Toshkentda o‘quvchilar orasida sintetik narkotik iste’mol qilish ko‘payayotgani aytildi
O‘zbekistonda yoshlarning narkomaniyaga ruju qo‘yishi bo‘yicha eng ko‘p holat Toshkent shahrida qayd etilmoqda. Poytaxtda, shuningdek, o‘quvchilar orasida sintetik narkotiklar iste’mol qilish holatlari ham ko‘payib boryapti.
O‘zbekistonda yoshlarning giyohvandlik moddalariga ruju qo‘yishi va iste’moli bo‘yicha eng ko‘p holatlar qayd etilayotgan hudud Toshkent shahri bo‘lib turibdi. Bu haqda 15-noyabr kuni Toshkentda o‘tkazilgan giyohvandlik va narkojinoyatlarga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha xalqaro tadbirdan so‘ng jurnalistlarga intervyu bergan Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari Durdona Rahimova ma’lum qildi, deya xabar bermoqda Gazeta.uz.
Hozirda Toshkent shahrida rasmiy statistika bo‘yicha 18−30 yosh oralig‘idagi 473 ming nafar yigit-qiz bo‘lsa, ularning 6 ming nafari og‘ir toifadagi yoshlar hisoblanadi. Durdona Rahimovaning qayd etishicha, shu 6 ming kishining 373 nafari giyohvandlik vositalariga surunkali ravishda ruju qo‘ygan va psixotrop moddalarni iste’mol qiladi.
Durdona Rahimovaning so‘zlariga ko‘ra, Toshkentda o‘quvchilar orasida sintetik giyohvandlik vositalarini iste’mol qilish holatlari ham ko‘payib boryapti.
“Afsuski, psixotrop moddalarni iste’mol qilayotgan maktab o‘quvchilari ham bor, buni inkor qilib bo‘lmaydi. Bu muammoning ijtimoiy xavfini hisobga olib, uni aniqlashdan qochmaslik kerak, deb o‘ylayman.
Shu maqsadda maktablarda turli reydlar o‘tkazilyapti, 10-, 11-sinf o‘quvchilari va ularning ota-onalari bilan profilaktik tadbirlar olib borilyapti. Oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda talabalar o‘rtasida ham bunday holatlarni aniqlash ishlari yo‘lga qo‘yilgan”, — dedi u.
Hokim o‘rinbosarining ta’kidlashicha, yotoqxonalarda yashaydigan talabalarga nisbatan e’tiborni kuchaytirish, ularning kechki payt yotoqxonaga o‘z vaqtida kelishi va darsini qilishi ustidan doimiy nazoratni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha profilaktik tadbirlar ham olib borilyapti.
2026-yildan boshlab maktab o‘quvchilarda shubhali yoki salbiy xulq alomatlari kuzatilsa, bu haqida ota-onalarni o‘z vaqtida xabardor qilish mexanizmi yo‘lga qo‘yiladi.
Giyohvand modda sotgan maktab direktori 10 yilga qamaldi
Maktab direktori sherigi bilan shartli xaridorga qariyb 1 kg opiy giyohvand moddasini 12 ming AQSh dollariga sotmoqchi bo‘lgan vaqtida tezkor tadbirda ushlandi.
Maktablar atrofida xavfli konfet tarqatilmoqdami?
Ijtimoiy tarmoqlardagi maktabda o‘quvchilarga noma’lum tarkibdagi konfet tarqatilayotganligi haqida xabar tarqaldi.

It was said that the consumption of synthetic drugs among students is increasing in Tashkent
The highest number of cases of drug addiction among young people in Uzbekistan is recorded in Tashkent. In the capital, there is also an increase in cases of synthetic drug use among students.
Tashkent city remains the region with the highest number of reported cases of drug addiction and substance abuse among young people in Uzbekistan. This was announced by Durdona Rakhimova, the deputy mayor of Tashkent, in an interview with journalists after the international event on combating drug abuse and drug-related crimes held in Tashkent on November 15, as reported by Gazeta.uz.
Currently, according to official statistics, there are 473,000 young men and women aged 18-30 in Tashkent, of whom 6,000 are considered high-risk youth. Durdona Rakhimova noted that 373 of these 6,000 people are chronically addicted to drugs and use psychotropic substances.
According to Durdona Rakhimova, the number of cases involving synthetic drug use among students in Tashkent is also increasing.
"Unfortunately, there are school students who use psychotropic substances, and this cannot be denied. Considering the social danger of this problem, I believe that we should not shy away from identifying it. For this purpose, various raids are being conducted in schools, and preventive measures are being carried out with 10th and 11th grade students and their parents. In cooperation with higher educational institutions, efforts have been initiated to identify such cases among university students," she said.
According to the deputy mayor, preventive measures are also being taken to increase attention to students living in dormitories, establishing constant monitoring of their timely return to dormitories in the evening and ensuring they complete their studies.
Starting from 2026, a mechanism for timely notification of parents will be established if signs of suspicious or negative behavior are observed in schoolchildren.
School principal sentenced to 10 years in prison for drug trafficking
The school principal and her accomplice were caught red-handed while attempting to sell approximately 1 kg of opium to a conditional buyer for $12,000.
Are dangerous candies being distributed around schools?
News spread on social networks that candies of unknown composition were being distributed to students at the school.