16:12 / 13.10.2025 10.80k
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida 2025-yil 15-may kuni maktab ta’limida amalga oshirilgan islohotlar va kelgusidagi asosiy vazifalar to‘g‘risida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklariga har bir tuman (shahar)dan 5 nafardan maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborish vazifasi belgilangan.
Topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan tuman (shahar)lardan 5 nafardan maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborishni tashkil etish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqilib, mas’ullarga ko‘rsatma berilgani haqida xabar bergandik.
Xalqtaliminfo.uz manbasining xabar berishicha, hududlarda pedagog xodimlarni xorijiy mamlakatlarga malaka oshirishga yuborish bo‘yicha ishlar boshlangan.
Ayni vaqtda Farg‘ona viloyati hokimligi viloyatdagi pedagoglarni Yaponiyaga malaka oshirishga yuborish bo‘yicha tashkiliy ishlarni boshlab yuborgan. Bu haqda viloyat hokimi Xayrulla Bozarovning Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidovga tegishli so‘rov xati yuborilgan.
Shuningdek, Farg‘ona viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i Sherzod Dolimovning tegishli tuman (shahar)lardagi umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 22 nafar (umumiy hisobda 30 nafardan ortiq) o‘qituvchi mentorlaridan iborat guruhini joriy yilning 16-24-oktyabr kunlari Yaponiya davlatiga malaka oshirish safariga yuborish to‘g‘risidagi buyrug‘i ham imzolangan.
Farg‘onalik pedagoglar delegatsiyasi 6 kunlik dastur asosida Yaponiyada malaka oshirib, unda quyidagi yo‘nalishlar qamrab olingan:
• O‘zbekiston Respublikasining Yaponiyadagi Elchixonasida “Yapon maktab ta’limi” va “Yaponiyada axloqiy tarbiya” to‘g‘risida ma’ruza tinglash;
• Tokio prefekturasi Suginami tumani “Koendzi gakuen” boshlang‘ich maktabi faoliyati bilan tanishish:
• Yaponiyaning Gakugei universitetida “Yaponiyada pedagog kadrlarni tayyorlash tizimi” mavzusida ma’ruza tinglash;
• Tokio prefekturasi Suginami tumani “Koendzi gakuen” o‘rta maktab faoliyati bilan tanishish;
• Yaponiyaning Soka universitetida “Yapon ta’lim tizimi” mavzusida ma’ruza tinglash;
• Tokio prefekturasi Suginami tumani “Naritanmin” bog‘chasi faoliyati bilan tanishish.
Yaqin kunlarda Yaponiyaga malaka oshirish uchun yo‘l oladigan farg‘onalik pedagoglar xorijiy ta’lim tajribasini o‘rganish imkoniga ega bo‘ladilar. Ushbu tashabbus o‘qituvchilarning kasbiy salohiyatini oshirish, ilg‘or yondashuvlarni o‘z faoliyatlariga tatbiq etish uchun muhim bosqich bo‘lishiga ishonamiz.
Shu o‘rinda, davlat rahbarining maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborish bo‘yicha bergan topshirig‘i ijrosini boshqa viloyatlar ham tez fursatda ta’minlashi kutilmoqda.

The process of sending teachers abroad for advanced training has begun.
As is known, at a video-selector meeting held on May 15, 2025, under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.Mirziyoyev, on the reforms carried out in school education and the main tasks for the future, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of the city of Tashkent and regions were instructed to send 5 school teachers from each district (city) abroad for advanced training.
In order to ensure the implementation of the task, the Ministry of Preschool and School Education has developed a "Roadmap" for organizing the sending of 5 school teachers from districts (cities) abroad for advanced training.
According to a source at Xalqtaliminfo.uz, work has begun in the regions to send pedagogical workers abroad for advanced training.
Currently, the Fergana regional administration has begun organizational work to send teachers from the region to Japan for advanced training.
A letter of inquiry from the regional governor, Khayrullo Bozorov, was sent to the Minister of Foreign Affairs, Bakhtiyor Saidov.
Also, an order was signed by the head of the Department of Preschool and School Education of the Fergana region, Sherzod Dolimov, to send a group of 22 teachers and mentors from secondary schools in the relevant districts (cities) on an advanced training trip to Japan on October 16-24 of this year.
A delegation of teachers from Fergana underwent advanced training in Japan based on a 6-day program, covering the following areas:
• On "Japanese School Education" and "Moral Education in Japan" at the Embassy of the Republic of Uzbekistan in Japan;
• Familiarization with the activities of the "Koendzi Gakuen" Primary School of Suginami District, Tokyo Prefecture:
• Lecture on the topic "Pedagogical Personnel Training System in Japan" at the University of Gakugei, Japan;
• Familiarization with the activities of the "Koendzi Gakuen" secondary school in the Suginami district of Tokyo Prefecture;
• Lecture on "Japanese education system" at Soka University in Japan;
• Familiarization with the activities of the "Naritanmin" kindergarten in the Suginami district of Tokyo Prefecture.
In the near future, teachers from Fergana, who will go to Japan for advanced training, will have the opportunity to study foreign educational experience. We believe that this initiative will become an important stage in increasing the professional potential of teachers and implementing advanced approaches in their activities.
At the same time, other regions must ensure the implementation of the instruction of the head of state to send school teachers abroad for advanced training as soon as possible.