2-sinf o'quvchilaridan soliqlarni to'lab qo'yish talab qilindi
Qashqadaryoda Soliq inspeksiyasi xodimi 2-sinf o‘quvchilaridan soliqlarni to‘lab qo‘yishni talab qildi (video).
Qashqadaryo viloyati Nishon tumanidagi 14-maktabda Soliq inspeksiyasi xodimi 2-sinf o‘quvchilaridan soliqlarni to‘lab qo‘yishni talab qilgani haqida video tarqaldi.
“Yangi o‘quv yili bilan hammangizni tabriklayman, o‘qishingizga omad. Biz Nishon tuman soliq inspeksiyasidan kelyapmiz. Sizlarga eslatma bu. Hammangiz ota-onangizga olib borasiz. Yashab turgan joyingizning mol-mulk va yer soliqlarini soliq inspeksiyasiga borib, yoki telefonda soliq ilovasidan to‘lashlari kerak. Shuni iltimos qilasizlar. Uy kimning nomida bo‘lsa, borib, hisoblab to‘laydi”, deydi xodim.
Soliq inspeksiyasi xodimlari kimning ruxsati bilan ta’lim muassasasiga kiritilgani, xodimlar soliqlarni yig‘ish uchun nima sababdan aynan bolalardan foydalanayotgani hozircha noma’lum.
Davlat soliq qomiasi Qashqadaryo viloyatida joylashgan maktablardan birida bo‘lgan holatni noo‘rin xatti-harakat deb hisoblaydi va keskin qoralashini malum qildi. Ayni vaqtda kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan xodimlarga nisbatan xizmat tekshiruvi tayinlangan.
Eslatib o‘tamiz, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Milliy gvardiya hamkorligi doirasida har bir maktabga qorovullar biriktirilib, ular maktabga begona shaxslarning kirib-chiqishini ham nazorat qilayotgandi.

От учащихся 2-х классов требовалась уплата налогов
В Кашкадарье сотрудник налоговой инспекции потребовал от учеников 2-х классов уплаты налогов (видео).
В школе No14 Нишанского района Кашкадарьинской области распространилось видео о том, как сотрудник налоговой инспекции потребовал от учеников 2-х классов уплаты налогов.
"Поздравляю всех вас с новым учебным годом, удачи в учебе. Мы прибываем из Нишанской районной налоговой инспекции. Это напоминание для вас. Вы все отвезете их своим родителям. Оплачивать налог на имущество и земельный налог по месту жительства нужно либо в налоговой инспекции, либо по телефону в налоговом приложении. Вы просите об этом. Если дом будет в чьем-то имени, он поедет и заплатит," - говорит сотрудник.
Пока неизвестно, с чьего разрешения сотрудники налоговой инспекции были допущены в образовательное учреждение, почему сотрудники используют именно детей для сбора налогов.
Напомним, что в рамках сотрудничества Министерства дошкольного и школьного образования и Национальной гвардии за каждой школой были закреплены караулы, которые также контролировали въезд и выезд посторонних лиц.