Endi o‘quvchilar 5–8-sinfdan boshlab xalqaro olimpiadalarga tayyorladi
“Iqtidorli yoshlar bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-346-son) imzolandi.
Qarorga ko‘ra, 2025-yil 1-yanvardan boshlab, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi huzurida davlat muassasasi shaklida Fan olimpiadalari markazi (Markaz) tashkil etilishi belgilandi.
Qobiliyatli hamda fanlarni chuqur o‘rganishga qiziqadigan yoshlarni aniqlash va seleksiya qilish, ulardagi iqtidorni yanada rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish Markazning asosiy faoliyat yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
2025-yildan Markaz tomonidan:
- 5–8-sinf o‘quvchilari o‘rtasida olimpiadalarda yuqori natijalarni qayd etgan iqtidorli o‘quvchilar bazasi shakllantiriladi va ularni xalqaro olimpiadalarga maqsadli tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi;
- har bir fan yo‘nalishi bo‘yicha o‘quv dasturlari, adabiyotlar, metodik tavsiyalar, qo‘llanmalar va jurnallar yaratilib boriladi;
- o‘quvchilarni fan olimpiadalariga tayyorlovchi trener-o‘qituvchilarning uzluksiz kasbiy rivojlanishi uchun zarur sharoitlar yaratiladi, ularga yangi metodikalar o‘rgatib boriladi;
- fan olimpiadalari bo‘yicha milliy terma jamoalarning xorijiy davlatlar terma jamoalari bilan qo‘shma yig‘inlar o‘tkazish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi;
- o‘quvchilar uchun xalqaro olimpiadalarda ruhiy bosimni yengish bo‘yicha seminarlar hamda motivatsion treninglar tashkil qilinadi;
- iqtidorli yoshlar uchun “intellektual oromgohlar” tashkil etiladi.
Fan olimpiadalari g‘oliblariga to‘lanadigan pul mukofotlari va beriladigan sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etiladi.
Qarorga ko‘ra, 2025-yil 1-yanvardan:
- nufuzli xalqaro olimpiadalarda ishtirok etadigan terma jamoalar rahbarlarini jamoaning natijasiga qarab rag‘batlantirish tartibi joriy etiladi;
- asosiy fan olimpiadalarining hududiy va respublika bosqichlarida hamda xalqaro olimpiadalarda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoalar rahbarlariga to‘lanadigan pul mukofotlari va beriladigan sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etiladi.
2025-yil 1-dekabrgacha:
- xalqaro va mahalliy fan olimpiadalari natijalarining doimiy statistikasini yuritish, onlayn fan olimpiadalarini tashkil qilish va o‘tkazish hamda olimpiadalar ishtirokchilarining ma’lumotlar bazasini shakllantirish imkonini beruvchi elektron platforma yaratiladi;
- O‘zbekistonda o‘tkaziladigan buyuk allomalar nomi bilan ataladigan xalqaro fan olimpiadalari to‘g‘risidagi ma’lumotlar joylashtiriladigan, mahalliy va xorijiy o‘quvchilarning ushbu olimpiadalarda ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tishlarini ta’minlaydigan maxsus sayt ishga tushiriladi.
Shuningdek, ushbu qarorga muvofiq:
- millatlararo totuvlik va bag‘rikenglik hissini shakllantirish, madaniy-ma’rifiy aloqalarni mustahkamlash yo‘nalishida — Buyuk Sharq Renessansi xalqaro olimpiadasi;
- matematika va informatika yo‘nalishida — Al Xorazmiy nomidagi yoshlar turkiy olimpiadasi;
- kimyo yo‘nalishida — Abu Rayhon Beruniy nomidagi Xalqaro kimyo olimpiadasi;
- fizika yo‘nalishida — Ahmad al-Farg‘oniy nomidagi Xalqaro fizika olimpiadasi;
- biologiya yo‘nalishida — Abu Ali Ibn Sino nomidagi Xalqaro biologiya olimpiadasi o‘tkazib borilishi belgilandi.

Теперь учащиеся, начиная с 5-8 классов, подготовили к международным олимпиадам
Принято постановление Президента "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы работы с одаренной молодежью" (ПП-346)
Согласно постановлению, с 1 января 2025 года при Агентстве специализированных образовательных учреждений будет создан Центр предметных олимпиад (Центр) в форме государственного учреждения.
Одним из основных направлений деятельности Центра определено выявление и селекция способной и заинтересованной в глубоком изучении предметов молодежи, создание необходимых условий для дальнейшего развития ее таланта.
начиная с 2025 года:
- среди учащихся 5-8 классов будет сформирована база одаренных учащихся, показавших высокие результаты на олимпиадах, и будет налажена их целевая подготовка к международным олимпиадам;
- создаются учебные программы, литература, методические рекомендации, пособия и журналы по каждому направлению науки;
- создаются необходимые условия для непрерывного профессионального развития тренеров-преподавателей, готовящих учащихся к предметным олимпиадам, им обучают новым методикам;
- внедряется практика проведения национальными сборными командами по предметным олимпиадам совместных сборов со сборными командами зарубежных стран;
- организуются семинары и мотивационные тренинги для учащихся по преодолению психологического давления на международных олимпиадах;
- для одаренной молодежи будут организованы "интеллектуальные лагеря."
Денежные премии и подарки, выплачиваемые победителям предметных олимпиад, освобождаются от подоходного налога.
Согласно постановлению, с 1 января 2025 года:
- внедряется порядок поощрения руководителей сборных команд, участвующих в престижных международных олимпиадах, в зависимости от результатов команды;
- денежные вознаграждения и подарки, выплачиваемые учащимся, их преподавателям и руководителям сборных команд, победившим на территориальных и республиканских этапах основных предметных олимпиад и международных олимпиадах, освобождаются от налога на доходы.
До 1 декабря 2025 года:
- создается электронная платформа, позволяющая вести постоянную статистику результатов международных и местных предметных олимпиад, организовывать и проводить онлайн предметные олимпиады и формировать базу данных участников олимпиад;
- Будет запущен специальный сайт, на котором будет размещена информация о международных предметных олимпиадах, проводимых в Узбекистане в честь великих ученых, и будет обеспечена регистрация отечественных и зарубежных учащихся для участия в этих олимпиадах.
- в направлении формирования чувства межнационального согласия и толерантности, укрепления культурно-просветительских связей - Международная олимпиада Великого Восточного Ренессанса;