Bugun Prezident Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida umumta’lim maktablari o‘qituvchilari uchun joriy etilayotgan “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlantirish soati” yuzasidan amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Unda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda vazirlik huzuridagi Abdulla Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy instituti mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Matbuot anjumanida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 7-avgustdagi tegishli buyrug‘iga muvofiq, 2024-2025-o‘quv yilidan boshlab umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘qituvchilari uchun fanlar kesimida “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlantirish soati” tadbirlari bosqichma-bosqich joriy etilishi ta’kidlandi.
- Dushanba kuni — Ijtimoiy fanlar (tarix, davlat va huquq asoslari, tarbiya) o‘qituvchilari uchun;
- Seshanba kuni — Filologiya fanlari (ona tili va adabiyot, o‘zbek tili/rus tili) o‘qituvchilari uchun;
- Chorshanba kuni — Tabiiy fanlar (fizika va astronomiya, kimyo, biologiya, geografiya va iqtisodiyot, tabiiy fan — Science) o‘qituvchilari uchun;
- Payshanba kuni — Aniq fanlar (matematika, informatika va axborot texnologiyalari) o‘qituvchilari uchun;
- Juma kuni — Xorijiy tillar o‘qituvchilari uchun;
- Shanba kuni — Amaliy fanlar (tasviriy san’at, chizmachilik, musiqa madaniyati, texnologiya, jismoniy tarbiya, chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik) va boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari uchun “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlantirish soati” tadbirlari tashkil etiladi.
Ushbu tadbirlarda mentor-o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritadigan fan o‘qituvchilariga asosiy ish joyi bo‘lgan umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktor jamg‘armasi hisobidan lavozim maoshining 20 foizi miqdorida qo‘shimcha har oylik ustama haq to‘lanadi.
“Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlariga fanlar kesimida umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining yetakchi o‘qituvchilari jalb qilinadi. Kasbiy rivojlanish kunlari tegishli fan o‘qituvchilari uchun asosan kasbiy rivojlantirish tadbirlarida ishtirok etadigan ish kuni hisoblanadi.
“Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlantirish soati” tadbirlari o‘tkaziladigan vaqtda tegishli fan o‘qituvchilari maktablardagi dars mashg‘ulotlari va boshqa tadbirlarga jalb qilinmaydi.
Matbuot anjumanida xalqtaliminfo.uz sayti rahbari Ulug‘bek Po‘latovning quyidagi mavzudagi savollariga mutasaddilar tomonidan atroflicha javob berib o‘tildi.
Mentor-o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritadigan fan o‘qituvchilariga 20 foizlik ustama qanday to‘lanadi?
Malakali o‘qituvchilar orasidan fanlar kesimida mentor-o‘qituvchilar tayinlanib, ularga 20 foiz miqdorida qo‘shimcha har oylik ustama haq to‘lanishi belgilanmoqda. Qaror bo‘yicha mazkur tartib 2025-yil yanvar oyidan kuchga kiradi.
Mentor-o‘qituvchilarga ustama tayinlash bo‘yicha tegishli jamg‘arma hisobidan rag‘batlantirish tartibi ishlab chiqilgan. Bu masalada muammo bo‘lmaydi.
Agar o‘qituvchi direktor jamg‘armasi hisobidan 40 foiz ustama olsa, bu holda mentor-o‘qituvchi uchun yana 20 foiz ustama to‘lab beriladi.
“Kasbiy rivojlanish kuni” pedagoglar davomatini aniqlash qay tartibda amalga oshiriladi?
Abdulla Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutida “Uzluksiz kasbiy ta‘lim” platformasi mavjud. Hozirgi kunda ushbu platformaga barcha pedagoglarni kirish imkoniyati bor.
Bu platformada yana bir shunday imkoniyat borki, har bir maktab direktori qo‘l ostidagi o‘qituvchilarni Kasbiy rivojlanish holatini kuzatib turish imkoniyati mavjud.
Biz bu platformani yanada rivojlantiryapmiz. Ya’ni, aynan mana shu “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlariga moslab platforma takomillashtirilmoqda. Shu sababli, o‘qituvchilarning “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirida ishtirok etishi platformada qayd etib boriladi.
Maktabga yangi ishga kirgan shaxslarga murabbiylik qilgan pedagoglarga qo‘shimcha haq to‘lanadimi?
Albatta, bu tartib ham bekor bo‘lmaydi. “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlari dasturlarini ishlab chiqish jarayonida ushbu tartiblar ham inobatga olinadi.
“Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlariga barcha o‘qituvchilar jalb qilinadimi?
