“Yuristkadr” loyihasi asoschisi, huquqshunos, advokat Saidali Muxtoraliyev soatbay asosida dars o‘tadigan pedagoglarga mehnat ta’tili berilishi borasida fikr bildirdi. Uning aytishicha, amaldagi tartib soatbay dars o‘tadigan pedagoglarning holatini yomonlashtirib qo‘ymoqda.
Huquqshunos holatni quyidagicha izohlamoqda
“Adliya vazirligi tomonidan 2019-yilning 22-aprelidagi 3157-son bilan davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan “O‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazganlik uchun mehnatga soatbay haq to‘lash miqdorlari” mavjud.
Mazkur “O‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazganlik uchun mehnatga soatbay haq to‘lash miqdorlari”ga asosan, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari hamda umumta’lim maktablari pedagog xodimlariga o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazganlik uchun mehnatga soatbay haq to‘lash miqdorlari ham tasdiqlangan.
Hujjatning izoh qismi (izohning 1-bandiga) mana bunday ko‘rsatma ketgan:
“Soatbay haq to‘lash miqdori tarkibiga mehnat ta’tili haqi kiritilgan”.
Izohdagi mana shu ko‘rsatmadan kelib chiqib, bugun o‘tgan darsi uchun soatbay haq oladigan (asosiy bo‘lmagan) o‘qituvchilarga mehnat ta’tili berilmayapti. “O‘tgan soati uchun to‘lanadigan ish haqiga ta’tili ham kiritilgan-ku” degan fikr bilan yozgi mavsumda bunday o‘qituvchilarga mehnat ta’tili berilmaydi.
Aslida Konstitutsiyamizning 45-moddasida “har kim dam olish huquqiga ega. Yollanib ishlovchilarga dam olish huquqi ish vaqtining davomiyligini, dam olish va ishlanmaydigan bayram kunlarini, haq to‘lanadigan har yilgi mehnat ta’tilini belgilash orqali ta’minlanadi” deb belgilangan.
Mehnat kodeksining 216-moddasi ikkinchi qismiga ko‘ra barcha xodimlar, shu jumladan o‘rindoshlik asosida ishlaydigan xodimlar har yilgi mehnat ta’tiliga chiqish huquqiga ega ekanligi ko‘rsatilgan.
Qiziq-a? Bosh qonunimizda va Mehnat kodeksining o‘zida yollanib ishlayotgan barcha xodimlarga mehnat ta’tili berilishi kerakligi aniq qilib ko‘rsatilgan. Lekin, “soatbay ish haqisiga ta’tili ham kirgan” deb, qanchadan-qancha o‘qituvchi-pedagoglarga oddiy idoraviy-normativ huquqiy hujjatni ro‘kach qilishib, mehnat ta’tili berishmayapti.
Endi mana bu qoidaga e’tiboringizni qaratay. Qarang, Mehnat kodeksining 8-moddasida “har qanday normativ-huquqiy hujjat xodimning huquqiy holatini yuqoriroq yuridik kuchga ega bo‘lgan normativ-huquqiy hujjatga nisbatan yomonlashtirmasligi kerak” deyilgan.
Ana endi yaxshilab o‘ylab ko‘raylik. Adliya vazirligidan 3127-son bilan davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan hujjat o‘zidan 5 karra yuqori turadigan hujjatlar (Konstitutsiya va Mehnat kodeksi)ga nisbatan xodimlarning, ya’ni pedagoglarning holatini yomonlashtirib qo‘ymayaptimi?”, deya savol qo‘ymoqda huquqshunos.

17:09 / 11.06.2025 4.74k
Saidali Mukhtoraliyev, founder of the "Yuristkadr" project, lawyer, expressed his opinion on granting leave to teachers who teach on an hourly basis. In his opinion, the current regime worsens the situation of teachers who teach hourly lessons.
The lawyer explains the situation as follows
"There are Hourly Remuneration Rates for Conducting Training Sessions, registered by the Ministry of Justice on April 22, 2019, under number 3157.
Based on this "Monthly Payment Amounts for Conducting Training Sessions," the amounts of hourly payment for conducting training sessions for pedagogical staff of secondary specialized, vocational educational institutions and general education schools have also been approved.
The note section of the document (paragraph 1 of the note) contains the following instruction:
"Vacation pay is included in the hourly wage amount."
Based on this instruction in the explanation, teachers who receive hourly payment (not basic) for their lessons today are not being given labor leave. With the thought that "vacation is included in the salary paid for the past hour," such teachers will not be given labor leave during the summer season.
In fact, Article 45 of our Constitution states that "everyone has the right to rest. The right to rest for employees is ensured by establishing the duration of working hours, rest days and non-working holidays, and paid annual leave."
According to part two of Article 216 of the Labor Code, all employees, including those working part-time, have the right to annual leave.
Interesting, right? In our Basic Law and the Labor Code itself, it is clearly stated that all employees working for hire should be granted leave. However, many teachers and educators, citing a simple departmental normative legal act, are denied vacation due to the fact that "vacation is included in the hourly wage."
Now let me draw your attention to this rule. See, Article 8 of the Labor Code states that "any normative legal act should not worsen the legal status of an employee compared to a normative legal act of higher legal force."
Now let's think carefully. Doesn't the document, registered by the Ministry of Justice under number 3127, worsen the situation of employees, that is, teachers, compared to documents 5 times higher (Constitution and Labor Code)?"
According to Saidali Mukhtoraliyev, the document (No. 3127), adopted by the Ministry of Justice and establishing the procedure for hourly payment, contradicts the Constitution and the Labor Code, which restricts the right of teachers to take leave.