Xorijdan kelgan o‘qituvchilar sifatli ta’lim bera oldimi?
Ma’lumki, xorijiy til sifatida maktablarda eng ko‘p o‘qitilayotgan fan ingliz tilidir. Umumta’lim maktablarining 9 924 tasida ingliz tili (6 mln 98 ming 862 nafar o‘quvchi), 901 tasida nemis tili (2 mln 661 nafar o‘quvchi), 581 tasida esa fransuz tili (133 ming 475 nafar o‘quvchi) chet tili fanlari sifatida o‘qitilmoqda. (2023-y.)
Xabaringiz bor, 2023-yildan boshlab ta’lim muassasalariga jami 500 nafardan ziyod xorijlik pedagoglar “til egalari” sifatida ingliz, nemis, fransuz tillaridan dars berish uchun jalb qilingandi. 2024-yildan boshlab esa yana 1 500 ta “til egalari” olib kelinishi reja qilingandi.
Ular yuqori sinf o‘quvchilariga Buyuk Britaniyaning “Cambridge University Press”, Fransiyaning “Didiyer”, Germaniya Federativ Respublikasi “KLETT” nashriyotining darslik va dasturlari asosida dars o‘tishi belgilangandi.
“Til egalari”ni ta’lim jarayoniga jalb qilish O‘zbekistonning 2030-yilgacha bo‘lgan davlat strategiyasida belgilangan bo‘lib, unga muvofiq, ta’lim tashkilotlariga har yili 500 nafar “til egalari” bo‘lgan xorijiy mutaxassislarni jalb etish nazarda tutilgan.
Xo‘sh, “til egalari” bolalarga sifatli ta’lim bera oldimi?
Albatta, ta’lim muassasalariga “til egalari”ning jalb qilinishi ta’lim sifatiga qay darajada ijobiy ta’sir o‘tkazganligi haqida aniq bir statistika e’lon qilinmagan, yoki biz eshitmadik.
Ammo, “til egalari” jalb qilingan maktablardagi ayrim pedagoglarning fikricha, bu amaliyotning ta’lim sifatiga ijobiy ta’siri unchalik sezilmagan. Aksariyat pedagoglar bolalar ularning “tilini” yaxshi tushunmayotgani, ba’zi hollarda esa ularga yordamchi o‘qituvchi biriktirishga majbur bo‘lishgani haqida fikr bildirgandi.
Albatta, yuqoridagilar shunchaki oddiy bir fikr. Ammo “til egalari”ni maktablarga jalb qilish bizga arzonga tushayotgani yo‘q. Shu sababli, mazkur amaliyot bizga qanchalik naf keltirayotganini aniq o‘lchovlar bilan tahlil qilib borishimiz kerak.
“Til egalari”ga qancha maosh va imtiyozlar va’da qilingan?
Chet eldan jalb qilinayotgan o‘qituvchilarga qancha maosh to‘lanayotgani haqida ochiq manbalardan ma’lumot topish qiyin bo‘ldi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga tegishli bo‘lgan ish.uzedu.uz saytida ham oylik maosh va imtiyozlar haqida ma’lumot joylanmagan.
Ammo uzdiplomat.uz nashri e’lon qilgan maqolada chet ellik o‘qituvchiga 4200 AQSh dollar maosh berilishi yoziladi. Shuningdek, teachaway.com saytiga joylangan e’lonlarning birida Prezident maktablarining xorijiy o‘qituvchilariga 4210 AQSh dollari miqdorida oylik ish haqi taklif qilingan.
Demak, oddiy maktablarga jalb qilinayotgan “til egalari”ga ham yuqoridagi maoshdan kam bo‘lmagan miqdorda oylik taklif qilingani aniq. Chunki, xorijdan kelayotgan “til egalari” o‘zbekistonlik o‘qituvchilar bir necha yillardan buyon yetisholmayotgan 1000 dollar maoshga kelmasligi aniq.
