Toshkentda o‘quvchilar orasida sintetik narkotik iste’mol qilish ko‘payayotgani aytildi
O‘zbekistonda yoshlarning narkomaniyaga ruju qo‘yishi bo‘yicha eng ko‘p holat Toshkent shahrida qayd etilmoqda. Poytaxtda, shuningdek, o‘quvchilar orasida sintetik narkotiklar iste’mol qilish holatlari ham ko‘payib boryapti.
O‘zbekistonda yoshlarning giyohvandlik moddalariga ruju qo‘yishi va iste’moli bo‘yicha eng ko‘p holatlar qayd etilayotgan hudud Toshkent shahri bo‘lib turibdi. Bu haqda 15-noyabr kuni Toshkentda o‘tkazilgan giyohvandlik va narkojinoyatlarga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha xalqaro tadbirdan so‘ng jurnalistlarga intervyu bergan Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari Durdona Rahimova ma’lum qildi, deya xabar bermoqda Gazeta.uz.
Hozirda Toshkent shahrida rasmiy statistika bo‘yicha 18−30 yosh oralig‘idagi 473 ming nafar yigit-qiz bo‘lsa, ularning 6 ming nafari og‘ir toifadagi yoshlar hisoblanadi. Durdona Rahimovaning qayd etishicha, shu 6 ming kishining 373 nafari giyohvandlik vositalariga surunkali ravishda ruju qo‘ygan va psixotrop moddalarni iste’mol qiladi.
Durdona Rahimovaning so‘zlariga ko‘ra, Toshkentda o‘quvchilar orasida sintetik giyohvandlik vositalarini iste’mol qilish holatlari ham ko‘payib boryapti.
“Afsuski, psixotrop moddalarni iste’mol qilayotgan maktab o‘quvchilari ham bor, buni inkor qilib bo‘lmaydi. Bu muammoning ijtimoiy xavfini hisobga olib, uni aniqlashdan qochmaslik kerak, deb o‘ylayman.
Shu maqsadda maktablarda turli reydlar o‘tkazilyapti, 10-, 11-sinf o‘quvchilari va ularning ota-onalari bilan profilaktik tadbirlar olib borilyapti. Oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda talabalar o‘rtasida ham bunday holatlarni aniqlash ishlari yo‘lga qo‘yilgan”, — dedi u.
Hokim o‘rinbosarining ta’kidlashicha, yotoqxonalarda yashaydigan talabalarga nisbatan e’tiborni kuchaytirish, ularning kechki payt yotoqxonaga o‘z vaqtida kelishi va darsini qilishi ustidan doimiy nazoratni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha profilaktik tadbirlar ham olib borilyapti.
2026-yildan boshlab maktab o‘quvchilarda shubhali yoki salbiy xulq alomatlari kuzatilsa, bu haqida ota-onalarni o‘z vaqtida xabardor qilish mexanizmi yo‘lga qo‘yiladi.
Giyohvand modda sotgan maktab direktori 10 yilga qamaldi
Maktab direktori sherigi bilan shartli xaridorga qariyb 1 kg opiy giyohvand moddasini 12 ming AQSh dollariga sotmoqchi bo‘lgan vaqtida tezkor tadbirda ushlandi.
Maktablar atrofida xavfli konfet tarqatilmoqdami?
Ijtimoiy tarmoqlardagi maktabda o‘quvchilarga noma’lum tarkibdagi konfet tarqatilayotganligi haqida xabar tarqaldi.

В Ташкенте растет потребление синтетических наркотиков среди школьников
В Узбекистане наибольшее количество случаев наркомании среди молодежи зафиксировано в Ташкенте. В столице также растет число случаев употребления синтетических наркотиков среди учащихся.
В Узбекистане город Ташкент является регионом с наибольшим количеством зарегистрированных случаев наркомании и употребления наркотических веществ среди молодежи. Об этом 15 ноября сообщила заместитель хокима Ташкента Дурдона Рахимова в интервью журналистам после международного мероприятия по вопросам борьбы с наркоманией и наркопреступностью в Ташкенте, передает Gazeta.uz.
В настоящее время, согласно официальной статистике, в Ташкенте проживает 473 тысячи молодых людей в возрасте от 18 до 30 лет, из них 6 тысяч относятся к категории трудных подростков. Дурдона Рахимова отметила, что 373 человека из этих 6 тысяч хронически злоупотребляют наркотиками и употребляют психотропные вещества.
По словам Дурдоны Рахимовой, в Ташкенте растет число случаев употребления синтетических наркотиков среди школьников.
"К сожалению, есть школьники, которые употребляют психотропные вещества, и этого нельзя отрицать. Учитывая социальную опасность этой проблемы, я считаю, что не следует избегать ее выявления. С этой целью в школах проводятся различные рейды, проводятся профилактические мероприятия с учащимися 10-11 классов и их родителями. В сотрудничестве с высшими учебными заведениями налажена работа по выявлению подобных случаев среди студентов," - сказала она.
По словам заместителя хокима, также проводятся профилактические мероприятия по усилению контроля за студентами, проживающими в общежитиях, включая наблюдение за их своевременным возвращением в общежитие в вечернее время и выполнением домашних заданий.