Yangi Zelandiya ham bolalarga ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlamoqchi
Yangi Zelandiyada 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlash rejalashtirilmoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, mamlakat parlamenti o‘smirlar uchun ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni cheklovchi qonun loyihasini ko‘rib chiqmoqchi.
Unga ko‘ra, 16 yoshdan kichik bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish taqiqlanadi, Facebook va TikTok kabi kompaniyalar esa foydalanuvchilarning yoshini tekshirish majburiyatiga ega bo‘ladi.
Shu kabi hujjat allaqachon Avstraliyada kuchga kirgan, Yangi Zelandiya Milliy partiyasi deputati Ketrin Uedd esa qo‘shni davlat namunasi asosida bu qonunni mamlakat parlamentiga ham kiritishni taklif qilgan. Partiyaning ayrim a’zolari bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlagan, biroq boshqa amaldorlar betaraf pozitsiyada qolgan.
Bosh vazir Kristofer Laksonning aytishicha, ijtimoiy tarmoqlardan haddan tashqari ko‘p foydalanish o‘smirlarga salbiy ta’sir ko‘rsatib, ularda stress, tazyiq (bulling) va o‘z-o‘zini baholash muammolarini keltirib chiqaradi.
Qonun loyihasining parlamentda muhokamasi qachon boshlanishi hozircha noma’lum. Ijtimoiy tarmoqlarning yoshlar ongiga ta’siri bo‘yicha hisobot 2026-yil boshida tayyor bo‘lishi kutilmoqda.

New Zealand also plans to ban social networks for children.
It became known that the country's parliament intends to consider a bill restricting the use of social networks for teenagers.
According to the decree, children under 16 will be prohibited from using social networks, and companies like Facebook and TikTok will be obligated to verify users' ages.
A similar document has already entered into force in Australia, and New Zealand National Party deputy Catherine Wedd proposed introducing this law into the country's parliament based on the example of the neighboring country. Some party members supported this initiative, but other officials remained neutral.
According to Prime Minister Christopher Laxon, excessive use of social networks negatively affects adolescents, causing them stress, bullying, and self-esteem problems.
It is not yet known when the discussion of the bill in parliament will begin. The report on the impact of social networks on the minds of young people is expected to be ready by early 2026.