Xilola Umarova maktablardagi tibbiyot xonalari haqidagi parlament so‘roviga javob yubordi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 2024-yil 31-may kuni bo‘lib o‘tgan majlisida Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Xilola Umarovaga “Umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida bolalarga tibbiy xizmat ko‘rsatish holati to‘g‘risida” Qonunchilik palatasining parlament so‘rovi yuborilgan edi.
Bunga respublikadagi ayrim umumta’lim maktablarida tibbiyot xonalari yo‘qligi va mavjud tibbiyot xonalari ham zarur jihozlar bilan to‘liq ta’minlanmaganligi sabab bo‘lgandi.
Qonunchilik palatasining joriy yil 9-iyul kuni bo‘lib o‘tgan navbatdagi majlisida deputatlar mazkur parlament so‘roviga yuborilgan javobni ko‘rib chiqdi.
Unda keltirilishicha, umumiy o‘rta ta’lim maktablarida o‘quvchilar uchun tibbiy xizmatni tashkil etish, ularga tibbiy yordam ko‘rsatish, salomatligini muhofaza qilish masalalari mas’ul vazirliklarning tegishli qo‘shma qarori bilan tartibga solingan.
Umumiy o‘rta ta’lim maktablariga hududiy tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalar tomonidan reja asosida shifokor va hamshiralar biriktirilgan. Yurtimizdagi 10 165 ta umumiy o‘rta ta’lim maktabida shifokorlar 6 357 nafarni, o‘rta tibbiy xodimlar 10 176 nafarni, stomatologlar 252 nafarni tashkil etmoqda.
Shu bilan birga, bugungi kunda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tasarrufidagi 10 165 ta umumiy o‘rta ta’lim maktabining 9 085 tasida tibbiy xonalar mavjud. Ularning 7766 tasi barcha zarur jihozlar bilan ta’minlangan. Qolganlari qisman jihozlangan. Mazkur tibbiy xonalarni 36 turdagi dori vositalari bilan ta’minlash maqsadida mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan 7,8 mlrd. so‘m, tibbiy buyumlar xarid qilish uchun 116 mln. so‘m ajratilgan.
Vazir javobida keltirilishcha, Sog‘liqni saqlash vazirligining profilaktik emlash kalendar rejasi asosida o‘quvchilarni yoshiga muvofiq emlash ishlari, umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘quvchilari o‘rtasida bir yilda bir marotaba tor mutaxassislar ishtirokida chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rik o‘tkazilmoqda. Shu bilan birga, 1-4 sinflarda yilda bir marotaba 100 foiz gijjaga qarshi tekshiruvlar olib borilmoqda.
Majlisda parlament so‘roviga javobda ko‘tarilgan masalalar bo‘yicha atroflicha ma’lumotlar taqdim etilganligi qayd etilib, maktabgacha va maktab ta’limi vazirining javobi ma’lumot uchun qabul qilindi.

Khilola Umarova responds to parliamentary inquiry about medical rooms in schools
At the meeting of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis held on May 31, 2024, the parliamentary request of the Legislative Chamber "On the state of medical care for children in general secondary educational organizations" was sent to the Minister of Preschool and School Education Kh.
This was due to the fact that some secondary schools in the republic did not have medical rooms and the existing medical rooms were not fully equipped with the necessary equipment.
At the regular meeting of the Legislative Chamber held on July 9 this year, the deputies considered the response to this parliamentary inquiry.
It is stated that the issues of organizing medical services for students in general secondary schools, providing them with medical care, and protecting their health are regulated by the relevant joint decision of the responsible ministries.
Doctors and nurses are assigned to general secondary schools by regional district (city) multidisciplinary central polyclinics on a scheduled basis. In 10,165 general secondary schools in our country, 6,357 doctors, 10,176 mid-level medical workers, and 252 dentists work.
At the same time, 9,085 out of 10,165 secondary schools under the Ministry of Preschool and School Education have medical rooms. 7,766 of them are equipped with all necessary equipment. The rest are partially equipped. In order to provide these medical rooms with 36 types of medicines, 7.8 billion soums were allocated from the local budget, and 116 million soums were allocated for the purchase of medical products.
According to the Minister's response, on the basis of the preventive vaccination calendar plan of the Ministry of Health, vaccination of students in accordance with their age, an in-depth medical examination of students of general secondary educational institutions is held once a year with the participation of specialized specialists. At the same time, tests against 100% aphids are carried out once a year in grades 1-4.
At the meeting, it was noted that detailed information was provided on the issues raised in the response to the parliamentary inquiry, and the response of the Minister of Preschool and School Education was accepted for reference.
U “Oliy ta’lim tashkilotlarida zamonaviy boshqaruv tizimini rivojlantirishning metodologik jarayonlari” mavzusidagi dissertatsiya ishini yoqladi.
Members of the Legislative Chamber, Sayyora Imamova and Kozim Tojiyev, sent a parliamentary inquiry to the Minister of Preschool and School Education, E'zoza Karimova.