2-sinf o'quvchilaridan soliqlarni to'lab qo'yish talab qilindi
Qashqadaryoda Soliq inspeksiyasi xodimi 2-sinf o‘quvchilaridan soliqlarni to‘lab qo‘yishni talab qildi (video).
Qashqadaryo viloyati Nishon tumanidagi 14-maktabda Soliq inspeksiyasi xodimi 2-sinf o‘quvchilaridan soliqlarni to‘lab qo‘yishni talab qilgani haqida video tarqaldi.
“Yangi o‘quv yili bilan hammangizni tabriklayman, o‘qishingizga omad. Biz Nishon tuman soliq inspeksiyasidan kelyapmiz. Sizlarga eslatma bu. Hammangiz ota-onangizga olib borasiz. Yashab turgan joyingizning mol-mulk va yer soliqlarini soliq inspeksiyasiga borib, yoki telefonda soliq ilovasidan to‘lashlari kerak. Shuni iltimos qilasizlar. Uy kimning nomida bo‘lsa, borib, hisoblab to‘laydi”, deydi xodim.
Soliq inspeksiyasi xodimlari kimning ruxsati bilan ta’lim muassasasiga kiritilgani, xodimlar soliqlarni yig‘ish uchun nima sababdan aynan bolalardan foydalanayotgani hozircha noma’lum.
Davlat soliq qomiasi Qashqadaryo viloyatida joylashgan maktablardan birida bo‘lgan holatni noo‘rin xatti-harakat deb hisoblaydi va keskin qoralashini malum qildi. Ayni vaqtda kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan xodimlarga nisbatan xizmat tekshiruvi tayinlangan.
Eslatib o‘tamiz, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Milliy gvardiya hamkorligi doirasida har bir maktabga qorovullar biriktirilib, ular maktabga begona shaxslarning kirib-chiqishini ham nazorat qilayotgandi.

Second-grade students were required to pay taxes
In Kashkadarya, an employee of the Tax Inspectorate demanded that second-grade students pay taxes (video).
In school No. 14 in Nishan district of Kashkadarya region, a video was circulated that an employee of the Tax Inspectorate demanded that second-grade students pay taxes.
"I congratulate you all on the new academic year, good luck in your studies. We are coming from the Nishan district tax inspection. This is a reminder for you. You'll all take it to your parents. Property and land taxes of your place of residence must be paid by going to the tax inspection or from the tax app on the phone. That's what you ask. If the house is in the name of someone, they will go and pay," the employee said.
It is not yet known with whose permission the employees of the tax inspectorate were admitted to the educational institution, why the employees use children to collect taxes.
It should be recalled that within the framework of cooperation between the Ministry of Preschool and School Education and the National Guard, guards were attached to each school, who also monitored the entry and exit of strangers to the school.