17:50 / 11.05.2025 5.45k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi PISA 2025 natijalarini sun’iy oshirishda ayblandi. Bu ayblov PISA 2025 tadqiqotida barcha Prezident maktablarining ishtirok etayotgani bilan izohlanmoqda.
PISA — Xalqaro o‘quvchilarni baholash dasturi bo‘lib, turli davlatlarda 15 yoshli o‘quvchilarning savodxonligini (o‘qish, matematika va tabiiy fanlar) hamda bilimlarini amaliyotda qo‘llash qobiliyatini baholovchi dasturdir.
Ushbu dastur 1997-yilda joriy etilgan bo‘lib, har uch yilda bir marta o‘tkaziladi, birinchi marta 2000-yilda o‘tkazilgan. 2022-yilda esa nihoyat O‘zbekiston ham ilk bor PISA xalqaro tadqiqotida ishtirok etgandi.
Unda O‘zbekistondagi 15 yoshli o‘quvchilar matematika fanidan jami 364 ball to‘plashgan.
Bu natijalarni boshqa mamlakatlar bilan solishtiradigan bo‘lsak, bu ancha past ko‘rsatgich ekanligini bilish qiyin emas. PISA 2022 tadqiqotida jami 81 ta davlat ishtirok etgan bo‘lsa, O‘zbekiston ana shu mamlakatlar orasida 72-o‘rinni egallagandi.
Undan tashqari PISA 2022 tadqiqotining boshqa yo‘nalishlari bo‘yicha, ya’ni o‘qish savodxonligi — 336 ball (81 ta mamlakat orasida 80-o‘rin), tabiiy-ilmiy savodxonlik bo‘yicha — 355 ball (81 ta mamlakat orasida 80-o‘rin).
O‘zbekiston PISA 2025 tadqiqotida ham ishtirok etishi belgilangan bo‘lib, joriy yil 5-maydan boshlab O‘zbekistonda PISA 2025 xalqaro sinovlariga start berilgandi.
Joriy yilning yanvar oyida PISA 2025 tadqiqotida ishtirok etadigan maktablar va ularning sonini tasdiqlash to‘g‘risida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining buyrug‘i imzolanganligi haqida xalqtaliminfo.uz manbasi xabar bergandi. Aynan shu vaqtda esa ijtimoiy tarmoqlarda PISA 2025 tadqiqotida ishtirok etadigan maktablarning aniq ro‘yxati haqidagi ma’lumotlar tarqalgandi.
Undagi ma’lumotlarni ko‘zdan kechiradigan bo‘lsak, PISA 2025 tadqiqotida jami 233 ta ta’lim muassasasi qatnashib, ulardan 17 tasi Prezident hamda ixtisoslashtirilgan maktablar, 4 ta xususiy maktab, 1 ta maktab-internati, 1 ta harbiy musiqa akademik litseyi, 1 ta respublika olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash maktabi hamda 209 tasini oddiy umumiy o‘rta ta’lim maktablari tashkil etishini ko‘rishimiz mumkin.
Ushbu sonlarni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan e’lon qilingan raqamlar bilan solishtiradigan bo‘lsak, o‘rtada deyarli farqlar yo‘qligini ko‘rish mumkin.
PISA ko‘zbo‘yamachilik uchun o‘tkazilyaptimi?
Ta’lim masalalari bo‘yicha ekspert, pedagog Shokir Tursun o‘zining X hamda Telegram sahifasida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligini PISA 2025 natijalarini sun’iy oshirishda aybladi. U bu fikrini PISA 2025 tadqiqotida barcha Prezident maktablari “tasodifiy” tanlab olinganligi bilan izohlagan.
“Tushunishimcha, bu yilgi PISA’da prezident maktablari tizimidagi barcha maktablar qatnashmoqda. Bu firibgarlik hisoblanadi. O‘rtacha ballni sun’iy oshirishga urinish. OECD bunga qanday yo‘l qo‘ygan, tushunmadim. Axir reprezentativlik yaqqol buzilib turibdi-ku”, deydi ekspert.
