Yangi Zelandiya ham bolalarga ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlamoqchi
Yangi Zelandiyada 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlash rejalashtirilmoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, mamlakat parlamenti o‘smirlar uchun ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni cheklovchi qonun loyihasini ko‘rib chiqmoqchi.
Unga ko‘ra, 16 yoshdan kichik bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish taqiqlanadi, Facebook va TikTok kabi kompaniyalar esa foydalanuvchilarning yoshini tekshirish majburiyatiga ega bo‘ladi.
Shu kabi hujjat allaqachon Avstraliyada kuchga kirgan, Yangi Zelandiya Milliy partiyasi deputati Ketrin Uedd esa qo‘shni davlat namunasi asosida bu qonunni mamlakat parlamentiga ham kiritishni taklif qilgan. Partiyaning ayrim a’zolari bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlagan, biroq boshqa amaldorlar betaraf pozitsiyada qolgan.
Bosh vazir Kristofer Laksonning aytishicha, ijtimoiy tarmoqlardan haddan tashqari ko‘p foydalanish o‘smirlarga salbiy ta’sir ko‘rsatib, ularda stress, tazyiq (bulling) va o‘z-o‘zini baholash muammolarini keltirib chiqaradi.
Qonun loyihasining parlamentda muhokamasi qachon boshlanishi hozircha noma’lum. Ijtimoiy tarmoqlarning yoshlar ongiga ta’siri bo‘yicha hisobot 2026-yil boshida tayyor bo‘lishi kutilmoqda.

Новая Зеландия также планирует запретить социальные сети детям.
Сообщается, что парламент страны намерен рассмотреть законопроект, ограничивающий доступ подростков к социальным сетям.
Согласно ему, детям младше 16 лет будет запрещено использовать социальные сети, а такие компании, как Facebook и TikTok, будут обязаны проверять возраст пользователей.
Подобный документ уже вступил в силу в Австралии, а депутат Национальной партии Новой Зеландии Кэтрин Уэдд предложила внести этот закон в парламент страны по примеру соседней страны. Некоторые члены партии поддержали эту инициативу, но другие чиновники остались нейтральными.
Премьер-министр Кристофер Лаксон заявил, что чрезмерное использование социальных сетей негативно влияет на подростков, вызывая у них стресс, буллинг и проблемы с самооценкой.
Пока неизвестно, когда начнётся обсуждение законопроекта в парламенте. Ожидается, что отчет о влиянии социальных сетей на сознание молодежи будет готов в начале 2026 года.