Ko‘plab manbalarda chet ellik o‘qituvchilarga bir qancha imtiyozlar berilganligini ham ko‘rishimiz mumkin. Masalan, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi chet ellik ingliz tili o‘qituvchilarini ishga taklif qilish to‘g‘risidagi e’lonlarning birida ularga, oylikdan tashqari, borish-kelish aviachiptasi, uy-joy, viza olish xarajatlarini qoplash va tibbiy sug‘urta va’da qilinganini ko‘rish mumkin.
Biz “til egalari” jalb qilingan ayrim maktablarda bo‘lib, xorijlik o‘qituvchilar haqida o‘zbekistonlik hamkasblaridan so‘radik.
“Til egalari” byurokratiyadan holi, faqat darsini o‘tadi, o‘zbekistonlik o‘qituvchilar kabi tadbirma-tadbir yurmaydi, jurnal, gazetalarga obuna bo‘lmaydi, yuqoridan kelgan bo‘lmag‘ur topshiriqlarni bajarishga majbur emas, hech kim ish buyurolmaydi, yil yakunida “remont” deb boshini qotirmaydi. Hech kim unlarni tushunmaydi, ular ham hech kimni tushunmaydi.
Eng qizig‘i, bolalar ham ularning tilini tushunmayapti. Chunki, bolalar hali chet tilini hali yaxshi tushunmaydi, buni tan olib aytishimiz kerak. “Til egasi”ga esa bola tushunadimi, darsni qanchalik o‘zlashtirdi bu qiziq emas. Darsini o‘tsa bo‘ldi-da...
Eng alam qilayotgan joyi esa ular dars o‘tadigan sinf xonalarni ham biz, o‘zbekistonlik o‘qituvchilar tozalab beramiz. Yuqorida aytganimdek, faqat kelib darsini o‘tadi, tayyor xonada”, - deydi “til egalari” jalb qilingan maktabda ishlaydigan o‘qituvchilardan biri.
“Til egalari” yaxshiroq dars o‘tishi ilmiy asoslanganmi?
Bu mavzuni ta’lim bo‘yicha ekspert Komil Jalilov xorijiy mamlakatlarda o‘tkazilgan ayrim tadqiqotlarga asoslanib tahlil qilgan:
“Turkiyada o‘tkazilgan bir tadqiqotda muallif “til egasi” bo‘lgan o‘qituvchilar o‘quvchilarning til o‘rganishga bo‘lgan munosabatiga, motivatsiyasiga ijobiy ta’sir qiladi, degan xulosaga kelgan.
Shu bilan birga, "til egalari" asosan xususiy maktablarda ishlashi tufayli tadqiqotchi “til egalari” ishlaydigan xususiy maktablarni va bunday o‘qituvchilar bo‘lmagan davlat maktablarini solishtirgan va davlat maktablari o‘quvchilari motivatsiyasi balandroq bo‘lsa ham, xususiy maktablar o‘quvchilariga qaraganda kamroq muvaffaqiyatga erishadi, degan xulosaga kelgan. Bu esa o‘quvchining muvaffaqiyatida boshqa faktorlar ham (masalan, maktablardagi shart-sharoitlar o‘rtasidagi farq) muhim rol o‘ynashini ko‘rsatadi.
Britaniyalik boshqa bir tadqiqotchi esa til o‘rganishga ta’sir qiladigan turli omillarni tahlil qilib, “xorijiy tilni o‘qitishdan maqsad - til egasiga taqlid qilish emas”, til egasi bo‘lmagan o‘qituvchilarning o‘ziga xos kuchli jihatlari bor (masalan, o‘rganilayotgan tilga ona tili ta’sirini hisobga olish imkoniyati) degan xulosaga keladi. AQSHlik tadqiqotchi esa o‘z maqolasida “til egasi”ning ustunligi afsonasidan voz kechish kerak, degan xulosani beradi.
