21:00 / 10.01.2024 2.63k
2024-yil 15-yanvardan boshlab Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari (CHQBT rahbari) Toshkent davlat pedagogika instituti, Fargona davlat universiteti hamda Buxoro davlat pedagogika institutida malaka oshirishadi.
Shu sababli, Maktabgacha va maktab talimi vazirining 2023-yil 28-dekabrdagi 577-sonli buyrugi bilan tasdiqlangan rahbar va pedagog xodimlarning 2024-yil uchun malaka oshirish kursi oqitish rejasida Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari kiritilmagan.
Belgilangan tartibga kora Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlarining malakasini oshirish va ularni qayta tayyorlash oliy ta’lim muassasalarining “Chaqiriqqacha harbiy ta’lim” ta’lim yo‘nalishida mutaxassislar tayyorlovchi harbiy ta’lim fakultetlarida tashkil etiladi.
Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari har uch yilda kamida bir marta malaka oshirish kurslariga jalb etiladi. Ilgari malaka oshirishdan o‘tmagan va ishga yangi qabul qilingan Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlariga yoki birinchi bor ishga kirgan Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari kasbiy faoliyatiga uch yil to‘lgandan so‘ng malaka oshirishga jalb etiladi.

С 15 января 2024 года заместители директора по воспитанию молодежи в духе патриотизма будут повышать свою квалификацию в Ташкентском государственном педагогическом институте, Ферганском государственном университете и Бухарском государственном педагогическом институте.
Поэтому в плане подготовки курсов повышения квалификации руководителей и педагогов на 2024 год, утвержденном приказом Министра дошкольного и школьного образования № 577 от 28 декабря 2023 года, заместители директора по подготовке молодежи в духе патриотизма не включено.
В установленном порядке на военно-учебных факультетах высших учебных заведений, готовящих специалистов по направлению «Военное воспитание до призыва», будет организована подготовка и переподготовка заместителей директоров по подготовке молодежи в духе патриотизма.
В духе патриотизма заместители директора по подготовке молодежи привлекаются на курсы повышения квалификации не реже одного раза в три года. К вновь принятым на работу заместителям директора по патриотическому воспитанию молодежи, ранее не проходившим обучение, либо к заместителям директора по патриотическому воспитанию молодежи, принятым на работу впервые после завершения трехлетней профессиональной деятельности.