Ikkinchi toifaga ega bo‘lgan stajyor-o‘qituvchi ham kasbiy sertifikat olishi kerakmi?
Birinchi yil ishga kirib, navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tgan va ikkinchi toifani olgan stajyor-o‘qituvchilar kasbiy sertifikat imtihoniga ham qatnashishi kerakmi?
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 2-fevraldagi 87-son qarori bilan tasdiqlangan ma’muriy reglamentga ko‘ra stajyor-o‘qituvchi — davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotida pedagogik kasbga birinchi marta ishga qabul qilingan oliy ma’lumotli jismoniy shaxs hisoblanadi.
Mazkur reglamentda kimlar kasbiy sertifikatlashga jalb etilmasligi belgilangan bo‘lib, unga ko‘ra:
• fan nomzodi, falsafa doktori Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori Doctor of Science (DSc) darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan pedagog kadrlar;
• magistr darajasiga ega mutaxassislar kasbiy sertifikatlashga jalb etilmaydi.
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomga ko‘ra ilgari attestatsiyadan o‘tmagan ishga yangi qabul qilingan pedagog kadrlar yoki oliy ta’lim tashkilotlarini bitirib birinchi bor ishga kirgan pedagog kadrlar kasbiy faoliyatiga uch yil to‘lgandan so‘ng navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘tkaziladi.
Ammo pedagog kadrlar o‘z xohishiga ko‘ra navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tkazilishi mumkin. Agar stajyor-o‘qituvchilar navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tib, ikkinchi malaka toifani olgan bo‘lsa ham, bu toifa kasbiy sertifikat o‘rnida o‘tmaydi.
Xulosa shuki, navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tgan va ikkinchi malaka toifani olgan stajyor-o‘qituvchilar ham kasbiy sertifikat imtihoniga jalb qilinadi.
Ma’lumot uchun, xalqtaliminfo.uz tahririyati ushbu masala yuzasidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ullari bilan ham muzokaralar olib borgan.
Muzokaralar yakunida esa vazirlik mas’ullari navbatdan tashqari attestatsiyadan muvaffaqiyatli o‘tgan stajyor-o‘qituvchilar kasbiy sertifikat imtihoniga jalb qilinadi degan xulosaga kelgandi.
Xalqtaliminfo.uz’ga ma’lum bo‘lishicha, keyinchalik malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagoglarni kasbiy sertifikat sinovlariga jalb qilmaslik bo‘yicha tegishli hujjatlarga o‘zgartirishlar kiritiladi.
Amaldagi hujjatda esa mazkur qoida nazarda tutilmaganligi sababli, hozircha malaka toifasiga ega bo‘lgan stajyor-o‘qituvchilar ham kasbiy sertifikat olishi kerak bo‘ladi.

Должен ли педагог-стажер со второй категорией получать еще и профессиональный сертификат?
Принимают ли участие в аттестационном экзамене по профессии преподаватели-стажеры, поступившие на первый курс работы, прошедшие внеочередную аттестацию и получившие вторую категорию?
Согласно административному регламенту, утвержденному постановлением Кабинета Министров № 87 от 2 февраля 2024 года, педагогом-стажером признается физическое лицо, имеющее высшее образование, впервые принятое на работу по педагогической профессии в государственном общем среднем учебном заведении образовательная организация.
Данное положение определяет, кто не должен участвовать в профессиональной аттестации, согласно которому:
• Педагогические кадры, имеющие ученую степень кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора наук (DSc) и звания старшего научного сотрудника, доцента и профессора, присвоенные ВАК;
• Специалисты со степенью магистра не участвуют в профессиональной аттестации.
Согласно положению о порядке аттестации педагогических кадров, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года № 572, первыми заканчивают обучение вновь принятые на работу педагогические кадры или организации высшего образования, ранее не прошедшие аттестацию. По истечении трех лет профессиональной деятельности новые педагогические кадры пройдут очередную обязательную аттестацию.
Однако педагогические кадры могут проходить аттестацию по своему усмотрению. Даже если преподаватели-стажеры прошли внеочередную аттестацию и получили вторую квалификационную категорию, эта категория не заменяет профессиональный сертификат.
Сделан вывод, что к сертификационному экзамену по профессии привлекаются также стажеры-педагоги, прошедшие внеочередную аттестацию и получившие вторую квалификационную категорию.
Для информации, редакция xalqtaliminfo.uz обсудила этот вопрос с представителями Министерства дошкольного и школьного образования.
По итогам обсуждения представители министерства напомнили, что педагогам-стажерам, успешно прошедшим внеочередную аттестацию, пока не выданы свидетельства второй квалификационной категории, и заключили, что они будут привлечены к сдаче аттестационного экзамена по специальности.