13:04 / 06.12.2025 930
Kuzgi attestatsiya jarayonlari o‘qituvchilar orasida yanada katta norozilikka sabab bo‘lgandi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lgan pedagoglar masalasi kun tartibiga ko‘tarilgandan so‘ng, joriy yilning 3-noyabr kuni rasmiy bayonot bergandi.
Vazirlikning rasmiy bayonotida OAV bilan ham hamkorlik, savollarga ochiq javob berishga tayyorligi, yaqin orada esa matbuot anjumani tashkil etilishi rejalashtirilayotganligi ma’lum qilingandi.
Yaqin orada matbuot anjumani tashkil etilishi haqida rasmiy bayonot berilganiga bir oydan ortiqroq vaqt o‘tgan bo‘lsa-da, vazirlik haligacha jamoatchilik, jurnalist va blogerlar ishtirokida matbuot anjumani o‘tkazmadi.
E’tiborlisi, bahorgi attestatsiya paytida ham vazirlik matbuot anjumani tashkil etmay, atigi 4 daqiqalik brifing bilan cheklangandi. Bu safar esa brifing ham o‘tkazilmadi.
Umuman olganda, vazirlik tomonidan 2025-yilda deyarli matbuot anjumani tashkil etilgani yo‘q. O‘tgan 2024-yilda esa dolzarb mavzular yuzasidan taxminiy hisobda 8 marotaba matbuot anjumanlari tashkil etilgandi. Jumladan:
• 2024-yil 14-fevral kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi va Milliy gvardiya hamkorligida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan matbuot anjumani;
• 2024-yil 1-aprel kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi faoliyatining 2023-yilgi yakuniy sarhisobi hamda joriy yilda vazirlik tizimidagi pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish jarayonlariga bag‘ishlangan matbuot anjumani;
• 2024-yil 1-may kuni Maktabgacha ta’lim tashkilotlarida oziq-ovqat sifati va xavfsizligi bo‘yicha olib borilgan o‘rganishlar natijalari mavzusiga bag‘ishlangan matbuot anjumani;
• 2024-yil 24-may kuni umumiy o‘rta ta’lim muassasalari pedagoglarini malaka (test) sinovlaridan o‘tkazish yakunlari bo‘yicha matbuot anjumani;
• 2024-yil 7-iyun kuni Abu Ali Ibn Sino nomidagi xalqaro biologiya olimpiadasini tashkil etish jarayonlariga bag‘ishlangan matbuot anjumani;
• 2024-yil 12-avgust kuni “Umumta’lim maktablari o‘qituvchilari uchun joriy etilayotgan “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlantirish soati” yuzasidan amalga oshiriladigan ishlar” mavzusida matbuot anjumani;
• 2024-yil 28-avgust kuni “Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan amalga oshirilgan ishlar va tizimdagi muhim islohotlar” mavzusiga bag‘ishlangan matbuot anjumani;
• 2024-yil 29-oktyabrda “Jadidlar izidan” Respublika tanlovini tashkil etish va o‘tkazish jarayonlariga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazilgan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq jurnalist Ilyos Safarov o‘tgan yillarni hozirgi kun bilan taqqoslab, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mutasaddilari hatto minglab bolalar zaharlangan paytlarda ham jamoatchilik qarshisiga chiqmaganiga e’tiroz bildirib, ta’lim siyosatini belgilovchi shaxslar hisoblangan vazir hamda uning o‘rinbosarlaridan hali birortasi ham ta’lim qaysi yo‘ldan ketayotgani haqida jamoatchilikka tushuntirish bermaganini qoralagandi.

Министерство дошкольного и школьного образования снова обмануло общественность?
Процесс осенней аттестации вызвал еще большее недовольство среди учителей. Министерство дошкольного и школьного образования сделало официальное заявление 3 ноября этого года после того, как на повестку дня был поставлен вопрос о педагогах, недовольных результатами аттестации.
В официальном заявлении министерства было объявлено о сотрудничестве со СМИ, готовности открыто отвечать на вопросы, а также о планируемой в ближайшее время пресс-конференции.
Хотя прошло более месяца с момента официального заявления об организации пресс-конференции, министерство до сих пор не провело пресс-конференцию с участием общественности, журналистов и блогеров.
Примечательно, что подобные обещания были даны и во время весенней аттестации. Но даже тогда министерство не организовало пресс-конференцию и ограничилось всего 4-минутным брифингом. На этот раз брифинг также не состоялся.
В целом, министерством практически не было организовано пресс-конференций в 2025 году. В прошлом году по актуальным темам было организовано 8 пресс-конференций. Включая:
- 14 февраля 2024 года - пресс-конференция по работе, проведенной совместно с Министерством дошкольного и школьного образования и Национальной гвардией;
- 1 апреля 2024 года - пресс-конференция, посвященная итогам деятельности Министерства дошкольного и школьного образования за 2023 год и процессам аттестации педагогов системы министерства в текущем году;
- 1 мая 2024 года - пресс-конференция, посвященная результатам исследований качества и безопасности продуктов питания в дошкольных образовательных организациях;
- 24 мая 2024 года - пресс-конференция по итогам квалификационных (тестовых) испытаний педагогов общеобразовательных учреждений;
- 7 июня 2024 года - пресс-конференция, посвященная процессам организации Международной биологической олимпиады имени Абу Али ибн Сино;
- 12 августа 2024 года - пресс-конференция на тему "Работа, проводимая в связи с введением "Дня профессионального развития" и "Часа профессионального развития" для учителей общеобразовательных школ";
- 28 августа 2024 года - пресс-конференция на тему "Работа, проведенная Министерством дошкольного и школьного образования, и важные реформы в системе";
- 29 октября 2024 года состоялась пресс-конференция, посвященная организации и проведению Республиканского конкурса "По следам джадидов."
Напомним, что ранее журналист Илёс Сафаров, сравнивая прошлые годы с сегодняшним днем, возразил, что чиновники Министерства дошкольного и школьного образования не выходили на публику, даже когда тысячи детей были отравлены, и осудил тот факт, что ни один из министров и его заместителей, которые являются лицами, определяющими политику в области образования, еще не объяснил общественности, по какому пути идет образование.