Dekret puli qachon 75% to‘lanadi?
Men maktabda laborant bo‘lib ishlayman, yaqinda dekretga chiqdim va menga ishxonam dekret pulimni 75 % bo‘yicha hisoblab tashlab berdi.
Mening voyaga yetmagan 3 nafar farzandim bor, to‘rtinchi farzandimga dekretga chiqqanman aslida. Menga dekretimni voyaga yetmagan 3 nafar farzandim borligi uchun 100 % qilib hisoblab berishi kerak emasmidi?
Mehnat kodeksining 404-moddasiga ko‘ra, ayolga tug‘ruqqacha 70 kalendar kun hamda tug‘ruqdan keyin 56 kalendar kun (tug‘ish qiyin kechgan yoxud ikki yoki undan ortiq bola tug‘ilgan taqdirda 70 kalendar kun) homiladorlik va tug‘ish ta’tili berilib, qonunchilikda belgilangan, lekin o‘rtacha oylik ish haqining 75 foizidan kam bo‘lmagan miqdorda nafaqa to‘lanadi.
Diqqat: Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 31-maydagi 314-son qaroriga 1-ilova “Vaqtinchalik mehnatga layoqatsizlik, homiladorlik va tug‘ish bo‘yicha nafaqalarni hamda yangi tug‘ilgan bolani farzandlikka olgan yoki unga vasiy qilib belgilangan xodimga nafaqani tayinlash hamda to‘lash tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 22-bandiga ko‘ra, qaramog‘ida 16 yoshga (o‘quvchilar 18 yoshga) yetmagan 3 yoki undan ortiq bolalari bo‘lgan xodimlarga vaqtinchalik mehnatga layoqatsizlik nafaqasi ish stajining davomiyligidan qat’i nazar, o‘rtacha ish haqining 100 foizi miqdorida to‘lanadi.
Demak, e’tibor bering 16 yoshga (o‘quvchilar 18 yoshga) yetmagan 3 yoki undan ortiq bolalari bo‘lgan xodimlarga bolnichniy puli 100% to‘lanadi. Dekret pulini 75% yoki 100% to‘lash bolalar soniga bog‘liq emas, balki xodimning ishga qabul qilingan kundan keyingi stajiga bog‘liq.
Nizomning 35-bandiga ko‘ra, homiladorlik va tug‘ish bo‘yicha hamda yangi tug‘ilgan bolani farzandlikka olgan yoki unga vasiy qilib belgilangan xodimga beriladigan nafaqalar xodim:
• ishga qabul qilingan kundan 12 oygacha ish stajiga ega bo‘lganda — o‘rtacha oylik ish haqining 75 foizi;
• ishga qabul qilingan kundan 12 oy ortiq ish stajiga ega bo‘lganda — o‘rtacha oylik ish haqining 100 foizi miqdorida to‘lanadi.
E’tibor bering, umumiy ish staj haqida emas, aynan ishga qabul qilingan kundan keyingi staj haqida gap ketmoqda. Ya’ni aytaylik, 10 yillik ish stajiga ega ayol, boshqa yangi ishga qabul qilindi va oradan 6 oy o‘tgach dekretga chiqdi, dekret puli 75 % to‘lanadi.
Demak, agar Siz ishga qabul qilingan kundan boshlab 12 oygacha ish stajiga ega bo‘lsangiz, dekret puli 75 % to‘lanadi, hattoki 3 nafar voyaga yetmagan farzandingiz bo‘lsa-da.
Aytaylik, ayol 2024-yil iyul oyida ishga kirdi, 6 oydan so‘ng dekretga chiqib ketdi, bu holatda ayolga dekret puli 75%  to‘lanadi. Endi xuddi shu ayol, dekretdan so‘ng bola parvarish ta’tiliga chiqib, 2-farzandiga dekretga chiqdi. Bu holatda esa 100% to‘lanadi, sababi ayolni ishga qabul qilinganiga 12 oydan oshdi.

Когда выплачивается 75% декретной суммы?
Я работаю лаборантом в школе, недавно вышел на декрет, и моя контора отсчитала мне декрет по 75% моих денег. У меня трое несовершеннолетних детей, на четвёртом я декретировал. Разве он не должен был рассчитать мой декрет на 100%, так как у меня есть трое несовершеннолетних детей?
Согласно статье 404 Трудового кодекса женщине предоставляется отпуск по беременности и родам в течение 70 календарных дней до родов и 56 календарных дней после родов (в случае затруднения родов или рождения двух или более детей - 70 календарных дней) с выплатой пособия в размере, установленном законодательством, но не менее 75 процентов среднемесячной заработной платы.
Внимание: согласно пункту 22 приложения No 1 к постановлению Кабинета Министров от 31 мая 2024 года No 314 "О порядке назначения и выплаты пособий по временной нетрудоспособности, по беременности и родам, а также пособия работнику, усыновившему новорожденного или назначившему его опекуном," работникам, имеющим на иждивении 3 и более детей, не достигших 16 лет (учащиеся достигают 18 лет), пособие по временной нетрудоспособности выплачивается в
Следовательно, обратите внимание, что работникам, имеющим 3 и более детей, не достигших 16-летнего возраста (учащимся 18 лет), больничная плата выплачивается на 100%. Выплата 75% или 100% декретной суммы зависит не от количества детей, а от стажа работника со дня приема на работу.
Согласно пункту 35 Положения пособия по беременности и родам, а также пособия работнику, усыновившему новорожденного или назначившему его опекуном, выплачиваются работнику:
- при наличии стажа работы от дня приема на работу до 12 месяцев - 75 процентов среднемесячной заработной платы;
- стажа работы свыше 12 месяцев со дня приема на работу - в размере 100 процентов среднемесячной заработной платы.
Обратите внимание, что речь идет не об общем стаже работы, а именно о стаже после дня приема на работу. То есть, скажем, женщина, имеющая 10-летний стаж работы, была принята на другую новую работу и через 6 месяцев вышла в декрет, декрет оплачивается 75%.
Так, если Вы имеете стаж работы до 12 месяцев со дня приема на работу, декретная сумма выплачивается 75%, даже если у Вас есть 3 несовершеннолетних детей.
Предположим, женщина поступила на работу в июле 2024 года, а через 6 месяцев ушла в декрет, в этом случае женщине выплачивается 75% декретной суммы. Теперь та же самая женщина после декрета вышла в отпуск по уходу за ребенком и вышла в декрет на второго ребенка. В этом случае оплачивается 100%, поскольку с момента трудоустройства женщины прошло более 12 месяцев.
09:33 / 17.01.2026
10:17 / 16.01.2026
Как распределяются уроки учителя, находящегося в декретном отпуске?
Существует два способа
10:54 / 16.11.2024
Если учительница не вернется на работу после отпуска по родам, не сможет ли она выйти на работу 3 года?
Возвращение работника на работу - это его полное право.
10:35 / 05.08.2024
Может ли женщина-учительница с детьми до трех лет работать без получения профессионального сертификата?
Это противоречит постановлению Кабинета Министров No 87.
13:04 / 20.07.2024
Как рассчитываются «декретные деньги»?
К месячному окладу, из которого исчисляется пособие, прибавляется 1/12 всех премий и определяется среднемесячный заработок.