Ya’ni, ustama tayinlangan barcha pedagog xodimlar “1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 75 foizigacha miqdorida mukofotlanishi mumkin.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-sonli qarori bilan Xalq ta’limi vazirining jamg‘armasi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlangan. Nizomning 17-bandida esa Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan har oylik ustama olayotgan malakali pedagog kadrlarga bir martalik pul mukofotlarini belgilashga yo‘l qo‘yilmasligi nazarda tutilgan.
Lekin ushbu nizomning Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga mutlaqo aloqasi yo‘q.
Xulosa o‘rnida aytishimiz mumkinki, direktor jamg‘armasi hisobidan ustama olayotgan pedagoglarga “1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 75 foizigacha miqdorida mukofot puli berish mumkin.

Я работаю педагогом в школе уже 30 лет. Не может ли учитель, получивший надбавку, получить премию в размере 495 000 сумов, выдаваемую 1 октября? А если взял, вернет?
Постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823 утверждено Положение "О порядке создания Директорского фонда поощрения отличившихся работников общеобразовательных учреждений и использования его средств."
Согласно Положению, решением педагогического совета школы, приказом директора работникам общеобразовательных учреждений устанавливаются ежемесячные надбавки, премии и назначается материальная помощь.
В настоящем Положении не установлено никаких правил о невыдаче премии педагогическому работнику, которому назначена надбавка.
То есть все педагогические работники, которым назначена надбавка, могут быть премированы в размере до 50 процентов от минимальной заработной платы в связи с "1 октября - Днем учителей и наставников."