Nima bo‘lganda ham, cheklangan resurslarni taqsimlashda populistik yondashuvdan ko‘ra ta’limning maqsadini (bizga faqat ingliz tilini biladigan o‘quvchilar kerakmi? boshqa fanlar-chi?), ta’limning sifatiga ta’sir qiladigan birlamchi omillarni (hojatxonasi, kutubxonasi yo‘q, ikki smenada o‘qiydigan maktablarga falon pulga chet ellik ingliz tili o‘qituvchisini olib kelsak, ta’lim sifati qanchalik oshib qoladi?) tahlil qilib, ilmiy asoslangan holda yondashilsa, o‘rta va uzoq istiqboldagi samara karrasiga ko‘proq bo‘lardi”, - deydi Komil Jalilov.
O‘zbekistonlik o‘qituvchilarning ozi qancha maosh olmoqda?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilda o‘zbekistonlik o‘qituvchilar oylik maoshlar bo‘yicha boshqa sohalarga qaraganda eng quyi pog‘onalarni egallagan bo‘lib, ularning o‘rtacha ish haqi 3 million 434 ming so‘mni tashkil qilgan.
2023-yilgi ma’lumotlarga ko‘ra, oylik maoshi 6 mln so‘mdan oshgan o‘qituvchilar soni 25 ming 697 nafarni tashkil etgan. Bunda 6 million so‘mdan 10 million so‘mgacha maosh oladigan o‘qituvchilar soni 23 mingtani, 10 million so‘mdan yuqori oylik oluvchilar 1 mingtani tashkil qiladi. Yana 2 mingga yaqin o‘qituvchilarga vazir jamg‘armasidan qo‘shimcha ustamalar to‘langan. (2023-y.)
Yuqoridagi ko‘rsatgichlar umumiy o‘qituvchilar sonining 5 foizini tashkil qiladi. Ya’ni, qolgan 95 foiz o‘qituvchilar kontingenti Statistika agentligi nazarda tutayotgan eng kam oylikni olayotgan bo‘lishi mumkin.
O‘qituvchilarning oylik maoshi toifalarga ko‘ra quyidagicha belgilangan:
• O‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchi – 2 mln 756 ming 194 so‘m;
• Oliy ma’lumotli o‘qituvchi – 2 mln 948 ming 543 so‘m;
• Ikkinchi toifali o‘qituvchi – 3 mln 301 ming 055 so‘m;
• Birinchi toifali o‘qituvchi – 3 mln 678 ming 381 so‘m;
• Oliy toifali o‘qituvchi – 4 mln 064 ming 865 so‘m.
Agar oliy toifali xorijiy til o‘qituvchisi direktor jamg‘armasi hisobidan 40 foiz, xalqaro sertifikatga ega bo‘lganligi uchun 50 foiz ustama olgan taqdirda yanada koproq maosh olishi mumkin.
’lumki, o‘zbekistonlik o‘qituvchilarda qo‘shimcha imtiyozlar mavjud emas. Talim muassasalari esa jozibador emas. Biz ta’lim muassasalarida ishlash istagida bo‘lgan salohiyatli pedagoglarni jalb qilish uchun “til egalariga” va’da qilayotgan yuqori maosh va imtiyozlarning hech bo‘lmaganda yarimini bera olganimizda edi, “til egalari”siz ham ta’lim sifatini ko‘tara olgan bo‘lardik balki.
Chet ellik o‘qituvchilarni ishga taklif qilib, o‘zimiznikilarga berilmaydigan oylik va imtiyozlarni ularga berilishi biroz tushunarsiz holat.
Aslida o‘zimizda ham salohiyatli, bilimli o‘qituvchilar juda ko‘p. Faqat ular hozir biz berayotgan oylik va sharoitga maktabga kelib ishlashni xohlamayapti xolos. O‘sha imkoniyatlarni o‘zbekistonlik o‘qituvchilarga berilsa, kerak bo‘lsa, “til egalari”dan ham ko‘ra yaxshiroq natija qilib berishlari mumkin edi.
Xulosa o‘rnida esa yuqorida aytganlarimizni yana ta’kidlaymiz: “Til egalari”ning maktablarga jalb qilinishi ta’lim sifatiga qay darajada ijobiy ta’sir o‘tkazganligi haqida aniq statistik va tahliliy ma’lumotlar e’lon qilinishi shart.

