Menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan o‘qituvchilarga ham 50 foiz ustama to‘lanadimi?
Yaqinda maktab direktorlari uchun mo‘ljallangan menejerlik kursida o‘qib, sertifikat olgandim. Sertifikatni “zavuch”ga ko‘rsatib, qo‘shimcha ustama yozib bering desam, bu ustama siz uchun emas, deyapti.
Axir men 1 oy o‘qib, sertifikatni qo‘lga kiritdim-ku, “zavuchning” bu harakatlari qonuniymi?
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarori bilan maktab direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish va ularga menejerlik sertifikatini berish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlangan.
Nizomga ko‘ra, maktab direktori lavozimiga nomzodlar kamida bakalavr darajasiga hamda maktab direktorlari uchun belgilangan malaka talablariga javob bergan taqdirda A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutida tashkil etiladigan menejerlik kursida o‘qishi mumkin.
Bunda, menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan nomzodlarga maktab direktori lavozimi uchun tanlovda ishtirok etish huquqi beriladi.
Aytaylik, ta’lim muassasasida faoliyat yuritib kelayotgan o‘qituvchi menejerlik sertifikatini qo‘lga kiritdi, bunda u faqatgina maktab direktori lavozimi uchun tanlovda ishtirok etish huquqiga ega bo‘ladi, ammo qo‘shimcha ustama ololmaydi.
Chunki, Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 25-dekabrdagi 681-son qarorining 2-b bandida faqatgina menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan rahbar xodimlarga (maktab direktorlariga 50 foiz, direktor o‘rinbosarlariga 30 foiz) qo‘shimcha ustama to‘lab berilishi nazarda tutilgan.
Ya’ni, menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan o‘qituvchi maktab direktori lavozimi uchun o‘tkazilgan tanlovdan muvaffaqiyatli o‘tib, maktab direktori sifatida ish faoliyatini boshlagan taqdirdagina uning oylik ish haqiga 50 foiz ustama to‘lash boshlanadi.
Xulosa shuki, menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan o‘qituvchilarga mazkur ustamalar to‘lab berilmaydi.

Выплачивается ли 50% надбавка учителям, имеющим сертификат менеджера?
Недавно я прошел курс менеджмента для директоров школ и получил сертификат. Когда я показал сертификат "завучу" и попросил его выписать мне дополнительную надбавку, он сказал, что эта надбавка не для него. Ведь я проучился 1 месяц и получил сертификат, разве действия "завуча" законны?
Постановлением Кабинета Министров No 681 от 25 декабря 2023 года утверждено Положение о порядке обучения кандидатов на должность директора школы на курсах менеджерского обучения и выдачи им сертификата менеджера.
Согласно Положению, кандидаты на должность директора школы могут обучаться на курсах менеджмента, организуемых в Национальном институте педагогического мастерства имени А. Авлони, при условии, что они соответствуют как минимум степени бакалавра и квалификационным требованиям, установленным для директоров школ.
При этом кандидатам, имеющим сертификат менеджера, предоставляется право участвовать в конкурсе на должность директора школы.
Допустим, учитель, работающий в образовательном учреждении, получил сертификат менеджера, при этом он имеет право участвовать в конкурсе только на должность директора школы, но не может получать дополнительную надбавку.
Потому что в пункте 2б постановления Кабинета Министров No 681 от 25 декабря 2023 года предусмотрена выплата дополнительной надбавки только руководящим работникам, имеющим сертификат менеджера (50 процентов - директорам школ, 30 процентов - заместителям директоров).
Это означает, что учителя, имеющие сертификат менеджера, будут получать 50-процентную надбавку к своей месячной зарплате только после успешного прохождения конкурса на должность директора школы и начала работы директором школы.