“Yuristkadr” loyihasi asoschisi, huquqshunos, advokat Saidali Muxtoraliyev soatbay asosida dars o‘tadigan pedagoglarga mehnat ta’tili berilishi borasida fikr bildirdi. Uning aytishicha, amaldagi tartib soatbay dars o‘tadigan pedagoglarning holatini yomonlashtirib qo‘ymoqda.
Huquqshunos holatni quyidagicha izohlamoqda
“Adliya vazirligi tomonidan 2019-yilning 22-aprelidagi 3157-son bilan davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan “O‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazganlik uchun mehnatga soatbay haq to‘lash miqdorlari” mavjud.
Mazkur “O‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazganlik uchun mehnatga soatbay haq to‘lash miqdorlari”ga asosan, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari hamda umumta’lim maktablari pedagog xodimlariga o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazganlik uchun mehnatga soatbay haq to‘lash miqdorlari ham tasdiqlangan.
Hujjatning izoh qismi (izohning 1-bandiga) mana bunday ko‘rsatma ketgan:
“Soatbay haq to‘lash miqdori tarkibiga mehnat ta’tili haqi kiritilgan”.
Izohdagi mana shu ko‘rsatmadan kelib chiqib, bugun o‘tgan darsi uchun soatbay haq oladigan (asosiy bo‘lmagan) o‘qituvchilarga mehnat ta’tili berilmayapti. “O‘tgan soati uchun to‘lanadigan ish haqiga ta’tili ham kiritilgan-ku” degan fikr bilan yozgi mavsumda bunday o‘qituvchilarga mehnat ta’tili berilmaydi.
Aslida Konstitutsiyamizning 45-moddasida “har kim dam olish huquqiga ega. Yollanib ishlovchilarga dam olish huquqi ish vaqtining davomiyligini, dam olish va ishlanmaydigan bayram kunlarini, haq to‘lanadigan har yilgi mehnat ta’tilini belgilash orqali ta’minlanadi” deb belgilangan.
Mehnat kodeksining 216-moddasi ikkinchi qismiga ko‘ra barcha xodimlar, shu jumladan o‘rindoshlik asosida ishlaydigan xodimlar har yilgi mehnat ta’tiliga chiqish huquqiga ega ekanligi ko‘rsatilgan.
Qiziq-a? Bosh qonunimizda va Mehnat kodeksining o‘zida yollanib ishlayotgan barcha xodimlarga mehnat ta’tili berilishi kerakligi aniq qilib ko‘rsatilgan. Lekin, “soatbay ish haqisiga ta’tili ham kirgan” deb, qanchadan-qancha o‘qituvchi-pedagoglarga oddiy idoraviy-normativ huquqiy hujjatni ro‘kach qilishib, mehnat ta’tili berishmayapti.
Endi mana bu qoidaga e’tiboringizni qaratay. Qarang, Mehnat kodeksining 8-moddasida “har qanday normativ-huquqiy hujjat xodimning huquqiy holatini yuqoriroq yuridik kuchga ega bo‘lgan normativ-huquqiy hujjatga nisbatan yomonlashtirmasligi kerak” deyilgan.
Ana endi yaxshilab o‘ylab ko‘raylik. Adliya vazirligidan 3127-son bilan davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan hujjat o‘zidan 5 karra yuqori turadigan hujjatlar (Konstitutsiya va Mehnat kodeksi)ga nisbatan xodimlarning, ya’ni pedagoglarning holatini yomonlashtirib qo‘ymayaptimi?”, deya savol qo‘ymoqda huquqshunos.

Основатель проекта "Юристкадр," юрист, адвокат Саидали Мухтаралиев поделился своим мнением о предоставлении отпуска педагогам, преподающим на почасовой основе. По его мнению, нынешний порядок ухудшает положение педагогов, которые проводят занятия почасово.
Юрист объясняет ситуацию следующим образом
"Существуют "Размеры почасовой оплаты труда за проведение учебных занятий," зарегистрированные Министерством юстиции за No 3157 от 22 апреля 2019 года.
На основании данного "Размера почасовой оплаты труда за проведение учебных занятий" также утверждены размеры почасовой оплаты труда педагогических работников средних специальных, профессиональных образовательных учреждений и общеобразовательных школ за проведение учебных занятий.
Примечательная часть документа (к пункту 1 примечания) содержит следующее указание:
"В состав почасовой оплаты труда включены отпускные."
Исходя из этой инструкции в комментарии, учителям, которые сегодня получают почасовую оплату за свои уроки (не основные), не предоставляется отпуск. С мыслью, что "в заработную плату, выплачиваемую за прошедший час, включен и отпуск," в летний сезон таким учителям не предоставляется трудовой отпуск.
На самом деле, статья 45 нашей Конституции гласит: "Каждый имеет право на отдых. Право на отдых для наемных работников обеспечивается путем установления продолжительности рабочего времени, выходных и праздничных нерабочих дней, оплачиваемого ежегодного трудового отпуска."
Согласно части второй статьи 216 Трудового кодекса, все работники, в том числе работающие по совместительству, имеют право на ежегодный трудовой отпуск.
Интересно, правда? В Основном законе и самом Трудовом кодексе четко указано, что всем наемным работникам должен предоставляться трудовой отпуск. Однако многие учителя-педагоги не получают отпуск, ссылаясь на простой ведомственный нормативный правовой акт, утверждая, что "отпуск включен в почасовую заработную плату."
Теперь я обращаю ваше внимание на это правило. См., статья 8 Трудового кодекса гласит, что "любой нормативно-правовой акт не должен ухудшать правовое положение работника по сравнению с нормативно-правовым актом, имеющим более высокую юридическую силу."
А теперь давайте хорошенько подумаем. Разве документ, зарегистрированный Министерством юстиции за No 3127, не ухудшает положение сотрудников, то есть педагогов, по сравнению с документами, стоящими в 5 раз выше (Конституция и Трудовой кодекс)?."