Maktabdagi bo‘sh yerlar bog‘cha qurmoqchi bo'lgan tadbirkorlarga 30 yilga bepul foydalanishga beriladi
14:22 / 20.08.2025 2.48k
Ayni vaqtda Prezident Shavkat Mirziyoyevning tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti bo‘lib o‘tmoqda. Uchrashuvda ta’limda xususiy sektor rolini oshirish masalasiga ham alohida to‘xtalib o‘tilib, prezident tomonidan bir nechta tashabbuslar ilgari surildi.
Jumladan, ta’limda xususiy sektor uchun keng yo‘l ochib berilgani hisobiga oxirgi sakkiz yilda xususiy bog‘chalar soni 31 mingga, maktablar esa 645 taga yetgani ta’kidlandi.
Endilikda bog‘cha qamrovi 70-80 foizdan past bo‘lgan 80 ta tumanda tadbirkorlarga yengillik beriladi. Avvalo, bu tumanlardagi bog‘cha va maktablarning bo‘sh yerlarida xususiy sheriklik asosida bog‘cha qurishga ruxsat beriladi.
Bunda tadbirkorlardan yer uchun ijara haqi 30 yil davomida undirilmaydi, ularga davlat bog‘chasida har bir bolaga ko‘zda tutilgan xarajatning yarmi subsidiya qilib beriladi.
Ushbu tumanlardagi boshqa joylarda bog‘cha tashkil qilaman, degan tadbirkorlarga 7 yil muddatga 5 milliard so‘mgacha 18 foizli imtiyozli kredit ajratiladi, faoliyatini o‘zgartirmaslik sharti bilan yer tekinga beriladi, ularga ijtimoiy soliq 1 foiz bo‘ladi, tarbiyachilarining maoshi uch yilgacha to‘lab beriladi.

14:22 / 20.08.2025 2.48k
В настоящее время проходит открытый диалог Президента Шавката Мирзиёева с предпринимателями. На встрече также был затронут вопрос повышения роли частного сектора в образовании, и президентом было выдвинуто несколько инициатив.
Отмечалось, что за последние восемь лет количество частных детских садов увеличилось до 31 тысячи, а школ - до 645 благодаря открытию широких возможностей для частного сектора в образовании.
Теперь предпринимателям будут предоставлены льготы в 80 районах, где охват детскими садами составляет менее 70-80 процентов. Прежде всего, будет разрешено строительство детских садов на основе государственно-частного партнерства на пустующих землях детских садов и школ в этих районах.
При этом арендная плата за землю с предпринимателей не взимается в течение 30 лет, им субсидируется половина расходов, предусмотренных на каждого ребенка в государственном детском саду.
Предпринимателям, желающим организовать детские сады в других местах этих районов, будут выделены льготные кредиты до 5 миллиардов сумов под 18 процентов годовых сроком на 7 лет, безвозмездно будет предоставлена земля с условием сохранения деятельности, им будет выплачиваться социальный налог в размере 1 процента, а заработная плата воспитателей будет выплачиваться до трех лет.