Shokir Tursunning ushbu ayblovlariga javoban vazir Hilola Umarova maktablarni tanlash jarayoniga vazirlik umuman aralashmasligini, vazirlikka ko‘zbo‘yamachilik kerak emasligini aytdi.
“PISA tadqiqotida ishtirok etish uchun O‘zbekistondagi 233 ta maktab tasodifiylik tamoyili asosida tanlab olingan. Maktablarni tanlash jarayoniga vazirlik umuman aralashmaydi, OECD tanlab, o‘tkazadi. Vazirlikka haqqoniy tahlil, natijalar kerak. Ko‘zbo‘yamachilik emas”, degan vazir Umarova.
PISA va reprezentativlik
PISA tadqiqotida har bir davlatdan qatnashadigan maktablar soni xalqaro talablar asosida belgilanadi. Bunda tadqiqotda ishtirok etayotgan mamlakatdan jami maktablarning kamida 2 foizi ishtirok etishi kerak. Bundan tashqari, minimal ishtirokchilar soni sifatida 150 ta maktab va 6 000 nafar o‘quvchi belgilangan.
PISA tadqiqoti uchun har bir ishtirokchi mamlakatda minglab maktablar orasidan faqat bir nechtasi tanlab olinadi, lekin bu tanlov butun mamlakatdagi o‘quvchilarning umumiy darajasini aks ettirishi kerak.
Ya’ni, tadqiqotda ishtirok etuvchi maktablar mamlakatning barcha hududlaridan reprezentativlik tamoyili asosida tasodifiy ravishda tanlab olinishi tadqiqotning eng muhim shartlaridan biri hisoblanadi.
Reprezentativlik nima uchun muhim?
Agar tadqiqotda ishtirok etish uchun faqatgina eng yaxshi maktablar tanlab olinsa, bu reprezentativ tanlov bo‘lmaydi, chunki u holda PISA natijasi faqat elit maktablardagi o‘quvchilarning natijasini ko‘rsatadi, butun mamlakatdagi o‘quvchilarning real natijasini emas.
Shuning uchun ham PISA tadqiqotida maktablar tasodifiy tanlab olinib, bu tanlov shahar va qishloq maktabi, olis hududdagi maktab, o‘qitish tili, maktab turi (davlat/xususiy) kabi omillarni hisobga oladi. Aynan shu sababli ham PISA tadqiqotida maktablar tasodifiy tanlab olinishi belgilangan.
Ya’ni, reprezentativlik — bu PISA tanlovining eng muhim tamoyillaridan biri, chunki u orqali faqat kuchli yoki zaif maktablar emas, balki mamlakatdagi haqiqiy o‘quvchilar holati aniqlanadi.
Ma’lumot uchun: PISA 2025 tadqiqotida jami 233 ta ta’lim muassasasi qatnashib, ulardan 17 tasi Prezident hamda ixtisoslashtirilgan maktablar, 4 ta xususiy maktab, 1 ta maktab-internati, 1 ta harbiy musiqa akademik litseyi, 1 ta respublika olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash maktabi hamda 209 tasini oddiy umumiy o‘rta ta’lim maktablari tashkil etmoqda.

PISA - это международная программа оценки учащихся, которая оценивает грамотность 15-летних учащихся (чтение, математика и естественные науки) и их способность применять свои знания на практике в разных странах.
Эта программа была запущена в 1997 году и проводится каждые три года, впервые в 2000 году. В 2022 году Узбекистан впервые принял участие в международном исследовании PISA.
В нем 15-летние школьники Узбекистана набрали в общей сложности 364 балла по математике.
Сравнивая эти результаты с другими странами, нетрудно понять, что это гораздо более низкий показатель. Всего в исследовании PISA 2022 приняли участие 81 страна, Узбекистан занял 72-е место среди этих стран.