Biz yetakchi o‘qituvchilarni rag‘batlantirmoqchimiz. Bunda “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlarida ishtirok etadigan va umumiy o‘rta ta’lim maktablarida fanlar (yoki fanlar bloki) kesimida “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlarini tashkil etishga mas’ul bo‘lgan tajribali faol o‘qituvchi tanlab olinadi.
Masalan, aniq fanlar yo‘nalishida 10 ta o‘qituvchi bo‘lsa, ulardan faqat bittasi “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbiriga jalb qilinadi.
O‘sha kungi tadbirda esa qolgan o‘qituvchilarga dastur bo‘yicha ularni nima bilan shug‘ullanishlari belgilab beriladi. Bunda o‘zaro darslarga kirib, tahlil qilish, kamchiliklarni muhokama qilish, ularni bartaraf qilish masalalariga bag‘ishlangan dastur ishlab chiqiladi.
Biz ko‘p sonli o‘qituvchilarni tayanch maktablarga olib borgandan ko‘ra, yetakchi o‘qituvchini olib kelib o‘qitib, maktabni o‘zida mana shu muhitni yaratmoqchimiz.
Shuningdek, tadbirda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining pedagoglar malakasini oshirish, zamonaviy metodikalarni qo‘llagan holda darslarni tashkil etish bo‘yicha Singapurning “Marshall Cavendish Education” tashkiloti bilan hamkorlikda olib borayotgan faoliyati xususida ham so‘z yuritildi.
Joriy yilning iyun oyida “Marshall Cavendish Education” tashkiloti bilan hamkorlikda o‘tkazilgan seminar-treninglarning mantig‘i davomi sifatida 5-8 avgust kunlari Respublikamiz bo‘ylab “Muvaffaqiyatli islohotlar — yuqori natijalar” mavzusida tashkil etilgan seminar-treninglar tashkil etildi.
Kaskad usulida tashkil etilgan hamda 2000 nafarga yaqin ustozlarni o‘z ichiga qamrab olgan ushbu mahorat darslarida maktab direktorlari, matematika va tabiiy fanlar ustozlari malakali trener mutaxassislardan yangi bilim va ko‘nikmalarni o‘rganishdi, o‘zaro tajriba almashishdi.
Mashg‘ulotlarda ta’limni raqamlashtirish, o‘qituvchilar salohiyatini oshirish, ta’limda liderlik, zamonaviy texnologiyalardan keng foydalanish kabi mavzularda so‘z yuritildi.
Singapur tajribasi asosida maktab rahbarlari va o‘qituvchilar malakasini oshirish, ularni kasbiy rivojlantirishga doir ilg‘or tajribalarni almashish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi. Xususan, o‘quvchilar bilimi va ko‘nikmalarini baholash hamda rivojlantirishda sun’iy intellekt imkoniyatlaridan keng foydalanish, ta’limni raqamlashtirish bo‘yicha muloqot qilindi.
Ushbu trening mashg‘ulotlari joriy yilning 19-22 avgust kunlari tuman (shahar)lar bo‘yicha, 26-29 avgust kunlari umumta’lim maktablari miqyosida tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Matbuot anjumanining to‘liq shaklini “Uzreport TV”ning
YouTube sahifasida tomosha qilishingiz mumkin.
“Vazirlik mutasaddilarining oxirgi bor qachon jurnalistlar qarshisiga chiqqanini eslolmayman” — Ilyos Safarov
Jurnalist Ilyos Safarov Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mutasaddilari hatto minglab bolalar zaharlangan paytlarda ham jamoatchilik qarshisiga chiqmaganiga e’tiroz bildirdi.
Matbuot anjumanisiz o‘tayotgan bir yil
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bir yildan beri jamoatchilik bilan ochiq muloqot qilgani yo‘q.

18:09 / 12.08.2024 31.76k
Сегодня в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента состоялась пресс-конференция, посвященная проводимой работе по внедрению мероприятий "Дня профессионального развития" и "Часа профессионального развития" для учителей общеобразовательных школ.
В нем приняли участие ответственные работники Министерства дошкольного и школьного образования и Национального института педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони при министерстве.
На пресс-конференции отмечалось, что согласно соответствующему приказу Министерства дошкольного и школьного образования от 7 августа 2024 года, начиная с 2024/2025 учебного года для учителей общеобразовательных учреждений поэтапно будут внедрены мероприятия "День профессионального развития" и "Час профессионального развития" в разрезе предметов.
Согласно которому:
• Понедельник - для учителей общественных наук (история, основы государства и права, воспитание);
• Вторник - для преподавателей филологических предметов (родной язык и литература, узбекский/русский язык);
• Cреду - для учителей естественных наук (физика и астрономия, химия, биология, география и экономика, естественные науки - Science);
• Четверг - для преподавателей точных наук (математики, информатики и информационных технологий);
• Пятница - для учителей иностранных языков;
• Cубботу - для учителей прикладных наук (изобразительное искусство, черчение, музыкальная культура, технологии, физическая культура, начальная допризывная подготовка) и начальных классов будут организованы мероприятия "День профессионального развития" и "Час профессионального развития."