11:30 / 08.07.2024 6.90k
Известно, что в качестве иностранного языка в школах наиболее часто преподается английский язык. В настоящее время английский язык преподается в 9 924 общеобразовательных школах (6 миллионов 98 тысяч 862 ученика), немецкий язык - в 901 школе (2 миллиона 661 ученик), французский язык - в 581 школе (133 тысячи 475 учеников).
Как известно, с 2023 года в образовательные учреждения были привлечены более 500 иностранных педагогов для преподавания английского, немецкого и французского языков в качестве "носителей языка." С этого года планируется привлечь еще 1500 "языковедов."
Они должны были проводить занятия для старшеклассников на основе учебников и программ издательства Cambridge University Press (Великобритания), Didier (Франция), KLETT (Федеративная Республика Германия).
Вовлечение "языковедов" в образовательный процесс определено в Государственной стратегии Узбекистана до 2030 года, в соответствии с которой предусматривается привлечение в образовательные организации ежегодно 500 иностранных специалистов - "языковедов."
Так смогли ли "носители языка" дать детям качественное образование?
Конечно, конкретная статистика о том, в какой степени привлечение "языковедов" в образовательные учреждения оказало положительное влияние на качество образования, не публиковалась или мы не слышали.
Однако, по мнению некоторых педагогов школ, в которых были задействованы "носители языка," положительное влияние этой практики на качество образования было незначительным. Большинство педагогов высказывали мнение, что дети плохо понимают их "язык," а в некоторых случаях приходится закреплять за ними помощника.
Разумеется, вышеизложенное - простая мысль. Но привлечение "носителей языка" в школы нам не обходится дешево. Поэтому мы должны точно измерять, насколько полезна нам эта практика.
Сколько зарплат и льгот обещали "носителям языка"?
Трудно было найти в открытых источниках информацию о том, сколько платят учителям, привлекаемым из-за рубежа. На сайте ish.uzedu.uz, принадлежащем Министерству дошкольного и школьного образования, также не размещена информация о заработной плате и льготах.
Однако в одной из статей, опубликованных uzdiplomat.uz, говорится, что иностранному преподавателю будет выплачено 4200 долларов США. Также в одном из объявлений, размещенных на сайте teachaway.com, иностранным преподавателям президентских школ предлагается ежемесячная заработная плата в размере $4210.
Это означает, что "носителям языка," привлекаемым в обычные школы, также предлагалась зарплата в размере не ниже вышеуказанной зарплаты. Потому что "языковеды," приезжающие из-за рубежа, не получат зарплату в размере 1000 долларов, которой не хватает узбекским учителям уже несколько лет.
Мы также можем видеть, что во многих источниках иностранным учителям предоставлены некоторые льготы. Например, в одном из объявлений Министерства дошкольного и школьного образования об приглашении на работу иностранных учителей английского языка можно увидеть, что им, помимо зарплаты, обещали возместить расходы на получение авиабилета в оба конца, жилье, визы и медицинскую страховку.
Мы побывали в некоторых школах, где были привлечены "носители языка," и спросили узбекистанских коллег об иностранных учителях.
"Языковеды" свободны от бюрократии, проводят только уроки, не проводят мероприятия, как узбекские учителя, не подписываются на журналы и газеты, не вынуждены выполнять нелепые задания сверху, никто не может заказать работу. "Ремонт" не заставляет задуматься. Никто их не понимает, и они никого не понимают.
Самое интересное, что дети тоже не понимают их язык. Потому что дети еще плохо понимают иностранный язык, мы должны признать это. А "носителю языка" не интересно, понимает ли ребенок, насколько он усвоил урок. Пусть только пройдет урок...
А самое обидное - мы, учителя из Узбекистана, убираем классы, где они учатся. Как я уже говорил выше, он только приходит и проходит урок, в готовом помещении," - говорит один из учителей, работающих в школе, куда привлечены "носители языка."
Научно ли обосновано, что "носители языка" лучше преподают?