Кроме того, по другим направлениям исследования PISA 2022, а именно по грамотности чтения - 336 баллов (80-е место среди 81 страны), по естественнонаучной грамотности - 355 баллов (80-е место среди 81 страны).
Узбекистан также примет участие в исследовании PISA 2025, и с 5 мая текущего года в Узбекистане стартовали международные тесты PISA 2025.
В январе текущего года источник xalqtaliminfo.uz сообщил, что был подписан приказ министра дошкольного и школьного образования об утверждении количества школ, участвующих в исследовании PISA 2025. Именно в это время в социальных сетях распространилась информация о точном списке школ, которые будут участвовать в исследовании PISA 2025.
Если мы посмотрим на данные в нем, то увидим, что в исследовании PISA 2025 участвуют в общей сложности 233 образовательных учреждения, из которых 17 - Президентские и специализированные школы, 4 - частные школы, 1 - школа-интернат, 1 - академический лицей военной музыки, 1 - республиканская школа олимпийского и паралимпийского спорта, а также 209 - обычные общеобразовательные школы.
Если сравнить эти цифры с цифрами, опубликованными Министерством дошкольного и школьного образования, то можно увидеть, что между ними нет никакой разницы.
PISA проводится для показухи?
Эксперт по вопросам образования, педагог Шокир Турсун на своей странице X обвинил Министерство дошкольного и школьного образования в искусственном завышении результатов PISA 2025. Он объяснил это тем, что все президентские школы были выбраны "случайно" в исследовании PISA 2025.
"Насколько я понимаю, в PISA этого года участвуют все школы системы президентских школ. Это мошенничество. Попытка искусственно увеличить средний балл. Я не понимаю, как ОЭСР допустил это. Ведь репрезентативность явно нарушена," - говорит эксперт.
В ответ на обвинения Шокира Турсуна министр Хилола Умарова заявила, что министерство вообще не будет вмешиваться в процесс выбора школ и что министерству не нужны никакие притворства.
"233 школы в Узбекистане были отобраны для участия в исследовании PISA на основе принципа случайности. В процесс отбора школ министерство вообще не вмешивается, отбирает и проводит ОЭСР. Министерству необходим честный анализ и результаты. Это не обман," - говорит министр Умарова.
PISA и репрезентативность
Количество школ из каждой страны, участвующих в исследовании PISA, определяется на основе международных требований. При этом должны участвовать не менее 2% от общего числа школ из страны, участвующей в исследовании. Кроме того, в качестве минимального количества участников определены 150 школ и 6 000 учащихся.
Для исследования PISA в каждой стране-участнице будут выбраны только несколько из тысяч школ, но эта выборка должна отражать общий уровень учащихся по всей стране. То есть, одним из важнейших условий исследования является случайный выбор школ, участвующих в исследовании, из всех регионов страны на основе принципа репрезентативности.
Почему важна репрезентативность?
Если для участия в исследовании будут выбраны только лучшие школы, это не будет репрезентативным отбором, потому что тогда результаты PISA показывают только результаты учащихся элитных школ, а не реальные результаты учащихся по всей стране.
Поэтому в исследовании PISA школы выбираются случайным образом, учитывая такие факторы, как городская и сельская школа, школа в отдаленном районе, язык обучения и тип школы (государственная/частная). Именно поэтому в исследовании PISA была выбрана случайная выборка школ.
Всего в исследовании PISA 2025 участвуют 233 образовательных учреждения, в том числе 17 Президентских и специализированных школ, 4 частные школы, 1 школа-интернат, 1 военно-музыкальный академический лицей, 1 республиканская школа олимпийской и паралимпийской подготовки, а также 209 обычных общеобразовательных школ.
При сравнении количества школ, участвующих в исследовании PISA 2025, в разрезе регионов, мы видим, что доля школ в городе Ташкенте (52) самая высокая по сравнению с другими регионами, а доля школ в Сырдарьинской области (4) ниже.