Ikkinchi toifaga ega bo‘lgan stajyor-o‘qituvchi ham kasbiy sertifikat olishi kerakmi?
Birinchi yil ishga kirib, navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tgan va ikkinchi toifani olgan stajyor-o‘qituvchilar kasbiy sertifikat imtihoniga ham qatnashishi kerakmi?
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 2-fevraldagi 87-son qarori bilan tasdiqlangan ma’muriy reglamentga ko‘ra stajyor-o‘qituvchi — davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotida pedagogik kasbga birinchi marta ishga qabul qilingan oliy ma’lumotli jismoniy shaxs hisoblanadi.
Mazkur reglamentda kimlar kasbiy sertifikatlashga jalb etilmasligi belgilangan bo‘lib, unga ko‘ra:
• fan nomzodi, falsafa doktori Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori Doctor of Science (DSc) darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan pedagog kadrlar;
• magistr darajasiga ega mutaxassislar kasbiy sertifikatlashga jalb etilmaydi.
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomga ko‘ra ilgari attestatsiyadan o‘tmagan ishga yangi qabul qilingan pedagog kadrlar yoki oliy ta’lim tashkilotlarini bitirib birinchi bor ishga kirgan pedagog kadrlar kasbiy faoliyatiga uch yil to‘lgandan so‘ng navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘tkaziladi.
Ammo pedagog kadrlar o‘z xohishiga ko‘ra navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tkazilishi mumkin. Agar stajyor-o‘qituvchilar navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tib, ikkinchi malaka toifani olgan bo‘lsa ham, bu toifa kasbiy sertifikat o‘rnida o‘tmaydi.
Xulosa shuki, navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tgan va ikkinchi malaka toifani olgan stajyor-o‘qituvchilar ham kasbiy sertifikat imtihoniga jalb qilinadi.
Ma’lumot uchun, xalqtaliminfo.uz tahririyati ushbu masala yuzasidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ullari bilan ham muzokaralar olib borgan.
Muzokaralar yakunida esa vazirlik mas’ullari navbatdan tashqari attestatsiyadan muvaffaqiyatli o‘tgan stajyor-o‘qituvchilar kasbiy sertifikat imtihoniga jalb qilinadi degan xulosaga kelgandi.
Xalqtaliminfo.uz’ga ma’lum bo‘lishicha, keyinchalik malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagoglarni kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilmaslik bo‘yicha tegishli hujjatlarga o‘zgartirishlar kiritiladi.
Amaldagi hujjatda esa mazkur qoida nazarda tutilmaganligi sababli, hozircha malaka toifasiga ega bo‘lgan stajyor-o‘qituvchilar ham kasbiy sertifikat olishi kerak bo‘ladi.

Should a trainee-teacher with the second category also receive a professional certificate?
Do trainee teachers who have entered the first year of work, passed extraordinary attestation and received the second category, also take part in the professional certification exam?
According to the administrative regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers No. 87 of February 2, 2024, a trainee-teacher is an individual with a higher education who was hired for the first time in the teaching profession in a state general secondary education organization. .
This regulation defines who should not be involved in professional certification, according to which:
• Pedagogical personnel with the degree of candidate of science, doctor of philosophy (PhD) or doctor of science (DSc) and the title of senior researcher, associate professor and professor awarded by the Higher Attestation Commission;
• Specialists with a master's degree are not involved in professional certification.
According to the regulation on the procedure for certification of pedagogic personnel, approved by the Cabinet of Ministers' decision No. 572 of September 17, 2021, newly hired pedagogic personnel or higher education organizations who have not previously been certified are the first to graduate after completing three years of professional activity, the new pedagogic personnel will undergo the next mandatory attestation.
However, pedagogic personnel can be certified at their own discretion. Even if intern-teachers have passed extraordinary certification and received the second qualification category, this category does not replace the professional certificate.
The conclusion is that trainee-teachers who passed extraordinary certification and received the second qualification category are also involved in the professional certification exam.
For information, the editorial staff of xalqtaliminfo.uz discussed this issue with the officials of the Ministry of Preschool and School Education.
At the end of the discussions, the officials of the ministry reminded that the trainee-teachers who successfully passed the extraordinary attestation have not yet been given the certificate of the second qualification category and concluded that they will be involved in the professional certification exam.