13:21 / 27.12.2025 21.66k
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 2026-yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini ko‘chirish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Qaror bilan:
• 2025-yilda barcha xodimlar uchun (ish haftasining turidan qat’i nazar) 31-dekabr – chorshanba;
• 2026-yilda barcha xodimlar uchun (ish haftasining turidan qat’i nazar)  2-yanvar – juma, olti kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun 3-yanvar – shanba dam olish kunlari etib belgilandi.
Dam olish kunlari quyidagicha belgilandi
• 31-dekabr (chorshanba);
• 1-yanvar (payshanba);
• 2-yanvar (juma);
• 3-yanvar (shanba);
• 4-yanvar (yakshanba).
Mehnat kodeksining 249-moddasi 4-qismiga ko‘ra, xodimlar mehnatiga vaqtbay, ishbay yoki mehnatga haq to‘lash tizimida nazarda tutilgan boshqa mezonlarga ko‘ra haq to‘lanadi.
Bunda mehnatga haq to‘lashning vaqtbay tizimida qo‘shimcha dam olish kunlari hisobiga oylik ish haqlari kamaymaydi. Masalan, o‘qituvchi 1 oy davomida 22 ish kuni ishlaydimi yoki 20 ish kuni ishlaydimi, uning oylik ish haqi kamaymaydi.
Soatbay ishlaydigan pedagoglarning ish haqi-chi?
Mehnatga haq to‘lashning ishbay tizimida esa qo‘shimcha dam olish kunlari hisobiga oylik ish haqlari kamayishi mumkin. Chunki bunda xodimlarga ishlab berish normalaridan (vaqt normalaridan) kelib chiqqan holda haq to‘lanadi.
Mehnat kodeksining 277-moddasiga ko‘ra, mehnatga haq to‘lashning ishbay tizimida narxlar belgilangan ish razryadlaridan, mehnatga haq to‘lash razryadlaridan, tarif stavkalaridan (maoshlardan) va ishlab berish normalaridan (vaqt normalaridan) kelib chiqqan holda aniqlanadi.
Ishbay narx bajariladigan ishning razryadiga muvofiq bo‘lgan kunbay tarif stavkasini yoki soatbay tarif stavkasini kunbay yoki soatbay ishlab berish normasiga bo‘lish yo‘li bilan aniqlanadi. Ishbay narx bajariladigan ishning razryadiga muvofiq bo‘lgan kunbay tarif stavkasini yoxud soatbay tarif stavkasini belgilangan kunbay yoki soatbay vaqt normasiga ko‘paytirish yo‘li bilan ham aniqlanishi mumkin.
Kunbay tarif stavkasi (maosh) yoki soatbay tarif stavkasi mehnatga haq to‘lashning razryadiga muvofiq bo‘lgan oylik tarif stavkasini yoki lavozim maoshini ish kunlarining yoxud ish soatlarining oylik normasiga bo‘lish yo‘li bilan aniqlanadi.
Masalan, ta’lim sohasida soatbay ish haqi o‘qituvchi tomonidan o‘tilgan dars soatlari miqdori bilan bog‘liq bo‘ladi. Ya’ni, soatbay dars o‘tadigan o‘qituvchilarning ish haqi o‘tilgan dars soatlari miqdoriga bog‘liq bo‘ladi. Shuning uchun ham soatbay dars o‘tadigan o‘qituvchilarning maoshlari qo‘shimcha dam olish kunlari hisobiga kamayishi mumkin.

Today, many educators are asking whether their salaries will be reduced due to the holidays before the New Year.
As is known, the President of the Republic of Uzbekistan signed a decree in 2026 on the establishment of additional non-working days during the celebration of official dates and the postponement of weekends.
- According to the decree, in 2025 for all employees (regardless of the type of work week) December 31 - Wednesday;
- In 2026, for all employees (regardless of the type of work week), January 2 - Friday, and for employees with a six-day work week - January 3 - Saturday are designated as non-working days.
The days off are set as follows
- December 31 (Wednesday);
- January 1 (Thursday);
- January 2 (Friday);
- January 3 (Saturday);
- January 4 (Sunday).
According to part 4 of Article 249 of the Labor Code, employees are paid according to time-based, piece-rate, or other criteria provided for in the remuneration system.
At the same time, in the time-based system of remuneration, monthly wages are not reduced due to additional days off. For example, whether a teacher works 22 working days or 20 working days during 1 month, their monthly salary will not decrease.
What about the salaries of teachers who work hourly?
In the piece-rate system of remuneration, wages may decrease due to additional days off. Because in this case, employees are paid based on work norms (time norms).
According to Article 277 of the Labor Code, in the piece-rate system of remuneration, prices are determined based on the established work grades, wage grades, tariff rates (salary), and work norms (time norms).
The piece-rate price is determined by dividing the daily tariff rate or hourly tariff rate corresponding to the category of work performed by the daily or hourly work rate. The piece-rate price can also be determined by multiplying the daily tariff rate or hourly tariff rate corresponding to the category of work performed by the established daily or hourly time norm.
The daily tariff rate (salary) or hourly tariff rate is determined by dividing the monthly tariff rate or official salary corresponding to the wage category by the monthly norm of working days or working hours.
For example, in the field of education, hourly wages depend on the number of hours taught by the teacher. That is, the salary of teachers conducting hourly lessons will depend on the number of hours taught. Therefore, the salaries of teachers who teach hourly classes may be reduced due to additional days off.