Преподавателям предметов, работающим в качестве менторов-преподавателей на этих мероприятиях, дополнительно выплачивается ежемесячная надбавка в размере 20 процентов от должностного оклада за счет фонда директора учреждения общего среднего образования, являющегося основным местом работы.
К мероприятиям "Дня профессионального развития" будут привлечены ведущие преподаватели общеобразовательных учреждений в разрезе предметов. Дни профессионального развития являются рабочим днем для преподавателей соответствующих дисциплин, которые в основном участвуют в мероприятиях по профессиональному развитию.
Во время проведения мероприятий "День профессионального развития" и "Часы профессионального развития" учителя соответствующих предметов не привлекаются к занятиям и другим мероприятиям в школах.
На пресс-конференции ответственные лица подробно ответили на вопросы руководителя сайта xalqtaliminfo.uz Улугбека Пулатова.
Как будет выплачиваться 20-процентная надбавка учителям, работающим в качестве менторов-преподавателей?
Среди квалифицированных преподавателей будут назначаться наставники-преподаватели в разрезе предметов, которым будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 20 процентов.
Согласно постановлению, данный порядок вступает в силу с января 2025 года.
Разработан порядок поощрения менторов-преподавателей за счет соответствующего фонда по назначению надбавок. В этом вопросе проблем не будет.
Если учитель получает надбавку в размере 40 процентов за счет фонда директора, то за ментора-преподавателя выплачивается еще 20 процентов.
В каком порядке осуществляется определение посещаемости педагогов в "День профессионального развития"?
В Национальном институте педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони есть платформа "Непрерывное профессиональное развитие." В настоящее время доступ к этой платформе доступен для всех педагогов.
На этой платформе есть еще одна возможность, при которой каждый директор школы имеет возможность следить за состоянием профессионального развития своих учителей.
Мы продолжаем развивать эту платформу. То есть платформа совершенствуется в соответствии с данными мероприятиями "Дня профессионального развития." Поэтому участие учителей в мероприятии "День профессионального развития" будет отмечаться на платформе.
Будет ли выплачиваться дополнительная плата педагогам, обучавшим вновь поступивших в школу лиц?
Конечно, и этот порядок не будет отменен. Эти процедуры также учитываются в процессе разработки программ мероприятий "Дня профессионального развития."
Все ли учителя будут вовлечены в мероприятия "Дня профессионального развития"?
Мы хотим поощрять ведущих учителей. При этом отбирается опытный активный учитель, принимающий участие в мероприятиях "Дня профессионального развития" и ответственный за организацию мероприятий "Часы профессионального развития" в разрезе предметов (или блоков предметов) в общеобразовательных школах.
Например, если есть 10 преподавателей по направлению точных наук, то только один из них будет привлечен к мероприятию "День профессионального развития."
На мероприятии того же дня остальным учителям будет определено, чем они будут заниматься по программе. При этом будет разработана программа, посвященная вопросам взаимного посещения уроков, анализа, обсуждения недостатков и их устранения.
Мы хотим создать эту среду в самой школе, обучая ведущего учителя, а не большое количество учителей в базовых школах.
Также на мероприятии говорилось о деятельности Министерства дошкольного и школьного образования в сотрудничестве с сингапурской организацией "Marshall Cavendish Education" по повышению квалификации педагогов, организации занятий с использованием современных методик.
В продолжение логики семинаров-тренингов, проведенных в июне этого года совместно с организацией "Marshall Cavendish Education," 5-8 августа по всей республике были организованы семинары-тренинги на тему "Успешные реформы - высокие результаты."
На этих мастер-классах, организованных каскадным методом и охвативших около 2000 учителей, директора школ, учителя математики и естественных наук получили новые знания и навыки от квалифицированных тренеров-специалистов, обменялись опытом.
На занятиях обсуждались такие темы, как цифровизация образования, повышение потенциала учителей, лидерство в образовании, широкое использование современных технологий.
Были высказаны мнения о повышении квалификации руководителей школ и учителей на основе опыта Сингапура, обмене передовым опытом по их профессиональному развитию. В частности, состоялся диалог по широкому использованию возможностей искусственного интеллекта в оценке и развитии знаний и навыков учащихся, цифровизации образования.
Данные тренинги планируется организовать 19-22 августа текущего года в разрезе районов (городов), 26-29 августа - в масштабе общеобразовательных школ.