Yangi o‘quv yilidan maktab formasi majburiy bo‘ladimi?
Yodingizda bo‘lsa, bundan 7 yil avval Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘quvchilar o‘rtasida ijtimoiy tenglikni ta’minlash maqsadida respublikada yagona maktab formasini joriy etish taklifi bilan chiqqandi.
Shundan so‘ng 2018-yil 15-avgustda Vazirlar Mahkamasining yagona maktab formasi to‘g‘risidagi 666-sonli qarori qabul qilinib, maktab formasining shakllari tasdiqlangandi. Mazkur qaror bilan esa 2018-2019 o‘quv yilidan boshlab o‘quvchilar maktab formasida kelishlari ixtiyoriy, 2022-2023 o‘quv yilidan boshlab esa to‘liq joriy etilishi belgilangandi.
Keyinchalik, ya’ni 2019-yil may oyida o‘sha davrda Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi direktori o‘rinbosari lavozimida ishlagan Saida Mirziyoyeva maktab formasini majburiy qilishdan ko‘ra maktablardagi boshqa muammolarga e’tibor qaratish kerakligini ta’kidlab, majburiy maktab formasi talab qilinishiga hali erta, deb aytgandi.
Shundan so‘ng, 2019-yil 18-iyun kuni Vazirlar Mahkamasining 509-sonli qarori qabul qilinib, yagona maktab formasi 2019-2020 o‘quv yilidan emas, 2024-2025 o‘quv yilidan boshlab joriy etiladigan bo‘ldi.
2022-yil 19-may kuni esa hukumatning 271-sonli qarori bilan maktab formasi 2024-2025 o‘quv yilidan emas balki, 2022-2023 o‘quv yilidan boshlab majburiy bo‘lishi haqida qaror qabul qilindi.
Shundan so‘ng, ota-onalar va keng jamoatchilik tomonidan maktab formasining joriy qilinishi turli xil e’tirozlarga sabab bo‘ldi.
Jamoatchilikning e’tirozlari inobatga olinib, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 3-oktyabrdagi 558-sonli qarori bilan 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘quvchilar uchun tasdiqlangan shakllardagi yagona maktab formasini joriy etish talabi rasman bekor qilindi.
Ya’ni, yagona maktab formasi bosqichma-bosqich joriy etiladigan bo‘ldi. So‘nggi qabul qilingan qarorda esa yagona maktab formasi joriy etishning aniq muddati belgilanmadi.
Shu sababli, o‘quv yilidan yagona maktab formasi majburiy bo‘lmaydi.
Ammo o‘quvchilar “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalari”ga muvofiq o‘quvchilarning ta’lim muassasasi ustavida man etilgan libos va qiyofada, jumladan o‘g‘il bolalar kalta shim, futbolka, shippakda va qiz bolalar kalta, tor va tanani ochiq ko‘rsatuvchi yupqa (harir) kiyimda kelishi hamda bo‘yni va barmoqlariga turli xil taqinchoqlar taqishi taqiqlanadi.

Будет ли школьная форма обязательной с нового учебного года?
Если вы помните, 7 лет назад Президент Шавкат Мирзиёев в целях обеспечения социального равенства среди учащихся предложил ввести в республике единую школьную форму.
После этого 15 августа 2018 года было принято постановление Кабинета Министров No 666 о единой школьной форме и утверждены формы школьной формы. Данным постановлением было установлено, что с 2018-2019 учебного года учащиеся приезжают в школьной форме добровольно, а с 2022-2023 учебного года - полностью.
Позже, в мае 2019 года, Саида Мирзиёева, работавшая в то время заместителем директора Агентства информации и массовых коммуникаций, заявила, что необходимо обратить внимание на другие проблемы в школах, а не на обязательную школьную форму.
После этого 18 июня 2019 года было принято постановление Кабинета Министров No 509, согласно которому единая школьная форма будет внедрена не с 2019-2020 учебного года, а с 2024-2025 учебного года.
19 мая 2022 года постановлением правительства No271 было принято решение о том, что школьная форма будет обязательной с 2022/2023 учебного года, а не с 2024/2025 учебного года.
После этого введение школьной формы со стороны родителей и широкой общественности вызвало различные возражения.
Учитывая возражения общественности, постановлением Кабинета Министров от 3 октября 2022 года No 558 официально отменено требование о введении с 2022/2023 учебного года в государственных общеобразовательных учреждениях единой школьной формы по утвержденным формам для учащихся.
То есть поэтапно будет внедрена единая школьная форма. В последнем решении не был определен конкретный срок введения школьной формы.
Поэтому с учебного года единая школьная форма не является обязательной. Однако в соответствии с "Усовершенствованными типовыми правилами этического поведения общеобразовательного учреждения" учащимся запрещено носить одежду и внешность, запрещенные уставом образовательного учреждения, в том числе мальчикам - короткие брюки, футболки, туфли, девочкам - короткую, узкую и открытую одежду, а также носить различные украшения на шее и пальцах.