Maktabda mutaxassisligim bo‘yicha 30 soat dars va sinf rahbarlik qilishim mumkinmi? Yoki 30 soat darsi bor o‘qituvchiga sinf rahbarlik berilmaydimi?
Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomning 15-bandidagi ko‘rsatkichlar ketma-ketligi asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi mumkin.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan "Umumiy o‘rta ta’lim muassasasi sinf rahbarining yo‘riqnomasi"ga ko‘ra sinf rahbari quyidagi mezonlarga asosan tanlab olinadi:
- kamida 3 yillik pedagogik ish stajiga ega bo‘lgan;
- maktabda asosiy ishchi sifatida faoliyat olib borayotgan;
- boshqaruvchanlik qobiliyatiga ega bo‘lgan;
- o‘quvchilar bilan ishlash jarayonida mas’uliyat bilan yondasha oladigan;
- boshlang‘ich sinflarda sinf rahbarligi boshlang‘ich sinfga biriktirilgan o‘qituvchilarga yuklatiladi.
Bunda umumta’lim muassasalarida mehnatni soatbay (shu jumladan o‘rindoshlik) asosda faoliyat olib boruvchi o‘qituvchilarning sinfga rahbarlik qilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
Ko‘rib turganimizdek, sinf rahbarlarini tanlab olish mezonlarida o‘qituvchining dars soatlari miqdori ko‘rsatilmagan.
Ya’ni, sinf rahbarlik qilish uchun pedagog xodimning qancha dars soati olganligi mutlaqo ahamiyatsiz. Xulosa shuki, 30 soat darsi bor o‘qituvchi ham sinf rahbarlik qilishi mumkin.

00:22 / 03.12.2024 5.62k
Могу ли я проводить 30 часов уроков и руководить классами по своей специальности в школе? Или учителю, у которого 30 часов урока, не дают классного руководства?
На основе последовательности показателей пункта 15 Положения о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях учителям, имеющим преимущества, могут устанавливаться максимальные размеры учебных часов.
Согласно "Инструкции классного руководителя учреждения общего среднего образования," утвержденной приказом министра дошкольного и школьного образования No 190 от 27 июня 2023 года, классный руководитель отбирается по следующим критериям:
• имеющие стаж педагогической работы не менее 3 лет;
• осуществляющие деятельность в качестве основного работника в школе;
• обладающие управленческими способностями;
• уметь ответственно подходить в процессе работы с учащимися;
• классное руководство в начальных классах возлагается на учителей, закрепленных за начальным классом.
Не допускается руководство классом учителями, работающими в общеобразовательных учреждениях на почасовой (в том числе совместительной) основе.
Как видим, в критериях отбора классных руководителей не указано количество часов занятий учителя.
То есть совершенно не имеет значения, сколько часов занятий педагог получил для руководства классом. Заключение заключается в том, что класс может возглавляться и учителем, у которого есть 30 часов урока.