08:28 / 20.11.2025 45.80k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 18-noyabrdagi 431-sonli buyrug‘i bilan Xalq ta’limi vazirligining 2019-yil 28-dekabrdagi 406-sonli buyrug‘i qayta tahrirlandi.
Ya’ni, umumta’lim muassasalari boshqaruv, texnik, xizmat ko‘rsatuvchi vа o‘quv-yordamchi xodimlarining namunaviy shtatlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
Unga ko‘ra maktab direktorining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari lavozimi barcha maktablarda faqatgina 1 shtat birlikda tashkil etilishi belgilandi.
Shuningdek, maktab maslahatchisi lavozimi o‘quvchilar sonidan kelib chiqib, 300 nafargacha bo‘lganda 0,5 birlikdan, 301 nafar va undan ortiq bo‘lganda 1,0 birlikdan miqdorlarda kiritilishi belgilandi.
Maslahatchi lavozimini joriy etish bo‘yicha hukumat qarori imzolanadi
Ayni vaqtda maktab maslahatchisi lavozimini joriy etish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori imzolanishi ham kutilmoqda.
Mazkur qaror bilan esa Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tuman (shahar) “Kelajak” markazi strukturasi tasdiqlanib, ularga rahbarlar tayinlanadi.
Struktura tasdiqlangach, viloyat, tuman (shahar)larga “Kelajak” markazi direktorlari tayinlanadi va shundan so‘ng maktab maslahatchisi lavozimiga mutaxassislarni ishga qabul qilish bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tuman (shahar) “Kelajak” markazlarining ishchi guruhi tarkibi shakllantiriladi.
Shundan so‘ng, maktab maslahatchisi lavozimiga nomzodlar ana shu Ishchi guruh tomonidan suhbatdan o‘tkazilib, undan muvaffaqiyatli o‘tgan nomzodlar uchun maxsus o‘quv kursi tashkil qilinib, maktab maslahatchisi lavozimiga nomzodlar o‘quv kursi yakuni bo‘yicha test sinovlariga jalb qilinadi.
Suhbat, o‘quv kursi hamda yakuniy test sinovidan muvaffaqiyatli o‘tgan nomzodlarga ishchi guruh tomonidan maxsus “guvohnoma” taqdim etiladi. Guvohnoma olgan nomzodlar esa tegishli ta’lim muassasalariga yo‘naltirilib, maktab direktorlari tomonidan nomzodlarni maktab maslahatchisi lavozimiga ishga qabul qilish to‘g‘risida buyruq rasmiylashtiriladi.
Maktab maslahatchisi lavozimini joriy etish tartibi ikki bosqichda amalga oshirish reja qilinmoqda. Birinchi bosqichda tegishli tartib asosida dekabr oyiga qadar 3400 ta maktabda maktab maslahatchilari lavozimga tayinlab olinadi.
Ikkinchi bosqich esa 2026-yil yanvar oyidan boshlanib, qolgan 7 mingga yaqin maktablarga maktab maslahatchilarini saralab olish bo‘yicha ishlar davom ettiriladi.

08:28 / 20.11.2025 45.80k
Приказом Министра дошкольного и школьного образования No 431 от 18 ноября 2025 года приказ Министерства народного образования No 406 от 28 декабря 2019 года был пересмотрен.
То есть, внесены дополнения и изменения в типовые штаты управленческого, технического, обслуживающего и учебно-вспомогательного персонала общеобразовательных учреждений.
Согласно документу, должность заместителя директора школы по духовно-просветительской работе во всех школах будет создана только на одну штатную единицу.
Также определено, что должность школьного консультанта вводится исходя из количества учащихся в количестве до 300 человек в количестве 0,5 единицы, при количестве 301 и более - 1,0 единицы.
Будет подписано постановление правительства о введении должности советника
Ожидается также подписание соответствующего постановления Кабинета Министров о введении должности школьного консультанта.
Данным постановлением утверждена структура Центра "Келажак" Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также районов (городов) и назначены их руководители.
После утверждения структуры в областях, районах (городах) будут назначены директора центров "Келажак," после чего будет сформирован состав рабочей группы центров "Келажак" Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также районов (городов) по приему на работу специалистов на должность школьного консультанта.
После этого кандидаты на должность школьного консультанта проходят собеседование этой рабочей группой, для кандидатов, успешно прошедших его, организуется специальный учебный курс, и кандидаты на должность школьного консультанта привлекаются к тестовым испытаниям по окончании учебного курса.
Кандидатам, успешно прошедшим собеседование, учебный курс и итоговое тестирование, рабочей группой выдается специальное удостоверение. Кандидаты, получившие удостоверение, направляются в соответствующие образовательные учреждения, а директора школ оформляют приказ о приеме кандидатов на должность школьного консультанта.
Порядок введения должности школьного консультанта планируется реализовать в два этапа. На первом этапе на основании соответствующего порядка до декабря в 3400 школах будут назначены школьные консультанты.
Второй этап начнется в январе 2026 года, и работа по отбору школьных консультантов для оставшихся около 7 тысяч школ будет продолжена.