O‘qituvchilar maosh kamligi uchun maktabga bormayapti
Bugungi kunda oliygohni tamomlayotgan, yaxshi bilimga ega xorijiy til o‘qituvchilari oylik maosh kamligi uchun maktabda ishlashni xohlamayapti. Bu haqda Ta’lim muassasalari faoliyatini tashkil etish, litsenziyalash, ta’lim sifatini ta’minlash departamenti boshlig‘i Abduvali Xoliqov 8-may kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ma’lum qildi.
Qalampir.uz sayti jurnalisti matbuot anjumanida xorijiy til bo‘yicha oliygohni tamomlagan bitiruvchilardan diplomi bo‘lishiga qaramay til sertifikati talab qilinayotgani, til sertifikatiga ega bo‘lmagan bitiruvchilar ishga qabul qilinmayotganiga Oliy ta’lim vazirligining munosabati haqida savol bergan edi.
Bunga Ta’lim muassasalari faoliyatini tashkil etish, litsenziyalash, ta’lim sifatini ta’minlash departamenti boshlig‘i Abduvali Xoliqov quyidagicha javob berdi.
“Xorijiy til o‘qituvchilaridan C1 darajali til sertifikatini talab qilish Oliy ta’lim muassasalarida ham bor, maktablarda ham bor. Yaxshi xorijiy til o‘qituvchilari maktabga ishga bormayapti oyligi kamligidan, ochig‘ini aytadigan bo‘lsak.
Demak, maktab ishga olmasa undan yaxshi joyga ishga borishi kerak. Albatta, ish beruvchining talabi ham inobatga olinishi kerak. Diplom bor, diplom o‘tadi.
Diplom tan olinmaydi, degani emas, noto‘g‘ri talqin qilinmasin. Sertifikat talab qilyapti, sertifikati bo‘lsin o‘qituvchining, degan ma’noda. Faqat, ish beruvchi talab qilayotgan bo‘lsa, sertifikat olish kerak. Xorijiy til o‘qituvchisi xorijiy tilni hammadan yaxshi bilishi kerak”, deydi Xoliqov.

Учителя не ходят в школу из-за низкой зарплаты
Сегодня преподаватели иностранного языка, окончившие вузы и обладающие хорошими знаниями, не хотят работать в школах из-за низкой месячной зарплаты. Об этом на пресс-конференции, состоявшейся вчера, 8 мая, сообщил начальник управления организации, лицензирования и обеспечения качества образовательных учреждений Абдували Халиков.
На пресс-конференции журналист сайта Qalampir.uz поинтересовался реакцией Министерства высшего образования на то, что языковые сертификаты требуются от выпускников, окончивших обучение на иностранных языках, несмотря на наличие диплома, и выпускников, не имеющих его. языковые сертификаты не нанимаются.
Абдували Халиков, начальник управления организации, лицензирования и обеспечения качества образования образовательных учреждений, отреагировал на это следующим образом.
«Языковой сертификат уровня С1 требуется от преподавателей иностранного языка как в высших учебных заведениях, так и в школах. Хорошие преподаватели иностранного языка, честно говоря, не ходят в школу из-за низкой зарплаты. Итак, если школа не возьмет вас на работу, вам придется пойти в лучшее место.
Разумеется, следует учитывать и запрос работодателя. Диплом есть, диплом сдан. Не поймите неправильно, это не значит, что диплом не признается. В том смысле, что он требует сертификат, пусть это будет сертификат учителя.
Получать справку необходимо только в том случае, если этого требует работодатель. Преподаватель иностранного языка должен знать иностранный язык лучше, чем кто-либо», — говорит Халиков.