘quvchilarning umumiy darajasini aks ettirishi kerak.
Ya’ni, tadqiqotda ishtirok etuvchi maktablar mamlakatning barcha hududlaridan reprezentativlik tamoyili asosida tasodifiy ravishda tanlab olinishi tadqiqotning eng muhim shartlaridan biri hisoblanadi.
Reprezentativlik nima uchun muhim?
Agar tadqiqotda ishtirok etish uchun faqatgina eng yaxshi maktablar tanlab olinsa, bu reprezentativ tanlov bo‘lmaydi, chunki u holda PISA natijasi faqat elit maktablardagi o‘quvchilarning natijasini ko‘rsatadi, butun mamlakatdagi o‘quvchilarning real natijasini emas.
Shuning uchun ham PISA tadqiqotida maktablar tasodifiy tanlab olinib, bu tanlov shahar va qishloq maktabi, olis hududdagi maktab, o‘qitish tili, maktab turi (davlat/xususiy) kabi omillarni hisobga oladi. Aynan shu sababli ham PISA tadqiqotida maktablar tasodifiy tanlab olinishi belgilangan.
Ya’ni, reprezentativlik — bu PISA tanlovining eng muhim tamoyillaridan biri, chunki u orqali faqat kuchli yoki zaif maktablar emas, balki mamlakatdagi haqiqiy o‘quvchilar holati aniqlanadi.
Ma’lumot uchun: PISA 2025 tadqiqotida jami 233 ta ta’lim muassasasi qatnashib, ulardan 17 tasi Prezident hamda ixtisoslashtirilgan maktablar, 4 ta xususiy maktab, 1 ta maktab-internati, 1 ta harbiy musiqa akademik litseyi, 1 ta respublika olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash maktabi hamda 209 tasini oddiy umumiy o‘rta ta’lim maktablari tashkil etmoqda.

17:50 / 11.05.2025 5.45k
PISA is an international student assessment program that assesses the literacy of 15-year-old students (in reading, mathematics, and science) and their ability to apply their knowledge in practice in different countries.
This program was introduced in 1997 and is held every three years, the first time in 2000. In 2022, Uzbekistan finally participated in the PISA international survey for the first time.
In it, 15-year-old students in Uzbekistan scored a total of 364 points in mathematics.
If we compare these results with other countries, it is not difficult to see that this is a much lower indicator. In total, 81 countries participated in the PISA 2022 study, and Uzbekistan ranked 72nd among these countries.
In addition, in other areas of the PISA 2022 study, that is, reading literacy - 336 points (80th place among 81 countries), natural science literacy - 355 points (80th place among 81 countries).
Uzbekistan is also scheduled to participate in the PISA 2025 study, and the PISA 2025 international tests were launched in Uzbekistan on May 5th of this year.
In January of this year, a source from xalqtaliminfo.uz reported that an order from the Minister of Preschool and School Education was signed to approve the number of schools participating in the PISA 2025 study. At the same time, information about the exact list of schools participating in the PISA 2025 study was circulating on social networks.
If we look at the data in it, we can see that a total of 233 educational institutions participate in the PISA 2025 study, of which 17 are Presidential and specialized schools, 4 are private schools, 1 is a boarding school, 1 is a military music academic lyceum, 1 is a republican school for training in Olympic and Paralympic sports, and 209 are ordinary general education schools.
If we compare these figures with the figures published by the Ministry of Preschool and School Education, we can see that there is no difference between them.
Is PISA being conducted for deception?
Educational expert Shokir Tursun accused the Ministry of Preschool and School Education of artificially inflating PISA 2025 results on his X social media page. He explained this idea by the fact that all Presidential schools were "randomly" selected in the PISA 2025 study.
"As I understand it, all schools in the presidential school system are participating in this year's PISA. This is considered fraud. An attempt to artificially increase the average score. I don't understand how the OECD allowed this. After all, representativeness is clearly violated," says the expert.
In response to Shokir Tursun's accusations, Minister Hilola Umarova stated that the ministry would not interfere in the school selection process at all and that the ministry does not need deception.
"233 schools in Uzbekistan were selected based on the principle of randomization to participate in the PISA study. The Ministry does not interfere at all in the school selection process; the OECD selects and conducts it. The Ministry needs a fair analysis and results. "This is not deception," said Minister Umarova.
PISA and representativeness
The number of schools from each country participating in the PISA study is determined based on international requirements. In this case, at least 2% of the total number of schools from the participating country must participate. In addition, 150 schools and 6,000 students are designated as the minimum number of participants.
Only a few out of thousands of schools in each participating country are selected for the PISA study, but this selection should reflect the overall level of students in the entire country. That is, the random selection of schools participating in the study from all regions of the country based on the principle of representativeness is one of the most important conditions of the study.
Why is representativeness important?
If only the best schools are selected to participate in the study, this will not be a representative sample, because then PISA results show only the results of students in elite schools, and not the real results of students in the whole country.
Therefore, PISA studies randomly select schools, taking into account such factors as urban and rural schools, schools in remote areas, language of instruction, and type of school (public/private). For this very reason, the PISA study designated random selection of schools.
That is, representativeness is one of the most important principles of the PISA selection, because it determines not only the status of strong or weak schools, but also the status of real students in the country.
A total of 233 educational institutions participated in the PISA 2025 study, including 17 Presidential and specialized schools, 4 private schools, 1 boarding school, 1 military music academic lyceum, 1 republican school for training in Olympic and Paralympic sports, and 209 ordinary general secondary schools.
When comparing the number of schools participating in the PISA 2025 study by region, we can see that the share of schools in the city of Tashkent (52) is the highest compared to other regions, and the share of schools in the Syrdarya region (4) is lower.