15:06 / 17.10.2025 13.57k
Men maktabda boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi bo‘lib ishlayman. Hozirda sirtqi ta’limda 2-kurs talabasiman. Maktab “zavuchimiz” 1 oylik malaka oshirishga borasiz, deyapti.
Shu talab to‘g‘rimi, o‘qishni bitirgandan keyin bormaymanmi, malaka oshirishga? Shu savolimga javob kerak edi, qonunmi, buyruqmi bormi?
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 20-dekabrdagi 867-son qarori bilan 2025-yil 1-yanvardan boshlab pedagog xodimlar uchun besh yilda bir marotaba ishdan ajralgan holda o‘tkaziladigan malaka oshirish kurslari joriy qilinishi belgilangan.
Mazkur qaror bilan tasdiqlangan nizomning 43-bandiga ko‘ra, ta’lim muassasalarida asosiy shtatda faoliyat ko‘rsatayotgan har bir xodim tegishli muddatlarda malaka oshirish kurslariga jalb qilinishi shart.
Bunda har yili 30-oktyabrgacha tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tomonidan tizimdagi barcha ta’lim muassasalari xodimlarining navbatdagi kalendar yil uchun malaka oshirishga bo‘lgan buyurtmalari kasbiy rivojlantirish ta’lim tashkilotlari kesimida umumlashtirib boriladi.
Yuqoridagi savolda pedagog xodim sirtqi ta’lim shaklida ikkinchi kursda  tahsil olayotgan talaba ekanligini ham ko‘rsatib o‘tgan.
Ma’lumki, A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy instituti rektori Abduvali Ismailov tomonidan berilgan javobda oliy ta’lim o‘quv dasturini tugatmagan talabalar malaka oshirishga jalb qilinmasligi aytib o‘tilgan.
Ya’ni, talaba sifatida pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanib kelayotgan shaxslarni malaka oshirishga jalb qilinishi rejalashtirmagan.
Ammo, ushbu vaziyatda savol yo‘llagan murojaatchining asosiy ishi pedagogik faoliyat hisoblanadi. Shunday ekan, ushbu xodimga birinchi navbatda talaba emas, boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi sifatida qaraladi.
Shuningdek, u ta’lim muassasalarida asosiy shtatda faoliyat ko‘rsatayotgan pedagog hisoblanadi. Shu sababli, bu toifadagi pedagoglar malaka oshirishga jalb qilinishi to‘g‘ri, deb hisoblaymiz.
Eslatib o‘tamiz, pedagog xodim belgilangan muddatda malaka oshirish kurslaridan o‘tmagan taqdirda, u bilan tuzilgan mehnat shartnomasi amal qilish muddatidan qat’i nazar, ish beruvchining tashabbusiga ko‘ra bekor qilinadi.
Bunda xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli egallab turgan lavozimiga yoki bajarayotgan ishiga muvofiq emasligi mehnat shartnomasini bekor qilishning asosi sifatida ko‘rsatiladi.
Ushbu xodim o‘z pedagogik faoliyatini davlat maktabida davom ettirishi uchun kasbiy rivojlantirish ta’lim tashkiloti bilan bevosita tuzilgan shartnoma asosida malakasini oshirgan bo‘lishi talab qilinadi.

15:06 / 17.10.2025 16.39k
Я работаю учителем начальных классов в школе. В настоящее время я студент 2-го курса заочного отделения. Наш школьный "завуч" говорит, что вы пойдете на месячное повышение квалификации.
Правильно ли это требование, не пойду ли я на повышение квалификации после окончания учебы? Мне нужен был ответ на этот вопрос - есть ли закон или приказ?
Постановлением Кабинета Министров No 867 от 20 декабря 2024 года установлено, что с 1 января 2025 года для педагогических работников будут внедряться курсы повышения квалификации, проводимые один раз в пять лет с отрывом от работы.
Согласно пункту 43 Положения, утвержденного этим постановлением, каждый сотрудник, работающий в основном штате в образовательных учреждениях, должен быть привлечен к курсам повышения квалификации в соответствующие сроки.
При этом ежегодно до 30 октября районным (городским) отделом дошкольного и школьного образования обобщаются заявки на повышение квалификации работников всех образовательных учреждений системы на очередной календарный год в разрезе образовательных организаций профессионального развития.
В вышеуказанном вопросе педагог также указал, что он является студентом второго курса заочной формы обучения.
Как известно, в ответе, данном ректором Национального института педагогического мастерства имени А.Авлони Абдували Исмаиловым, было отмечено, что студенты, не завершившие учебную программу высшего образования, не будут привлекаться к повышению квалификации.
То есть не планируется привлекать к повышению квалификации лиц, занимающихся педагогической деятельностью в качестве студентов.
Однако в данной ситуации основной работой заявителя, направившего вопрос, является педагогическая деятельность. Следовательно, к этому сотруднику в первую очередь относятся не как к студенту, а как к учителю начальных классов.
Он также является педагогом, работающим в основном штате в образовательных учреждениях. Поэтому мы считаем правильным привлекать к повышению квалификации педагогов данной категории.
Напомним, в случае прохождения педагогическим работником курсов повышения квалификации в установленный срок, трудовой договор с ним прекращается по инициативе работодателя независимо от срока его действия.
При этом в качестве основания прекращения трудового договора указывается несоответствие работника занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации.
Для продолжения своей педагогической деятельности в государственной школе данному работнику необходимо повышение квалификации на основании договора, заключенного непосредственно с образовательной организацией профессионального развития.