Xususiy maktab o‘qituvchilari ham “Yil o‘qituvchisi” tanlovida qatnashsa bo‘ladimi?
Xususiy maktabda ishlayman. Men ham “Yil o‘qituvchisi” tanlovida qatnashsam bo‘ladimi? Masalan, attestatsiyada davlat maktabi o‘qituvchilari kabi ishtirok etishimizga ruxsat berilgan. Bu “Yil o‘qituvchisi”da ham ishtirok etishimizga ruxsat bormi?
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-apreldagi 264-son qarori bilan “Yil o‘qituvchisi” tanlovi 2026-yildan boshlab har ikki yilda bir marta o‘tkazilishi belgilangan.
Mazkur qaror bilan “Yil o‘qituvchisi” tanlovini o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlangan. Nizomning 2-bandiga ko‘ra nomzodlar tanlovda ishtirok etish uchun murojaat yuborish vaqtida oliy yoki birinchi malaka toifasiga hamda kamida besh yillik pedagogik ish stajiga ega, ta’lim tashkilotlarida tanlov o‘tkaziladigan o‘quv yili boshidan asosiy shtatda faoliyat yuritayotgan bo‘lishi lozim.
Ammo, tanlov faqatgina Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlar o‘rtasida o‘tkazilishi belgilangan.
Shu sababli, nodavlat ta’lim muassasalarida ishlaydigan pedagog xodimlar “Yil o‘qituvchisi” tanlovida ishtirok etolmaydi.
Xususiy maktab o‘qituvchisi attestatsiyada ishtirok etishi mumkin
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizom nodavlat ta’lim tashkilotlarining pedagog kadrlarini ham attestatsiyadan o‘tkazish va malaka toifasi berishni tartibga soladi.
Bunda nodavlat maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlarining pedagog kadrlari o‘z xohishiga ko‘ra mazkur nizom talablariga muvofiq navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tishi mumkin.

Могут ли учителя частных школ также участвовать в конкурсе "Учитель года"?
Я работаю в частной школе. Могу ли я также участвовать в конкурсе "Учитель года"? Например, нам разрешено участвовать в аттестации, как учителям государственных школ. Разрешено ли нам участвовать и в этом "Учителе года"?
Постановлением Кабинета Министров No 264 от 28 апреля 2025 года предусмотрено проведение конкурса "Учитель года" каждые два года, начиная с 2026 года.
Постановлением утверждено Положение о порядке проведения конкурса "Учитель года." Согласно пункту 2 Положения, на момент подачи заявления для участия в конкурсе кандидаты должны иметь высшую или первую квалификационную категорию и стаж педагогической работы не менее пяти лет, а также работать в образовательных организациях в основном штате с начала учебного года, в котором проводится конкурс.
Однако конкурс будет проводиться только среди педагогических работников, работающих в организациях общего среднего образования системы Министерства дошкольного и школьного образования.
Поэтому педагогические работники, работающие в негосударственных образовательных учреждениях, не могут участвовать в конкурсе "Учитель года."
Учитель частной школы может принять участие в аттестации
Положение, утвержденное постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572, также регулирует аттестацию и присвоение квалификационной категории педагогическим кадрам негосударственных образовательных организаций.
При этом педагогические кадры негосударственных дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций по своему усмотрению могут пройти внеочередную аттестацию в соответствии с требованиями настоящего Положения.