Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan bajarib kelinayotgan ayrim davlat xizmatlari bosqichma-bosqich xususiy sektorga yo‘naltiriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 27-fevraldagi “Xizmatlar sohasi barqaror rivojlanishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-78-sonli ijrosini ta’minlash maqsadida Savdo-sanoat palatasi tomonidan so‘rovnoma o‘tkazilmoqda.
Savdo-sanoat palatasi tomonidan e’lon qilingan hujjatga ko‘ra, MMTV tomonidan bajariladigan quyidagi funksiyalar xususiy sektorga topshirilishi mumkin:
- Vazirlik tizimi faoliyatiga daxldor jurnal va gazetalar, blankalar, o‘quv-metodik majmualar, byulletenlar hamda o‘quv qo‘llanmalarini nashr etish, shuningdek, Vazirlikning veb-sayti ishini tashkil qilish;
- “Barkamol avlod” bolalar maktablarida “STEAM — ta’lim” (Science — tabiiy fanlar, Technology — texnologiyalar, Engineering — muhandislik, Art — san’at, Mathematics — matematika) dasturini joriy etish va to‘garaklar mazmuniga singdirishga oid o‘quv dasturlar ishlab chiqish va amaliyotga joriy etish;
- O‘zbekiston “Yoshlik” jismoniy tarbiya va sport jamiyati bilan birgalikda o‘quvchi yoshlar o‘rtasida jismoniy tarbiya va sportni keng targ‘ib qilish, bolalarning muntazam ravishda jismoniy tarbiya bilan shug‘ullanishlari uchun shart-sharoitlar yaratish, “Quvnoq startlar” va “Yozgi ta’til” sport musobaqalarini o‘tkazish, “Umid nihollari” va boshqa sport musobaqalarini o‘tkazish choralarini ko‘rish;
- Rivojlanishida turli nuqsonlari bo‘lgan hamda davolanishga va sog‘lomlashtirishga muhtoj bo‘lgan bolalarning inklyuziv sharoitda ta’lim-tarbiya olishlarini ta’minlash.
Ayni vaqtda xususiy sektorga o‘tkazilishi taklif etilayotgan vazirlik funksiyalari va xizmatlari yuzasidan so‘rovnoma davom etmoqda.
Vazirlik “Yil o‘qituvchisi” natijalari nega o‘zgarib qolganiga izoh berdi
“Tanaffus” #6
“Tanaffus” podkastining ushbu soni O‘zbekistondagi xususiy va davlat ta’lim tizimlarining qiyosiy tahlili bo‘lib, suhbat davomida xususiy ta’limning roli, uning oldida turgan qiyinchiliklar, afzalliklari va jamiyatdagi roli chuqur muhokama qilindi.
Ta’limga oid hujjatlar vazirlik ‘‘seyfidami’’?
Biz ko‘taradigan muammoning ko‘lami keng, lekin buni vazirlik hali-beri his qilmaydiganga o‘xshaydi. Chunki, tizim katta, vazirlik esa muammolar ildizini mutlaqo boshqa joydan qidirib yurgan bo‘lishi ham ehtimoldan holi emas.
Maktabdagi bo‘sh yerlar bog‘cha qurmoqchi bo'lgan tadbirkorlarga 30 yilga bepul foydalanishga beriladi
Maktablarning bo‘sh yerlarida xususiy sheriklik asosida bog‘cha qurishga ruxsat beriladi. Bunda tadbirkorlardan yer uchun ijara haqi 30 yil davomida undirilmaydi.

Согласно документу, опубликованному Торгово-промышленной палатой, некоторые государственные услуги, предоставляемые Министерством дошкольного и школьного образования, будут поэтапно переданы частному сектору.
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 27 февраля 2025 года No ПП-78 "О дополнительных мерах по созданию благоприятных условий для устойчивого развития сферы услуг" Торгово-промышленной палатой проводится опрос.
Согласно документу, опубликованному Торгово-промышленной палатой, следующие функции, выполняемые МИД, могут быть переданы частному сектору:
- издание журналов и газет, бланков, учебно-методических комплексов, бюллетеней и учебных пособий, касающихся деятельности системы Министерства, а также организация работы веб-сайта Министерства;
- внедрение в детских школах "Баркамол авлод" программы "STEAM - образование" (Science - естественные науки, Technology - технологии, Engineering - инженерия, Art - искусство, Mathematics - математика) и разработка и внедрение в практику учебных программ по внедрению их в содержание кружков;
- принятие совместно с Обществом физической культуры и спорта Узбекистана "Ёшлик" мер по широкой пропаганде физической культуры и спорта среди учащейся молодежи, созданию условий для регулярных занятий детей физической культурой, проведению спортивных соревнований "Веселые старты" и "Летние каникулы," "Умид нихоллари" и других спортивных соревнований;
- Обеспечение получения образования и воспитания в инклюзивных условиях детьми с различными нарушениями развития, нуждающимися в лечении и оздоровлении.
В настоящее время продолжается опрос о функциях и услугах министерства, которые предлагается передать частному сектору.