Maktab darsliklari bu yil ham tekin bo‘ladi
Malumki, 2022-2023 o‘quv yilida darsliklar ijara narxlarining oshirilishi ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘lgandan so‘ng Prezidentning tegishli topshirig‘i bilan 500 mlrd so‘mga yaqin mablag‘ davlat byudjetidan to‘lab berilib, darsliklar ijarasi bekor qilingandi.
O‘quvchilarga darsliklarni bepul foydalanishga berish tizimi joriy qilingani sababli Prezidentning 2023-yil 26-maydagi PF-79-sonli Farmoni bilan byudjetdan tashqari Respublika maqsadli kitob jamg‘armasi faoliyati ham tugatildi. Uning barcha funksiyalari esa Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga o‘tkazildi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan 2025-yil uchun ishlab chiqilgan Budjetnomada esa maktab darsliklari ijara to‘lovini qayta joriy etish taklifi ilgari surildi.
Budjetnomada o‘quvchilarni darsliklar bilan ta’minlashda ota-onalar ishtirokini oshirish maqsadida 2025–2026-o‘quv yilidan 2–11 sinflarda bir to‘plam darslik va mashq daftarlari uchun ijara to‘lovini undirish tizimini qayta yo‘lga qo‘yish nazarda tutilgandi.
Bunda 2−11-sinf o‘quvchilari uchun to‘plam uchun to‘lov 80 ming so‘mni tashkil etib, bu davlat budjetiga tushadigan yukni taxminan 376 milliard so‘mga kamaytirish imkonini berishi kutilayotgandi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi bu taklifni darsliklar va mashq daftarlarining to‘liq Davlat budjeti hisobidan chop etilishi ota-onalar mas’uliyati pasayib ketishi va darsliklarga nisbatan e’tiborsiz munosabatda bo‘lish holatlarini keltirib chiqarayotgani bilan izohlagandi.
“Milliy tiklanish” demokratik partiyasi yetakchisi, O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Alisher Qodirov esa maktab darsliklari uchun ijara to‘lovini joriy etish to‘g‘risidagi taklifni qayta ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidlagandi.
Joriy yilning 3-dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida bo‘lib o‘tgan majlisda 2025-yil uchun Davlat budjeti Qonun loyihasi ma’qullandi.
Bo‘lib o‘tgan majlis muhokamasida esa maktab darsliklari ijara to‘lovini qayta joriy etish taklifi qabul qilingani yoki qabul qilinmaganligi haqida aniq ma’lumot tilga olinmadi.
Shu sababli, xalqtaliminfo.uz mazkur masalaga oydinlik kiritish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bilan bog‘landi. Tahririyat so‘roviga javoban vazirlik mulozimi maktab darsliklari ijara to‘lovini qayta joriy etish taklifi qabul qilinmaganligini ma’lum qildi.
“Maktab darsliklarini pullik qilish taklifi o‘zi avvaldan Davlat budjeti Qonuni loyihasida yo‘q edi. Bu taklif faqatgina Budjetnomada tilga olingandi xolos”, deydi vazirlik mulozimi.
Ma’lumot uchun: Xalqtaliminfo.uz saytining Telegram kanalida maktab darsliklari uchun ijara to‘lovi qayta joriy etilishi mavzusida otkazilgan so‘rovnomada 9 710 nafar respondentlar ishtirok etgandi.
Natijalarga ko‘ra
respondentlarning:
• 40 foizi darsliklar pullik bo‘lishi kerakligini, bu ota-onalar mas’uliyatini oshirishini bildirgan;
• 51 foizi darsliklar bepul bo‘lishi kerakligini ta’kidlagan;
• 9 foizi esa bu masalaning ahamiyatsizligini, chunki ular bu to‘lovlarni shundoq ham soliqlar orqali to‘layotganini bildirgan.
Ushbu so‘rovnoma darsliklar uchun ijara to‘lovining qayta joriy etilishi jamiyatda turli fikrlarni keltirib chiqarayotganini ko‘rsatadi.

Школьные учебники будут бесплатными и в этом году
После того, как повышение цен на аренду учебников в 2022-2023 учебном году вызвало множество обсуждений, по поручению президента из государственного бюджета было выплачено около 500 млрд сумов, а аренда учебников была отменена.
В связи с внедрением системы предоставления учебников учащимся в бесплатное пользование Указом Президента от 26 мая 2023 года No УП-79 также прекращена деятельность внебюджетного Республиканского целевого книжного фонда. Все его функции переданы Министерству дошкольного и школьного образования.
В Бюджетном послании, разработанном Министерством экономики и финансов на 2025 год, было выдвинуто предложение о возобновлении арендной платы за школьные учебники.
В целях повышения участия родителей в обеспечении учащихся учебниками в бюджете предусматривалось ввести с 2025-2026 учебного года систему взимания арендной платы за комплект учебников и тетрадей для занятий в 2-11 классах.
При этом ожидалось, что плата за набор для учащихся 2−11 классов составит 80 тыс. сумов, что позволит снизить нагрузку на госбюджет примерно на 376 млрд сумов.
Министерство экономики и финансов объяснило это тем, что публикация учебников и тетрадей полностью за счет государственного бюджета снижает ответственность родителей и приводит к невниманию к учебникам.
Лидер Демократической партии "Миллий тикланиш," депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Алишер Кадыров подчеркнул необходимость пересмотра предложения о введении арендной платы за школьные учебники.
3 декабря текущего года на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса был одобрен проект Закона о Государственном бюджете на 2025 год.
В ходе обсуждения состоявшегося заседания не была упомянута точная информация о принятии или непринятии предложения о возобновлении арендной платы за школьные учебники.
По этой причине, чтобы внести ясность в этот вопрос, xalqtaliminfo.uz связался с Министерством дошкольного и школьного образования. В ответ на запрос редакции чиновник министерства сообщил, что предложение о возобновлении арендной платы за школьные учебники не принято.
"Предложение об оплате школьных учебников не было ранее в проекте Закона о Государственном бюджете. Это предложение было только упомянуто в Бюджетном послании," - сказал чиновник министерства.
Для справки: 9 710 респондентов приняли участие в опросе, посвященном вопросу возобновления арендной платы за школьные учебники на Telegram-канале сайта Xalqtaliminfo.uz.
По результатам:
- 40 процентов заявили, что учебники должны быть платными, что повышает ответственность родителей;
- 51 процентов одобрили, что учебники должны быть бесплатными;
- 9 процентов заявили, что этот вопрос не имеет значения, поскольку они платят эти платежи через налоги.
Этот опросник показывает, что возобновление арендной платы за учебники вызывает различные мнения в обществе.