Endi 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar ijtimoiy tarmoqlardan foydalana olmaydi — Avstraliya
Avstraliya 16 yoshgacha bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishini taqiqlagan dunyodagi birinchi davlat bo‘ldi.
Avstraliya parlamenti 16 yoshgacha bo‘lgan voyaga yetmaganlarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlovchi qonunni qabul qildi.
CNN telekanaliga ma’lum qilishicha, Senat bir necha oy davom etgan qizg‘in muhokamalardan so‘ng qonunni ma’qulladi.
Yangi qonunga ko‘ra, texnologiya kompaniyalari voyaga etmagan foydalanuvchilarning ijtimoiy tarmoqlarga kirishini oldini olish uchun “oqilona choralar” ko‘rishlari kerak. Aks holda, ular deyarli 50 million Avstraliya dollari (32 million AQSh dollari) miqdorida jarimaga tortiladi.
Taqiq Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram, Reddit va X (sobiq Twitter)ga ta’sir qilishi kutilmoqda, ammo ro‘yxat kengaytirilishi mumkin. So‘rovnomalar ko‘rsatishicha, avstraliyaliklarning 77 foizi 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlarga kirish bo‘yicha taqiqni qo‘llab-quvvatlaydi.
Qonun qabul qilingandan so‘ng, hukumat yakuniy sanani belgilashdan oldin maslahatlashuvlar o‘tkazishi kutilmoqda. Ota-onalar va bolalar taqiqni buzganliklari uchun jazolanmaydi.
Ammo kompaniyalar jarimaga tortilmasligi uchun voyaga etmagan foydalanuvchilarning ijtimoiy tarmoqqa kirishini oldini olish uchun oqilona choralar ko‘rganligini isbotlashlari kerak bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Avstraliya bosh vaziri Entoni Albanese hukumat 14−16 yoshgacha bo‘lgan bolalarning Instagram va TikTok’dan foydalanishini taqiqlash masalasini ko‘rib chiqayotganini aytgandi.
“Men bolalar o‘z gadjetlaridan uzoqlashib, futbol maydonlari, basseynlar va tennis kortlariga chiqishlarini istayman. Biz ularning haqiqiy odamlar bilan haqiqiy tajribaga ega bo‘lishlarini istaymiz”, — degandi Albanese.
Hozirda Avstraliya ijtimoiy tarmoqlarda yosh chegarasini joriy etgan dunyodagi ilk davlatlardan biri bo‘lib turibdi. Avvalroq Yevropa Ittifoqining bu boradagi urinishlari voyaga yetmaganlar huquqlarini cheklashga doir shikoyatlar tufayli muvaffaqiyatsizlikka uchragandi.
Ta’limda maoshlarning nisbiy kamayishi to‘xtagani yo‘q
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bo‘lajak pedagog kadrlarni ham o‘zi tayyorlamoqchi
Nihoyat, Ta’lim kodeksini ishlab chiqish reja qilinmoqda
Meta kompaniyasi Instagram tarmog‘ida 16 yoshga to‘lmagan yoshlarning ota-onalar ruxsatisiz ilovaning “Jonli efir” funksiyasidan foydalanishni taqiqlamoqda.

Children under 16 will no longer be able to use social media - Australia
Australia became the first country in the world to ban the use of social media by persons under the age of 16.
The Australian Parliament passed a law prohibiting minors under the age of 16 from using social media.
CNN reported that the Senate approved the law after several months of heated discussions.
According to the new law, technology companies must take "reasonable measures" to prevent minors from accessing social networks. Otherwise, they will be fined almost A$50 million ($32 million).
The ban is expected to affect Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram, Reddit, and X (formerly Twitter), but the list may be expanded. Polls show that 77% of Australians support a ban on access to social media for children under 16.
After the law is passed, the government is expected to hold consultations before setting the final date. Parents and children are not punished for violating the prohibition.
However, companies will have to prove that they have taken reasonable measures to prevent minors from accessing the social network so as not to be fined.
It should be recalled that earlier, Australian Prime Minister Anthony Albanese said that the government is considering banning the use of Instagram and TikTok by children under 14−16.
"I want children to move away from their gadgets and go out to soccer fields, swimming pools and tennis courts. We want them to have real experience with real people," Albanese said.
Currently, Australia is one of the first countries in the world to introduce age restrictions on social media. Previously, the European Union's efforts in this regard were unsuccessful due to complaints about the restriction of the rights of minors.