CHQBT fani o‘qituvchisiga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama bersa bo‘ladimi?
CHQBT fani o‘qituvchisi sifatida men ham ustama uchun da’vogar bo’ldim, hujjatlarimni shakllantirdim. Afsuski, tuman adliya bo‘limi sizlar rahbar xodim hisoblanasiz, shuning uchun direktor jamg‘armasidan ustama belgilanmaydi deb menga buyruq chiqarishmayapti.
Ustamaga ball yig‘ishdagi ko‘rik-tanlovlarda “Vatanparvarlar”, “Yosh chegarachilar” va shu kabi bir qancha harbiy-sport musobaqalari mavjud. Bu musobaqalarni biz ya’ni ChQBT rahbarlari o‘tkazamiz-ku. Nega endi ustama to‘lanmasligi kerak?
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 8-noyabrdagi 591-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 7-bob, 39-bandida CHQBT fani o‘qituvchilariga respublika ta’lim muassasalarida boshqa fan o‘qituvchilari uchun nazarda tutilgan barcha imtiyozlar va ijtimoiy kafolatlar tatbiq etilishi nazarda tutilgan.
Mazkur nizomning 37-bandiga ko‘ra, CHQBT fani o‘qituvchisi lavozimiga ko‘ra ta’lim muassasasi direktorining o‘rinbosariga tenglashtiriladi. Ta’lim muassasasida ushbu fan o‘qituvchilari soni shtat bo‘yicha ikki nafar bo‘lgan taqdirda, ulardan ish staji va tajribasi ko‘p bo‘lgan CHQBT o‘qituvchisi lavozimi bo‘yicha direktor o‘rinbosari hisoblanadi.
Xalq ta’limi vazirligining 2019-yil 28-dekabrdagi 406-sonli buyrug‘ida Vatanparvarlik ruhida yoshlarni tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari (CHQBT rahbari) ushbu fan bo‘yicha haftada 10 soatgacha o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tishlari, lekin mazkur o‘tilayotgan darslar ularning lavozim majburiyatlari tarkibiga kiritilgan bo‘lib, buning uchun alohida ish haqi to‘lanmasligi ko‘rsatilgan.
Pedagog xodimlarga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama tayinlash esa Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Mazkur nizomning 33-1-bandida pedagog xodimlarga belgilangan ustamalar ularning tarifikatsiya ro‘yxatida ajratilgan dars soatlariga (o‘qituvchining tarif stavkasiga) mutanosib ravishda to‘lanishi nazarda tutilgan.
CHQBT fani o‘qituvchisining o‘tayotgan 10 soat darsiga qo‘shimcha ish haqi to‘lanmasligi sababli, ularga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama tayinlash imkonsiz deb hisoblaymiz.

Is it possible to provide an allowance for a teacher of the subject "LBCT" at the expense of the director's fund?
As a physical education teacher, I also applied for an allowance and formed my documents. Unfortunately, the district justice department does not issue an order to me that you are a leading employee, so no allowance will be established from the director's fund. There are a number of military-sports competitions, such as "Patriots," "Young border guards," and others, in the competitions for collecting points for the bonus. It is we, the leaders of the PEC, who conduct these competitions. Why shouldn't a surcharge be paid?
Paragraph 39 of Chapter 7 of the Regulation, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 591 dated November 8, 2023, provides that all benefits and social guarantees provided for teachers of other subjects in educational institutions of the republic will be applied to teachers of physical education.
According to clause 37 of this regulation, a teacher of the subject "LBCT" is equal to the deputy director of an educational institution in terms of their position. In the event that the number of teachers of this subject in an educational institution is two, the deputy director of the educational institution is appointed for the position of a teacher with more work experience and experience.
The order of the Ministry of Public Education No. 406 dated December 28, 2019, states that deputy directors for the training of youth in the spirit of patriotism (head of the PPS) are required to conduct lessons on this subject for up to 10 hours a week, but these classes are included in their official duties, for which a separate salary is not paid.
The appointment of allowances to pedagogical staff at the expense of the director's fund is regulated by the Regulation "On the procedure for creating and using the director's fund to encourage exemplary employees of general secondary education institutions," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 823 of September 30, 2019.
Paragraph 33-1 of this Regulation provides for the payment of allowances to pedagogical staff in proportion to the class hours allocated in their tariff list (teacher's tariff rate).
We believe that it is impossible to assign a bonus from the director's fund due to the fact that the teacher does not receive an additional salary for the 10 hours of the lesson.