Dekret puli qachon 75% to‘lanadi?
Men maktabda laborant bo‘lib ishlayman, yaqinda dekretga chiqdim va menga ishxonam dekret pulimni 75 % bo‘yicha hisoblab tashlab berdi.
Mening voyaga yetmagan 3 nafar farzandim bor, to‘rtinchi farzandimga dekretga chiqqanman aslida. Menga dekretimni voyaga yetmagan 3 nafar farzandim borligi uchun 100 % qilib hisoblab berishi kerak emasmidi?
Mehnat kodeksining 404-moddasiga ko‘ra, ayolga tug‘ruqqacha 70 kalendar kun hamda tug‘ruqdan keyin 56 kalendar kun (tug‘ish qiyin kechgan yoxud ikki yoki undan ortiq bola tug‘ilgan taqdirda 70 kalendar kun) homiladorlik va tug‘ish ta’tili berilib, qonunchilikda belgilangan, lekin o‘rtacha oylik ish haqining 75 foizidan kam bo‘lmagan miqdorda nafaqa to‘lanadi.
Diqqat: Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 31-maydagi 314-son qaroriga 1-ilova “Vaqtinchalik mehnatga layoqatsizlik, homiladorlik va tug‘ish bo‘yicha nafaqalarni hamda yangi tug‘ilgan bolani farzandlikka olgan yoki unga vasiy qilib belgilangan xodimga nafaqani tayinlash hamda to‘lash tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 22-bandiga ko‘ra, qaramog‘ida 16 yoshga (o‘quvchilar 18 yoshga) yetmagan 3 yoki undan ortiq bolalari bo‘lgan xodimlarga vaqtinchalik mehnatga layoqatsizlik nafaqasi ish stajining davomiyligidan qat’i nazar, o‘rtacha ish haqining 100 foizi miqdorida to‘lanadi.
Demak, e’tibor bering 16 yoshga (o‘quvchilar 18 yoshga) yetmagan 3 yoki undan ortiq bolalari bo‘lgan xodimlarga bolnichniy puli 100% to‘lanadi. Dekret pulini 75% yoki 100% to‘lash bolalar soniga bog‘liq emas, balki xodimning ishga qabul qilingan kundan keyingi stajiga bog‘liq.
Nizomning 35-bandiga ko‘ra, homiladorlik va tug‘ish bo‘yicha hamda yangi tug‘ilgan bolani farzandlikka olgan yoki unga vasiy qilib belgilangan xodimga beriladigan nafaqalar xodim:
• ishga qabul qilingan kundan 12 oygacha ish stajiga ega bo‘lganda — o‘rtacha oylik ish haqining 75 foizi;
• ishga qabul qilingan kundan 12 oy ortiq ish stajiga ega bo‘lganda — o‘rtacha oylik ish haqining 100 foizi miqdorida to‘lanadi.
E’tibor bering, umumiy ish staj haqida emas, aynan ishga qabul qilingan kundan keyingi staj haqida gap ketmoqda. Ya’ni aytaylik, 10 yillik ish stajiga ega ayol, boshqa yangi ishga qabul qilindi va oradan 6 oy o‘tgach dekretga chiqdi, dekret puli 75 % to‘lanadi.
Demak, agar Siz ishga qabul qilingan kundan boshlab 12 oygacha ish stajiga ega bo‘lsangiz, dekret puli 75 % to‘lanadi, hattoki 3 nafar voyaga yetmagan farzandingiz bo‘lsa-da.
Aytaylik, ayol 2024-yil iyul oyida ishga kirdi, 6 oydan so‘ng dekretga chiqib ketdi, bu holatda ayolga dekret puli 75%  to‘lanadi. Endi xuddi shu ayol, dekretdan so‘ng bola parvarish ta’tiliga chiqib, 2-farzandiga dekretga chiqdi. Bu holatda esa 100% to‘lanadi, sababi ayolni ishga qabul qilinganiga 12 oydan oshdi.

When will 75% of the decree be paid?
I work as a laboratory assistant at a school, recently got out on a decree, and my workplace decreed to charge me 75% of my money. I have 3 minor children, and I actually signed a decree on my fourth child. Shouldn't he have calculated my decree to 100% because I have 3 minor children?
According to Article 404 of the Labor Code, a woman is granted maternity leave for 70 calendar days before birth and 56 calendar days after birth (70 calendar days in case of difficult birth or birth of two or more children) and a pension is paid in the amount established by law, but not less than 75% of the average monthly salary.
Attention: According to Appendix No. 1 to the Resolution of the Cabinet of Ministers dated May 31, 2024 No. 314 "On the procedure for assigning and paying temporary disability benefits, pregnancy and childbirth benefits, as well as allowances to an employee who adopted a newborn child or appointed him as a guardian," employees with 3 or more children under the age of 16 (students are 18 years old) are paid a temporary disability allowance in the amount of 100 percent of the average monthly salary, regardless of the length
Therefore, pay attention to employees who have 3 or more children under the age of 16 (students are 18 years old) are paid 100% hospital fees. Payment of 75% or 100% of the decree does not depend on the number of children, but depends on the length of service of the employee after the day of employment.
According to paragraph 35 of the Regulation, allowances for pregnancy and childbirth, as well as allowances for an employee who adopted a newborn child or appointed him as a guardian, are paid by the employee:
• with a work experience of up to 12 months from the date of employment - 75 percent of the average monthly salary;
• with a work experience of more than 12 months from the date of employment - 100 percent of the average monthly wage.
Note that it is not about the general work experience, but about the experience after the day of employment. That is, say, a woman with 10 years of work experience was taken to another new job and 6 months later issued a decree, the decree fee is paid 75%.
So, if you have up to 12 months of work experience from the date of employment, the decree will be paid 75%, even if you have 3 minor children.
Let's say a woman got a job in July 2024, but left the decree after 6 months, in which case the woman will be paid 75% of the decree. Now the same woman, after the decree, went on childcare leave and went on a decree for her 2nd child. In this case, 100% is paid, because the woman has been employed for more than 12 months.