12:17 / 04.11.2024 9.15k
Ma’lumki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bilan kelishilgan holda imzolagan 2024-yil 28-avgustdagi 288-sonli buyrug‘i bilan umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida bir nechta lavozimlar qisqartirilgandi. Bu lavozimlar orasida esa laborant lavozimi ham bor edi.
Vazirlik bu kabi qisqartirishlarni umumiy o‘rta ta’lim sohasida takrorlanuvchi samarasiz xarajatlarni optimallashtirish va davlat budjeti hisobidan ajratilayotgan mablag‘lardan samarali va oqilona foydalanishni ta’minlash maqsadida amalga oshirganligini ta’kidlagandi.
Yangi qoidaga ko‘ra, laboratoriya xonasi mavjud bo‘lganda fizika yoki kimyo fani o‘qituvchisidan biriga mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 50 foizi miqdorida, ya’ni, 577 ming 500 so‘m har oylik qo‘shimcha haq to‘lanadi. Shu yo‘l orqali budjet xarajatlarini iqtisod qilish reja qilingandi.
Qizig‘i shundaki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 17-oktyabrdagi 355-sonli buyrug‘i bilan ixtisoslashtirilgan va ijod maktablarida kimyo, biologiya, fizika bo‘yicha zarur jihozlarga hamda laboratoriya mashg‘ulotlarini o‘tkazish imkoniyatiga ega bo‘lgan laboratoriya xonalarining har biri uchun 1,0 birlikdan laborant lavozimi kiritildi.
Vazirlikning buyrug‘ida qayd etilishicha, ixtisoslashtirilgan hamda ijod maktablarida joriy qilingan laborantlik lavozimi o‘quv jarayonlarini takomillashtirish, bu borada zamonaviy o‘qitish metodikalari vа mexanizmlaridan keng foydalanish hamda dars jarayonlarini laboratoriya mashg‘ulotlari orqali уаnаdа chuqurroq vа mustahkam o‘rganishni ta’minlash maqsadida joriy qilingan.
Shu yerda o‘z-o‘zidan savol tug‘iladi: Maktabgacha va maktab talimi vazirligi oddiy maktablardagi laborant lavozimini takrorlovchi samarasiz xarajatlarni qisqartirish maqsadida tugatgan bo‘lsa, unda nima uchun ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarda ushbu lavozimni joriy etdi?
Laborantlik lavozimi dars jarayonlarini laboratoriya mashg‘ulotlari orqali chuqurroq va mustahkam o‘rganish uchun zarur bo‘ladigan bo‘lsa, unda nima uchun bu lavozim oddiy maktablardan olib tashlandi?
Demak, vazirlikning pozitsiyasidan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, ixtisoslashtirilgan va ijod maktablarida dars jarayonlarini laboratoriya mashg‘ulotlari orqali chuqur o‘rganish katta ahamiyatga ega, lekin oddiy maktablar uchun buning zarracha ahamiyati yo‘q. Bu hol oddiy maktab o‘quvchilari uchun ochiqdan-ochiq diskriminatsiya emasmi?
Laborant lavozimining oddiy maktablarda tugatilishi, ammo oradan hech qancha vaqt o‘tmay, ijod hamda ixtisoslashtirilgan maktablarda bu lavozimning joriy qilinishi, ta’lim sohasidagi yana bir tabaqalanish va tengsizlikka yaqqol misol bo‘ldi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Vazirlik resurslarni samarali boshqarishni maqsad qilgan bo‘lsa-da, bu holat oddiy maktab o‘quvchilarini amaliy bilimlardan mahrum qilishi tabiiy hol. Buni vazirlikning o‘zi ham tan olib turibdi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining oddiy maktablar uchun qabul qilgan bu qarorini ta’limda teng imkoniyatlarni ta’minlash maqsadlariga zid deb hisoblaymiz. Aslida, har bir o‘quvchiga sifatli ta’lim berish uchun barcha maktablarga teng resurs va imkoniyatlar taqdim etilishi lozim.
Faqat shundagina maktablar o‘rtasidagi tafovutlarni kamaytirish va barcha o‘quvchilar uchun teng imkoniyatlar yaratish mumkin bo‘ladi. Afsuski, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi barcha o‘quvchilar uchun teng imkoniyatlar yaratish o‘rniga, maktablar o‘rtasidagi tafovutlarni yanada kengaytirayotgan ko‘rinadi.
Eslatib o‘tamiz, bundan avval Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarga yaratilayotgan alohida sharoitlar hamda davlat ta’lim tizimida kuchayib borayotgan tengsizlik mavzusida maqola e’lon qilgandik.

Сокращенная должность лаборанта в обычных школах была введена в творческих и специализированных школах
Как известно, приказом Министерства дошкольного и школьного образования от 28 августа 2024 года No288, подписанным по согласованию с Министерством экономики и финансов и Министерством занятости и сокращения бедности, было сокращено несколько должностей в общеобразовательных учреждениях. Среди этих должностей была и должность лаборанта.
Министерство отметило, что такие сокращения были осуществлены в целях оптимизации повторяющихся неэффективных расходов в сфере общего среднего образования и обеспечения эффективного и рационального использования средств, выделяемых из государственного бюджета.
Согласно новому правилу, при наличии лабораторного помещения одному преподавателю физики или химии будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 50 процентов минимальной заработной платы, то есть 577 тысяч 500 сумов.
Интересно, что приказом Министерства дошкольного и школьного образования No355 от 17 октября 2024 года введена должность лаборанта в количестве 1,0 единицы для каждого из лабораторных помещений, имеющих необходимое оборудование по химии, биологии, физике и возможность проведения лабораторных занятий в специализированных и творческих школах.
В приказе министерства отмечается, что внедренная в специализированных и творческих школах должность лаборанта была введена в целях совершенствования учебных процессов, широкого использования современных методик и механизмов обучения в этом направлении, а также обеспечения более глубокого и прочного изучения учебных процессов посредством лабораторных занятий.
Здесь само собой возникает вопрос: почему министерство упразднило должность лаборанта в обычных школах с целью сокращения дублирующих неэффективных расходов, тогда почему оно ввело эту должность в творческих и специализированных школах?
Если должность лаборанта необходима для более глубокого и прочного изучения учебных процессов посредством лабораторных занятий, то почему эта должность была убрана из обычных школ?
Следовательно, исходя из позиции министерства, большое значение имеет углубленное изучение учебного процесса в специализированных и творческих школах посредством лабораторных занятий, но для обычных школ это не имеет никакого значения. Не является ли это явной дискриминацией для обычных школьников?
Не будет преувеличением сказать, что упразднение должности лаборанта в обычных школах, но введение этой должности в творческих и специализированных школах вскоре стало очередным примером дифференциации и неравенства в сфере образования.
Несмотря на то, что Министерство стремится эффективно управлять ресурсами, это естественно, что обычные школьники лишаются практических знаний. Это признает и само министерство.
Мы считаем, что это решение Министерства дошкольного и школьного образования, принятое для обычных школ, противоречит целям обеспечения равных возможностей в образовании. На самом деле, чтобы обеспечить каждому учащемуся качественное образование, всем школам должны быть предоставлены равные ресурсы и возможности.
Только так можно будет сократить разрыв между школами и создать равные возможности для всех учащихся. К сожалению, Министерство дошкольного и школьного образования, вместо того чтобы создавать равные возможности для всех учащихся, расширяет различия между школами.
Напомним, ранее мы публиковали статью на тему особых условий, создаваемых для Президентских, творческих и специализированных школ, а также усиливающегося неравенства в системе государственного образования.