16:12 / 13.10.2025 10.80k
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida 2025-yil 15-may kuni maktab ta’limida amalga oshirilgan islohotlar va kelgusidagi asosiy vazifalar to‘g‘risida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklariga har bir tuman (shahar)dan 5 nafardan maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborish vazifasi belgilangan.
Topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan tuman (shahar)lardan 5 nafardan maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborishni tashkil etish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqilib, mas’ullarga ko‘rsatma berilgani haqida xabar bergandik.
Xalqtaliminfo.uz manbasining xabar berishicha, hududlarda pedagog xodimlarni xorijiy mamlakatlarga malaka oshirishga yuborish bo‘yicha ishlar boshlangan.
Ayni vaqtda Farg‘ona viloyati hokimligi viloyatdagi pedagoglarni Yaponiyaga malaka oshirishga yuborish bo‘yicha tashkiliy ishlarni boshlab yuborgan. Bu haqda viloyat hokimi Xayrulla Bozarovning Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidovga tegishli so‘rov xati yuborilgan.
Shuningdek, Farg‘ona viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i Sherzod Dolimovning tegishli tuman (shahar)lardagi umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 22 nafar (umumiy hisobda 30 nafardan ortiq) o‘qituvchi mentorlaridan iborat guruhini joriy yilning 16-24-oktyabr kunlari Yaponiya davlatiga malaka oshirish safariga yuborish to‘g‘risidagi buyrug‘i ham imzolangan.
Farg‘onalik pedagoglar delegatsiyasi 6 kunlik dastur asosida Yaponiyada malaka oshirib, unda quyidagi yo‘nalishlar qamrab olingan:
• O‘zbekiston Respublikasining Yaponiyadagi Elchixonasida “Yapon maktab ta’limi” va “Yaponiyada axloqiy tarbiya” to‘g‘risida ma’ruza tinglash;
• Tokio prefekturasi Suginami tumani “Koendzi gakuen” boshlang‘ich maktabi faoliyati bilan tanishish:
• Yaponiyaning Gakugei universitetida “Yaponiyada pedagog kadrlarni tayyorlash tizimi” mavzusida ma’ruza tinglash;
• Tokio prefekturasi Suginami tumani “Koendzi gakuen” o‘rta maktab faoliyati bilan tanishish;
• Yaponiyaning Soka universitetida “Yapon ta’lim tizimi” mavzusida ma’ruza tinglash;
• Tokio prefekturasi Suginami tumani “Naritanmin” bog‘chasi faoliyati bilan tanishish.
Yaqin kunlarda Yaponiyaga malaka oshirish uchun yo‘l oladigan farg‘onalik pedagoglar xorijiy ta’lim tajribasini o‘rganish imkoniga ega bo‘ladilar. Ushbu tashabbus o‘qituvchilarning kasbiy salohiyatini oshirish, ilg‘or yondashuvlarni o‘z faoliyatlariga tatbiq etish uchun muhim bosqich bo‘lishiga ishonamiz.
Shu o‘rinda, davlat rahbarining maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborish bo‘yicha bergan topshirig‘i ijrosini boshqa viloyatlar ham tez fursatda ta’minlashi kutilmoqda.

Как известно, на видеоселекторном совещании, состоявшемся 15 мая 2025 года под председательством Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева о реформах, проведенных в школьном образовании, и основных задачах на будущее, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента было поручено направить 5 школьных учителей из каждого района (города) на повышение квалификации за рубеж.
В целях обеспечения выполнения поручения Министерством дошкольного и школьного образования разработана "Дорожная карта" по организации направления 5 школьных учителей из районов (городов) на повышение квалификации за рубеж, ответственным лицам даны указания.
Как сообщает источник Xalqtaliminfo.uz, в регионах начата работа по направлению педагогических работников на повышение квалификации в зарубежные страны.
Об этом было направлено письмо хокима области Хайруллы Бозорова министру иностранных дел Бахтиёру Саидову.
Также был подписан приказ начальника Управления дошкольного и школьного образования Ферганской области Шерзода Долимова о направлении группы из 22 учителей-менторов общеобразовательных школ соответствующих районов (городов) в командировку на повышение квалификации в Японию с 16 по 24 октября текущего года.
Делегация ферганских педагогов прошла обучение в Японии по 6-дневной программе, охватывающей следующие направления:
- "Японское школьное образование" и "Нравственное воспитание в Японии" в Посольстве Республики Узбекистан в Японии;
- Ознакомление с деятельностью начальной школы "Коэндзи гакуэн" в районе Сугинами префектуры Токио:
- Прослушивание лекции на тему "Система подготовки педагогических кадров в Японии" в Университете Гакугеи в Японии;
- Ознакомление с деятельностью средней школы "Коэндзи гакуэн" в районе Сугинами префектуры Токио;
- Прослушивание лекции на тему "Японская система образования" в Университете Сока в Японии;
- Ознакомление с деятельностью детского сада "Наританмин" в районе Сугинами префектуры Токио.
Ферганские педагоги, которые в ближайшее время отправятся в Японию для повышения квалификации, получат возможность изучить зарубежный образовательный опыт. Мы верим, что эта инициатива станет важным этапом в повышении профессионального потенциала учителей и внедрении передовых подходов в их деятельность.
В этой связи другие регионы должны в кратчайшие сроки обеспечить выполнение поручения главы государства о направлении школьных учителей на повышение квалификации за рубеж.