Эксперт по образованию Комил Джалилов проанализировал эту тему, основываясь на некоторых исследованиях, проведенных в зарубежных странах:
"В одном исследовании, проведенном в Турции, автор пришел к выводу, что учителя, являющиеся "языконосцами," положительно влияют на отношение и мотивацию учащихся к изучению языка.
В то же время, поскольку "носители языка" в основном работают в частных школах, исследователь сравнил частные школы, в которых работают "носители языка," и государственные школы, в которых нет таких учителей, и пришел к выводу, что учащиеся государственных школ достигают меньше успехов, чем учащиеся частных школ, хотя их мотивация выше. Это показывает, что и другие факторы (например, разница между условиями в школах) играют важную роль в успехе учащегося.
Другой британский исследователь, проанализировав различные факторы, влияющие на изучение языка, приходит к выводу, что "цель обучения иностранному языку - не подражание носителю языка," что учителя, не владеющие языком, имеют свои сильные стороны (например, возможность учитывать влияние родного языка на изучаемый язык). Американский исследователь в своей статье делает вывод о том, что следует отказаться от мифа о превосходстве "владельца языка."
Как бы то ни было, если вместо популистского подхода к распределению ограниченных ресурсов проанализировать цель образования (надо ли нам только учащихся, владеющих английским языком? а другие предметы?), первичные факторы, влияющие на качество образования (без туалета, библиотеки, если мы возьмем иностранного учителя английского языка за такую-то сумму в школы, которые учатся в две смены, насколько повысится качество образования?) и подойти к нему с научной точки зрения.
Сколько получают учителя из Узбекистана?
По данным Агентства статистики при Президенте Республики Узбекистан, в 2024 году учителя из Узбекистана занимали самые низкие позиции по месячной заработной плате, их средняя заработная плата составила 3 миллиона 434 тысячи сумов.
По данным на 2023 год, количество учителей с зарплатой более 6 млн сумов составило 25 тысяч 697 человек. При этом количество учителей, получающих зарплату от 6 до 10 миллионов сумов, составит 23 тысячи, а получающих зарплату свыше 10 миллионов сумов - 1 тысячу. Еще около 2 тысяч учителей получили дополнительные надбавки из фонда министра. (2023 г.)
Вышеуказанные показатели составляют 5% от общего числа учителей. То есть остальные 95% преподавателей могут получать минимальную зарплату, которую предусматривает Агентство статистики.
Ежемесячная заработная плата учителей по категориям установлена следующим образом:
• учителя со средним специальным образованием - 2 млн 756 тыс. 194 сумов;
• преподаватель с высшим образованием - 2 млн 948 тысяч 543 сумов;
• учителя второй категории - 3 млн 301 тыс. 055 сумов;
• учителя первой категории - 3 млн 678 тысяч 381 сум;
• преподаватель высшей категории - 4 млн 064 тыс. 865 сумов.
Если учитель иностранного языка высшей категории получает 40% надбавки за счет фонда директора и 50% за получение международного сертификата, он может получить заработную плату в размере 8 млн 500 тысяч сумов. У учителей из Узбекистана нет дополнительных льгот.
Естественно, это не повысит привлекательность. Если бы мы могли дать хотя бы половину высоких зарплат и льгот, которые мы обещаем "языковым владельцам," чтобы привлечь потенциальных педагогов, желающих работать в образовательных учреждениях, то, возможно, смогли бы повысить качество образования и без "языковых владельцев."
Несколько непонятно, как приглашать на работу иностранных преподавателей и давать им зарплаты и льготы, которые не даются нашим.
На самом деле и у нас очень много талантливых, образованных учителей. Только они не хотят работать в школе на ту зарплату и условия, которые мы им сейчас даем. Если бы эти возможности были предоставлены учителям из Узбекистана, они могли бы дать лучшие результаты, чем "носители языка."
Подводя итог, мы еще раз подчеркнем то, что говорилось выше: необходимо публиковать точные статистические и аналитические данные о том, в какой степени привлечение "носителей языка" в школы оказало положительное влияние на качество образования.