Xususiy maktab o‘qituvchilari ham “Yil o‘qituvchisi” tanlovida qatnashsa bo‘ladimi?
Xususiy maktabda ishlayman. Men ham “Yil o‘qituvchisi” tanlovida qatnashsam bo‘ladimi? Masalan, attestatsiyada davlat maktabi o‘qituvchilari kabi ishtirok etishimizga ruxsat berilgan. Bu “Yil o‘qituvchisi”da ham ishtirok etishimizga ruxsat bormi?
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-apreldagi 264-son qarori bilan “Yil o‘qituvchisi” tanlovi 2026-yildan boshlab har ikki yilda bir marta o‘tkazilishi belgilangan.
Mazkur qaror bilan “Yil o‘qituvchisi” tanlovini o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlangan. Nizomning 2-bandiga ko‘ra nomzodlar tanlovda ishtirok etish uchun murojaat yuborish vaqtida oliy yoki birinchi malaka toifasiga hamda kamida besh yillik pedagogik ish stajiga ega, ta’lim tashkilotlarida tanlov o‘tkaziladigan o‘quv yili boshidan asosiy shtatda faoliyat yuritayotgan bo‘lishi lozim.
Ammo, tanlov faqatgina Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlar o‘rtasida o‘tkazilishi belgilangan.
Shu sababli, nodavlat ta’lim muassasalarida ishlaydigan pedagog xodimlar “Yil o‘qituvchisi” tanlovida ishtirok etolmaydi.
Xususiy maktab o‘qituvchisi attestatsiyada ishtirok etishi mumkin
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizom nodavlat ta’lim tashkilotlarining pedagog kadrlarini ham attestatsiyadan o‘tkazish va malaka toifasi berishni tartibga soladi.
Bunda nodavlat maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlarining pedagog kadrlari o‘z xohishiga ko‘ra mazkur nizom talablariga muvofiq navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tishi mumkin.

Can private school teachers also participate in the "Teacher of the Year" competition?
I work at a private school. Can I also participate in the "Teacher of the Year" competition? For example, we are allowed to participate in the certification as teachers of public schools. Is it allowed to participate in this "Teacher of the Year"?
Resolution No. 264 of the Cabinet of Ministers dated April 28, 2025, established that the "Teacher of the Year" competition will be held every two years, starting from 2026.
This resolution approved the regulation on the procedure for conducting the "Teacher of the Year" competition. According to Clause 2 of the Regulation, at the time of submitting an application for participation in the competition, candidates must have a higher or first qualification category and at least five years of pedagogical work experience, and have been working in the main staff of educational organizations since the beginning of the academic year for which the competition is held.
However, it is determined that the competition will be held only among pedagogical workers working in general secondary education organizations of the Ministry of Preschool and School Education system.
Therefore, teachers working in non-state educational institutions cannot participate in the "Teacher of the Year" competition.
A private school teacher can participate in the certification
The Regulation, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 572 of September 17, 2021, also regulates the certification and assignment of qualification categories to teaching staff of non-state educational organizations.
In this case, pedagogical staff of non-state preschool, general secondary, secondary specialized, vocational, and extracurricular educational organizations may, at their discretion, undergo extraordinary certification in accordance with the requirements of this Regulation.