O‘qituvchilar maosh kamligi uchun maktabga bormayapti
Bugungi kunda oliygohni tamomlayotgan, yaxshi bilimga ega xorijiy til o‘qituvchilari oylik maosh kamligi uchun maktabda ishlashni xohlamayapti. Bu haqda Ta’lim muassasalari faoliyatini tashkil etish, litsenziyalash, ta’lim sifatini ta’minlash departamenti boshlig‘i Abduvali Xoliqov 8-may kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ma’lum qildi.
Qalampir.uz sayti jurnalisti matbuot anjumanida xorijiy til bo‘yicha oliygohni tamomlagan bitiruvchilardan diplomi bo‘lishiga qaramay til sertifikati talab qilinayotgani, til sertifikatiga ega bo‘lmagan bitiruvchilar ishga qabul qilinmayotganiga Oliy ta’lim vazirligining munosabati haqida savol bergan edi.
Bunga Ta’lim muassasalari faoliyatini tashkil etish, litsenziyalash, ta’lim sifatini ta’minlash departamenti boshlig‘i Abduvali Xoliqov quyidagicha javob berdi.
“Xorijiy til o‘qituvchilaridan C1 darajali til sertifikatini talab qilish Oliy ta’lim muassasalarida ham bor, maktablarda ham bor. Yaxshi xorijiy til o‘qituvchilari maktabga ishga bormayapti oyligi kamligidan, ochig‘ini aytadigan bo‘lsak.
Demak, maktab ishga olmasa undan yaxshi joyga ishga borishi kerak. Albatta, ish beruvchining talabi ham inobatga olinishi kerak. Diplom bor, diplom o‘tadi.
Diplom tan olinmaydi, degani emas, noto‘g‘ri talqin qilinmasin. Sertifikat talab qilyapti, sertifikati bo‘lsin o‘qituvchining, degan ma’noda. Faqat, ish beruvchi talab qilayotgan bo‘lsa, sertifikat olish kerak. Xorijiy til o‘qituvchisi xorijiy tilni hammadan yaxshi bilishi kerak”, deydi Xoliqov.

Teachers are not going to school because of low salaries
Today, foreign language teachers who are graduating from universities and have good knowledge do not want to work in schools because of the low monthly salary. Abduvali Khalikov, the head of the Department of Educational Institutions Organization, Licensing, and Quality Assurance, announced this at a press conference held yesterday, May 8.
At the press conference, the journalist of Qalampir.uz site asked about the reaction of the Ministry of Higher Education to the fact that language certificates are required from graduates who graduated in foreign languages despite having a diploma, and graduates who do not have language certificates are not hired.
Abduvali Khalikov, head of the Department of Educational Institutions Organization, Licensing, and Quality Assurance of Education, responded as follows.
"C1 level language certificate is required from foreign language teachers both in higher education institutions and in schools. Good foreign language teachers don't go to school because of the low salary, to be honest.
So, if the school doesn't hire you, you have to go to a better place. Of course, the employer's request should also be taken into account. There is a diploma, the diploma is passed. Don't get it wrong, it doesn't mean that the diploma is not recognized.
In the sense that he is demanding a certificate, let it be the teacher's certificate. It is necessary to obtain a certificate only if the employer requires it. A foreign language teacher should know a foreign language better than anyone," says Khalikov.