13:21 / 27.12.2025 21.66k
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 2026-yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini ko‘chirish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Qaror bilan:
• 2025-yilda barcha xodimlar uchun (ish haftasining turidan qat’i nazar) 31-dekabr – chorshanba;
• 2026-yilda barcha xodimlar uchun (ish haftasining turidan qat’i nazar)  2-yanvar – juma, olti kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun 3-yanvar – shanba dam olish kunlari etib belgilandi.
Dam olish kunlari quyidagicha belgilandi
• 31-dekabr (chorshanba);
• 1-yanvar (payshanba);
• 2-yanvar (juma);
• 3-yanvar (shanba);
• 4-yanvar (yakshanba).
Mehnat kodeksining 249-moddasi 4-qismiga ko‘ra, xodimlar mehnatiga vaqtbay, ishbay yoki mehnatga haq to‘lash tizimida nazarda tutilgan boshqa mezonlarga ko‘ra haq to‘lanadi.
Bunda mehnatga haq to‘lashning vaqtbay tizimida qo‘shimcha dam olish kunlari hisobiga oylik ish haqlari kamaymaydi. Masalan, o‘qituvchi 1 oy davomida 22 ish kuni ishlaydimi yoki 20 ish kuni ishlaydimi, uning oylik ish haqi kamaymaydi.
Soatbay ishlaydigan pedagoglarning ish haqi-chi?
Mehnatga haq to‘lashning ishbay tizimida esa qo‘shimcha dam olish kunlari hisobiga oylik ish haqlari kamayishi mumkin. Chunki bunda xodimlarga ishlab berish normalaridan (vaqt normalaridan) kelib chiqqan holda haq to‘lanadi.
Mehnat kodeksining 277-moddasiga ko‘ra, mehnatga haq to‘lashning ishbay tizimida narxlar belgilangan ish razryadlaridan, mehnatga haq to‘lash razryadlaridan, tarif stavkalaridan (maoshlardan) va ishlab berish normalaridan (vaqt normalaridan) kelib chiqqan holda aniqlanadi.
Ishbay narx bajariladigan ishning razryadiga muvofiq bo‘lgan kunbay tarif stavkasini yoki soatbay tarif stavkasini kunbay yoki soatbay ishlab berish normasiga bo‘lish yo‘li bilan aniqlanadi. Ishbay narx bajariladigan ishning razryadiga muvofiq bo‘lgan kunbay tarif stavkasini yoxud soatbay tarif stavkasini belgilangan kunbay yoki soatbay vaqt normasiga ko‘paytirish yo‘li bilan ham aniqlanishi mumkin.
Kunbay tarif stavkasi (maosh) yoki soatbay tarif stavkasi mehnatga haq to‘lashning razryadiga muvofiq bo‘lgan oylik tarif stavkasini yoki lavozim maoshini ish kunlarining yoxud ish soatlarining oylik normasiga bo‘lish yo‘li bilan aniqlanadi.
Masalan, ta’lim sohasida soatbay ish haqi o‘qituvchi tomonidan o‘tilgan dars soatlari miqdori bilan bog‘liq bo‘ladi. Ya’ni, soatbay dars o‘tadigan o‘qituvchilarning ish haqi o‘tilgan dars soatlari miqdoriga bog‘liq bo‘ladi. Shuning uchun ham soatbay dars o‘tadigan o‘qituvchilarning maoshlari qo‘shimcha dam olish kunlari hisobiga kamayishi mumkin.

В связи с празднованием Нового года педагогические работники будут отдыхать 5 дней подряд. Теперь наши зарплаты в декабре и январе уменьшатся из-за этих выходных?
Сегодня от многих педагогических работников поступают вопросы о том, уменьшится ли их заработная плата за счет новогодних каникул.
Как известно, Президент Республики Узбекистан подписал указ об установлении дополнительных нерабочих дней и переносе выходных дней в период празднования официальных дат в 2026 году.
- Постановлением установлено, что в 2025 году для всех работников (независимо от вида рабочей недели) 31 декабря - среда;
- В 2026 году выходными днями для всех работников (независимо от вида рабочей недели) установлены пятница 2 января и суббота 3 января для работников с шестидневной рабочей неделей.
Выходные установлены следующим образом
- 31 декабря (среда);
- 1 января (четверг);
- 2 января (пятница);
- 3 января (суббота);
- 4 января (воскресенье).
Согласно части 4 статьи 249 Трудового кодекса, труд работников оплачивается повременно, сдельно или по другим критериям, предусмотренным системой оплаты труда.
При этом в повременной системе оплаты труда за счет дополнительных выходных дней месячная заработная плата не уменьшается. Например, если учитель работает 22 рабочих дня или 20 рабочих дней в течение 1 месяца, его месячная заработная плата не уменьшается.
А зарплата педагогов, работающих почасово?
При сдельной системе оплаты труда заработная плата может быть снижена за счет дополнительных выходных дней. Потому что в этом случае сотрудникам выплачивается заработная плата исходя из норм выработки (норм времени).
Согласно статье 277 Трудового кодекса, в сдельной системе оплаты труда цены определяются исходя из установленных разрядов работы, разрядов оплаты труда, тарифных ставок (окладов) и норм выработки (норм времени).
Сдельная цена определяется путем деления дневной тарифной ставки или часовой тарифной ставки, соответствующей разряду выполняемой работы, на норму дневной или часовой отработки. Сдельная цена может быть определена также путем умножения дневной тарифной ставки или часовой тарифной ставки, соответствующей разряду выполняемой работы, на установленную дневную или часовую норму времени.
Суточная тарифная ставка (оклад) или часовая тарифная ставка определяется путем деления месячной тарифной ставки или должностного оклада, соответствующего разряду оплаты труда, на месячную норму рабочих дней либо рабочих часов.
Например, в сфере образования почасовая оплата труда зависит от количества часов, проведенных преподавателем. То есть, заработная плата учителей, которые будут преподавать по почасовой оплате, будет зависеть от количества прочитанных часов. Поэтому заработная плата учителей, работающих почасово, может быть снижена за счет дополнительных выходных дней.