12:15 / 02.10.2025 30.97k
Hozirgi kunga qadar boshlang‘ich sinflarda o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilarga sinf rahbarlik berilishi uchun hech qanday cheklov mavjud emasdi. Shuningdek, sinf rahbarlik uchun kamida 3 yillik pedagogik ish staj talab qilinardi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining tegishli buyrug‘i bilan mazkur tartibga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 25-avgustdagi 308-son buyrug‘iga 5-ilova “Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining ayrim buyruqlariga kiritilayotgan o‘zgartirishlar”ga muvofiq vazirlikning “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktorining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari va sinf rahbarlarining lavozim yo‘riqnomasini tasdiqlash to‘g‘risida” 2023-yil 27-iyundagi 190-son buyrug‘idagi:
• a) 2-band o‘z kuchini yo‘qotdi;
• b) 2-ilovaning 3-bandi ikkinchi xatboshisi quyidagi tahrirda bayon etildi: “oliy pedagogik ma’lumotga ega bo‘lgan”.
Ya’ni, sodda qilib aytganda endilikda o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchilarga sinf rahbarlik berilmaydi, sinf rahbari uchun kamida 3 yillik pedagogik ish stajiga ega bo‘lish talabi esa bekor qilindi.
Bunda “Kamida 3 yillik pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan”  jumlasi 2-ilovasining 3-bandi ikkinchi xatboshisiga to‘g‘ri keladi, ayrimlar buni birinchi xatboshi deb noto‘g‘ri xulosa qilmoqdalar.
Aslida “Sinf rahbari quyidagi mezonlarga asosan tanlab olinadi:” jumlasi 3-band birinchi xatboshisi hisoblanadi.
Demak, yangi tartibga ko‘ra sinf rahbari quyidagi mezonlarga asosan tanlab olinadi:
• oliy pedagogik ma’lumotga ega bo‘lgan;
• maktabda asosiy ishchi sifatida faoliyat olib borayotgan (umumta’lim muassasalarida mehnatni soatbay (shu jumladan o‘rindoshlik) asosda faoliyat olib boruvchi o‘qituvchilarning sinfga rahbarlik qilishiga yo‘l qo‘yilmaydi)
• boshqaruvchanlik qobiliyatiga ega bo‘lgan;
• o‘quvchilar bilan ishlash jarayonida mas’uliyat bilan yondasha oladigan;
• boshlang‘ich sinflarda sinf rahbarligi boshlang‘ich sinfga biriktirilgan o‘qituvchilarga yuklatiladi.

Until now, there were no restrictions on providing classroom guidance to teachers with secondary specialized education in primary grades. Also, a minimum of 3 years of pedagogical work experience was required for classroom management.
By the relevant order of the Ministry of Preschool and School Education, additions and amendments were made to this regulation.
In accordance with Appendix No. 5 to the order of the Minister of Preschool and School Education dated August 25, 2025 No. 308 "On Amendments to Certain Orders of the Minister of Preschool and School Education," in the order of the Ministry dated June 27, 2023 No. 190 "On Approval of the Job Instructions of the Deputy Director for Spiritual and Educational Work and Class Teachers of a General Secondary Educational Institution":
- a) Clause 2 has lost its force;
- b) the second paragraph of clause 3 of Appendix No. 2 shall be worded as follows:
"having a higher pedagogical education."
That is, to put it simply, teachers with secondary specialized education are no longer given classroom guidance, and the requirement for a class teacher to have at least 3 years of pedagogical work experience has been canceled.
In this case, the phrase "with at least 3 years of pedagogical work experience" corresponds to the second paragraph of clause 3 of Appendix No. 2, some incorrectly conclude that this is the first paragraph. In fact, the phrase "The class teacher is selected based on the following criteria:" is the first paragraph of clause 3.
Thus, according to the new procedure, the class teacher will be selected based on the following criteria:
- having a higher pedagogical education;
- Classroom management is not permitted for teachers working mainly at the school (in general education institutions, teachers working on an hourly basis (including part-time work) are not allowed);