12:15 / 02.10.2025 30.97k
Hozirgi kunga qadar boshlang‘ich sinflarda o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilarga sinf rahbarlik berilishi uchun hech qanday cheklov mavjud emasdi. Shuningdek, sinf rahbarlik uchun kamida 3 yillik pedagogik ish staj talab qilinardi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining tegishli buyrug‘i bilan mazkur tartibga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 25-avgustdagi 308-son buyrug‘iga 5-ilova “Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining ayrim buyruqlariga kiritilayotgan o‘zgartirishlar”ga muvofiq vazirlikning “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktorining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari va sinf rahbarlarining lavozim yo‘riqnomasini tasdiqlash to‘g‘risida” 2023-yil 27-iyundagi 190-son buyrug‘idagi:
• a) 2-band o‘z kuchini yo‘qotdi;
• b) 2-ilovaning 3-bandi ikkinchi xatboshisi quyidagi tahrirda bayon etildi: “oliy pedagogik ma’lumotga ega bo‘lgan”.
Ya’ni, sodda qilib aytganda endilikda o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilarga sinf rahbarlik berilmaydi, sinf rahbari uchun kamida 3 yillik pedagogik ish stajiga ega bo‘lish talabi esa bekor qilindi.
Bunda “Kamida 3 yillik pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan”  jumlasi 2-ilovasining 3-bandi ikkinchi xatboshisiga to‘g‘ri keladi, ayrimlar buni birinchi xatboshi deb noto‘g‘ri xulosa qilmoqdalar.
Aslida “Sinf rahbari quyidagi mezonlarga asosan tanlab olinadi:” jumlasi 3-band birinchi xatboshisi hisoblanadi.
Demak, yangi tartibga ko‘ra sinf rahbari quyidagi mezonlarga asosan tanlab olinadi:
• oliy pedagogik ma’lumotga ega bo‘lgan;
• maktabda asosiy ishchi sifatida faoliyat olib borayotgan (umumta’lim muassasalarida mehnatni soatbay (shu jumladan o‘rindoshlik) asosda faoliyat olib boruvchi o‘qituvchilarning sinfga rahbarlik qilishiga yo‘l qo‘yilmaydi)
• boshqaruvchanlik qobiliyatiga ega bo‘lgan;
• o‘quvchilar bilan ishlash jarayonida mas’uliyat bilan yondasha oladigan;
• boshlang‘ich sinflarda sinf rahbarligi boshlang‘ich sinfga biriktirilgan o‘qituvchilarga yuklatiladi.

12:15 / 02.10.2025 32.34k
До настоящего времени не было никаких ограничений на предоставление классного руководства учителям со средним специальным образованием в начальных классах. Кроме того, для руководства классом требовался не менее 3 лет педагогического стажа.
Соответствующим приказом Министерства дошкольного и школьного образования внесены дополнения и изменения в данный порядок.
В соответствии с приложением No 5 к приказу министра дошкольного и школьного образования от 25 августа 2025 года No 308 "Изменения, вносимые в некоторые приказы министра дошкольного и школьного образования," в приказе министерства от 27 июня 2023 года No 190 "Об утверждении должностной инструкции заместителя директора общего среднего образовательного учреждения по духовно-просветительской работе и классных руководителей":
• а) пункт 2 утратил силу;
• б) абзац второй пункта 3 приложения No 2 изложить в следующей редакции:
"имеет высшее педагогическое образование."
То есть, проще говоря, учителя со средним специальным образованием больше не будут иметь классных руководителей, а требование о наличии не менее 3 лет педагогического стажа для классных руководителей отменено.
При этом фраза "иметь стаж педагогической работы не менее 3 лет" соответствует абзацу второму пункта 3 приложения No 2, некоторые ошибочно считают это абзацем первым. Фактически, предложение "Классный руководитель отбирается по следующим критериям:" является первым абзацем пункта 3.
Таким образом, согласно новому порядку, классный руководитель будет выбираться на основе следующих критериев:
• имеющий высшее педагогическое образование;
• классные руководители, осуществляющие деятельность в школе в качестве основного работника (в общеобразовательных учреждениях не допускаются учителя, осуществляющие труд на почасовой основе (в том числе по совместительству);
• обладающий управленческими способностями;
• уметь ответственно подходить к процессу работы с учащимися;
• классное руководство в начальных классах возлагается на учителей, закрепленных за начальными классами.