21:37 / 09.07.2025 3.41k
Bunda navbatdagi majburiy va navbatdan tashqari attestatsiya natijalariga ko‘ra malaka toifasi (lavozimi) oshirilgan yoki saqlangan, shuningdek, navbatdagi majburiy attestatsiya natijalariga ko‘ra malaka toifasi (lavozimi) tushirilgan pedagog kadrlarning oylik ish haqlariga kiritiladigan o‘zgarishlar avtomatik tarzda hisoblab chiqarilishi uchun vazirlikning rasmiy veb-sayti UzASBO dasturi hamda maktab boshqaruv (ERP) dasturlari bilan integratsiya qilinadi.
Pedagog kadrlarning bazaviy tarif stavkalari miqdori, ularning malaka toifasi yoki lavozimi sertifikat asosida belgilanadi hamda ularning ish haqlari sertifikat generatsiya qilingan kundan boshlab qayta hisoblanadi.
Ma’lumki, bahorgi attestatsiya test jarayonlari may oyida yakunlangan bo‘lib, qoidaga ko‘ra malaka toifalarini generatsiya qilish hamda pedagoglarning shaxsiy kabinetlariga sertifikatlarni yuborish iyul oyidan boshlangan.
Demak, 86 ballik natija bilan malaka sertifikatini olgan, oliy hamda birinchi malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagoglarga sertifikat olingan kundan boshlab 70 foizlik ustamalar ularning oylik ish haqlariga qo‘shib hisoblash boshlanadi.
Xalqtaliminfo.uz'ga taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, hozirgi kunda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan 70 foizlik ustamaga ega bo‘lgan pedagoglarga mazkur ustamalarni to‘lab berish va uning boshqa tartiblari bo‘yicha ko‘rsatma xat tayyorlanmoqda.
Tez kunlarda mazkur ko‘rsatma xat hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlariga ham yuboriladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmoni hamda Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarorida xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini olgan pedagog kadrlarga tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanishi nazarda tutilgan.

21:37 / 09.07.2025 3.15k
Согласно пункту 47 данного Положения, в месячный срок после завершения процесса аттестации соответствующим приказом (постановлением) министерства утверждается список педагогических кадров, которым по результатам аттестации присвоены высшая, первая и вторая квалификационные категории, а также на основании перечня педагогическим кадрам посредством платформы онлайн-генерируются сертификаты в электронной форме с QR-кодом.
При этом для автоматического исчисления изменений, вносимых в месячную заработную плату педагогических кадров, повышенных или сохраненных в квалификационной категории (должности) по результатам очередной обязательной и внеочередной аттестации, а также пониженных в квалификационной категории (должности) по результатам очередной обязательной аттестации, официальный веб-сайт министерства будет интегрирован с программой UzASBO и программами управления школой (ERP).
Размер базовых тарифных ставок педагогических кадров, их квалификационная категория или должность определяются на основании сертификата, а их заработная плата пересчитывается со дня генерации сертификата.
Как известно, весенняя аттестация завершилась в мае, а генерация квалификационных категорий и отправка сертификатов в личные кабинеты педагогов, как правило, началась в июле.
Таким образом, учителям, получившим квалификационный сертификат с результатом 86 баллов и имеющим высшую и первую квалификационные категории, начиная со дня получения сертификата, начисляются надбавки в размере 70 процентов к их месячной заработной плате.
Согласно информации, предоставленной xalqtaliminfo.uz, в настоящее время Министерство дошкольного и школьного образования готовит инструкцию по выплате этих надбавок и другим процедурам для педагогов, имеющих надбавку в размере 70 процентов.
В ближайшее время данное письмо будет направлено в региональные отделы дошкольного и школьного образования.
Напомним: Указом Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2023 года No УП-79 и постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572 предусмотрена доплата педагогическим кадрам, получившим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, в размере 70 процентов от действующих размеров тарифных ставок.