CHQBT fani o‘qituvchisiga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama bersa bo‘ladimi?
CHQBT fani o‘qituvchisi sifatida men ham ustama uchun da’vogar bo’ldim, hujjatlarimni shakllantirdim. Afsuski, tuman adliya bo‘limi sizlar rahbar xodim hisoblanasiz, shuning uchun direktor jamg‘armasidan ustama belgilanmaydi deb menga buyruq chiqarishmayapti.
Ustamaga ball yig‘ishdagi ko‘rik-tanlovlarda “Vatanparvarlar”, “Yosh chegarachilar” va shu kabi bir qancha harbiy-sport musobaqalari mavjud. Bu musobaqalarni biz ya’ni ChQBT rahbarlari o‘tkazamiz-ku. Nega endi ustama to‘lanmasligi kerak?
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 8-noyabrdagi 591-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 7-bob, 39-bandida CHQBT fani o‘qituvchilariga respublika ta’lim muassasalarida boshqa fan o‘qituvchilari uchun nazarda tutilgan barcha imtiyozlar va ijtimoiy kafolatlar tatbiq etilishi nazarda tutilgan.
Mazkur nizomning 37-bandiga ko‘ra, CHQBT fani o‘qituvchisi lavozimiga ko‘ra ta’lim muassasasi direktorining o‘rinbosariga tenglashtiriladi. Ta’lim muassasasida ushbu fan o‘qituvchilari soni shtat bo‘yicha ikki nafar bo‘lgan taqdirda, ulardan ish staji va tajribasi ko‘p bo‘lgan CHQBT o‘qituvchisi lavozimi bo‘yicha direktor o‘rinbosari hisoblanadi.
Xalq ta’limi vazirligining 2019-yil 28-dekabrdagi 406-sonli buyrug‘ida Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari (CHQBT rahbari) ushbu fan bo‘yicha haftada 10 soatgacha o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tishlari, lekin mazkur o‘tilayotgan darslar ularning lavozim majburiyatlari tarkibiga kiritilgan bo‘lib, buning uchun alohida ish haqi to‘lanmasligi ko‘rsatilgan.
Pedagog xodimlarga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama tayinlash esa Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Mazkur nizomning 33-1-bandida pedagog xodimlarga belgilangan ustamalar ularning tarifikatsiya ro‘yxatida ajratilgan dars soatlariga (o‘qituvchining tarif stavkasiga) mutanosib ravishda to‘lanishi nazarda tutilgan.
CHQBT fani o‘qituvchisining o‘tayotgan 10 soat darsiga qo‘shimcha ish haqi to‘lanmasligi sababli, ularga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama tayinlash imkonsiz deb hisoblaymiz.

Можно ли преподавателю дисциплины Наука военной подготовки выплачивать надбавку за счет фонда директора?
12:55 / 20.08.2024 5.62k
Будучи преподавателем Наука военной подготовки, я также претендовал на надбавку и сформировал свои документы. К сожалению, районный отдел юстиции не выдает мне приказ, что вы являетесь руководящим работником, поэтому надбавка из фонда директора не устанавливается. На смотрах-конкурсах по сбору баллов на надбавку проводятся военно-спортивные соревнования "Патриоты," "Молодые пограничники" и другие. Эти соревнования проводим мы, то есть руководители Наука военной подготовки. Почему бы не платить надбавку?
В главе 7, пункте 39 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 8 ноября 2023 года No 591, предусматривается, что на преподавателей предмета Наука военной подготовки распространяются все льготы и социальные гарантии, предусмотренные для преподавателей других предметов в образовательных учреждениях республики.
Согласно пункту 37 данного Положения, преподаватель предмета Наука военной подготовки по должности приравнивается к заместителю директора образовательного учреждения. В случае, если в образовательном учреждении количество преподавателей данного предмета по штату составляет два человека, из них заместителем директора по должности преподавателя ПОД считается преподаватель с большим стажем работы и опытом.
В приказе Министерства народного образования No406 от 28 декабря 2019 года указано, что заместители директора по подготовке молодежи в духе патриотизма (руководитель ОДОП) проводят учебные занятия по данному предмету до 10 часов в неделю, но данные занятия включены в состав их должностных обязанностей, за что не выплачивается отдельная заработная плата.
Назначение надбавок педагогическим работникам за счет директорского фонда регулируется Положением "О порядке создания директорского фонда поощрения отличившихся работников общеобразовательных учреждений и использования его средств," утвержденным постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823.
В пункте 33-1 настоящего Положения предусмотрено, что надбавки, установленные педагогическим работникам, выплачиваются пропорционально часам занятий (тарифной ставке преподавателя), выделенным им в тарификационном списке.
Мы считаем, что невозможно назначить надбавку за счет директорского фонда учителю предмета ПРС из-за того, что ему не выплачивается дополнительная заработная плата за 10 часов урока.