Maktab darsliklari bu yil ham tekin bo‘ladi
Malumki, 2022-2023 o‘quv yilida darsliklar ijara narxlarining oshirilishi ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘lgandan so‘ng Prezidentning tegishli topshirig‘i bilan 500 mlrd so‘mga yaqin mablag‘ davlat byudjetidan to‘lab berilib, darsliklar ijarasi bekor qilingandi.
O‘quvchilarga darsliklarni bepul foydalanishga berish tizimi joriy qilingani sababli Prezidentning 2023-yil 26-maydagi PF-79-sonli Farmoni bilan byudjetdan tashqari Respublika maqsadli kitob jamg‘armasi faoliyati ham tugatildi. Uning barcha funksiyalari esa Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga o‘tkazildi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan 2025-yil uchun ishlab chiqilgan Budjetnomada esa maktab darsliklari ijara to‘lovini qayta joriy etish taklifi ilgari surildi.
Budjetnomada o‘quvchilarni darsliklar bilan ta’minlashda ota-onalar ishtirokini oshirish maqsadida 2025–2026-o‘quv yilidan 2–11 sinflarda bir to‘plam darslik va mashq daftarlari uchun ijara to‘lovini undirish tizimini qayta yo‘lga qo‘yish nazarda tutilgandi.
Bunda 2−11-sinf o‘quvchilari uchun to‘plam uchun to‘lov 80 ming so‘mni tashkil etib, bu davlat budjetiga tushadigan yukni taxminan 376 milliard so‘mga kamaytirish imkonini berishi kutilayotgandi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi bu taklifni darsliklar va mashq daftarlarining to‘liq Davlat budjeti hisobidan chop etilishi ota-onalar mas’uliyati pasayib ketishi va darsliklarga nisbatan e’tiborsiz munosabatda bo‘lish holatlarini keltirib chiqarayotgani bilan izohlagandi.
“Milliy tiklanish” demokratik partiyasi yetakchisi, O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Alisher Qodirov esa maktab darsliklari uchun ijara to‘lovini joriy etish to‘g‘risidagi taklifni qayta ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidlagandi.
Joriy yilning 3-dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida bo‘lib o‘tgan majlisda 2025-yil uchun Davlat budjeti Qonun loyihasi ma’qullandi.
Bo‘lib o‘tgan majlis muhokamasida esa maktab darsliklari ijara to‘lovini qayta joriy etish taklifi qabul qilingani yoki qabul qilinmaganligi haqida aniq ma’lumot tilga olinmadi.
Shu sababli, xalqtaliminfo.uz mazkur masalaga oydinlik kiritish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bilan bog‘landi. Tahririyat so‘roviga javoban vazirlik mulozimi maktab darsliklari ijara to‘lovini qayta joriy etish taklifi qabul qilinmaganligini ma’lum qildi.
“Maktab darsliklarini pullik qilish taklifi o‘zi avvaldan Davlat budjeti Qonuni loyihasida yo‘q edi. Bu taklif faqatgina Budjetnomada tilga olingandi xolos”, deydi vazirlik mulozimi.
Ma’lumot uchun: Xalqtaliminfo.uz saytining Telegram kanalida maktab darsliklari uchun ijara to‘lovi qayta joriy etilishi mavzusida otkazilgan so‘rovnomada 9 710 nafar respondentlar ishtirok etgandi.
Natijalarga ko‘ra
respondentlarning:
• 40 foizi darsliklar pullik bo‘lishi kerakligini, bu ota-onalar mas’uliyatini oshirishini bildirgan;
• 51 foizi darsliklar bepul bo‘lishi kerakligini ta’kidlagan;
• 9 foizi esa bu masalaning ahamiyatsizligini, chunki ular bu to‘lovlarni shundoq ham soliqlar orqali to‘layotganini bildirgan.
Ushbu so‘rovnoma darsliklar uchun ijara to‘lovining qayta joriy etilishi jamiyatda turli fikrlarni keltirib chiqarayotganini ko‘rsatadi.

School textbooks will be free this year
In the 2022-2023 academic year, after the increase in the cost of renting textbooks caused many discussions, about 500 billion soums were paid from the state budget and the rental of textbooks was canceled.
Due to the introduction of a system for providing textbooks to students free of charge, the activities of the Republican Specialized Book Fund were also terminated by Presidential Decree No. UP-79 of May 26, 2023. All its functions were transferred to the Ministry of Preschool and School Education.
In the budget document developed by the Ministry of Economy and Finance for 2025, a proposal was put forward to reintroduce the rental fee for school textbooks.
In order to increase the participation of parents in providing students with textbooks, the budget provided for the re-establishment of a system for charging rent for a set of textbooks and exercise books in grades 2-11 from the 2025-2026 academic year.
At the same time, it was expected that the fee for the set for students of grades 2−11 will amount to 80,000 soums, which will reduce the burden on the state budget by approximately 376 billion soums.
The Ministry of Economy and Finance explained this by the fact that the publication of textbooks and exercise books completely at the expense of the state budget leads to a decrease in the responsibility of parents and neglect of textbooks.
Alisher Kadyrov, the leader of the "Milliy Tiklanish" Democratic Party, a deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of Uzbekistan, emphasized the need to reconsider the proposal to introduce rental fees for school textbooks.
At a meeting held on December 3 this year in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the draft Law on the State Budget for 2025 was approved.
During the discussion of the meeting, no specific information was given on whether the proposal to reintroduce the rental fee for school textbooks was accepted or not.
For this reason, xalqtaliminfo.uz contacted the Ministry of Preschool and School Education to clarify this issue. In response to the editorial request, the ministry official said that the proposal to re-introduce the rental fee for school textbooks was not accepted.
"The proposal to make school textbooks free of charge was not already in the draft Law on the State Budget. This proposal was only mentioned in the Budget," the ministerial official said.
For information: 9,710 respondents took part in a survey on the issue of re-introducing the rental fee for school textbooks on the Telegram channel of the Khalktaliminfo.uz website.
According to the results:
- 40 percent said that textbooks should be paid, which increases the responsibility of parents;
- 51% agreed that textbooks should be free;
- 9 percent noted that this issue is irrelevant, as they pay these payments through taxes.
This survey shows that the re-introduction of rental fees for textbooks is causing different opinions in society.