Endi 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar ijtimoiy tarmoqlardan foydalana olmaydi — Avstraliya
Avstraliya 16 yoshgacha bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishini taqiqlagan dunyodagi birinchi davlat bo‘ldi.
Avstraliya parlamenti 16 yoshgacha bo‘lgan voyaga yetmaganlarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlovchi qonunni qabul qildi.
CNN telekanaliga ma’lum qilishicha, Senat bir necha oy davom etgan qizg‘in muhokamalardan so‘ng qonunni ma’qulladi.
Yangi qonunga ko‘ra, texnologiya kompaniyalari voyaga etmagan foydalanuvchilarning ijtimoiy tarmoqlarga kirishini oldini olish uchun “oqilona choralar” ko‘rishlari kerak. Aks holda, ular deyarli 50 million Avstraliya dollari (32 million AQSh dollari) miqdorida jarimaga tortiladi.
Taqiq Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram, Reddit va X (sobiq Twitter)ga ta’sir qilishi kutilmoqda, ammo ro‘yxat kengaytirilishi mumkin. So‘rovnomalar ko‘rsatishicha, avstraliyaliklarning 77 foizi 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlarga kirish bo‘yicha taqiqni qo‘llab-quvvatlaydi.
Qonun qabul qilingandan so‘ng, hukumat yakuniy sanani belgilashdan oldin maslahatlashuvlar o‘tkazishi kutilmoqda. Ota-onalar va bolalar taqiqni buzganliklari uchun jazolanmaydi.
Ammo kompaniyalar jarimaga tortilmasligi uchun voyaga etmagan foydalanuvchilarning ijtimoiy tarmoqqa kirishini oldini olish uchun oqilona choralar ko‘rganligini isbotlashlari kerak bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Avstraliya bosh vaziri Entoni Albanese hukumat 14−16 yoshgacha bo‘lgan bolalarning Instagram va TikTok’dan foydalanishini taqiqlash masalasini ko‘rib chiqayotganini aytgandi.
“Men bolalar o‘z gadjetlaridan uzoqlashib, futbol maydonlari, basseynlar va tennis kortlariga chiqishlarini istayman. Biz ularning haqiqiy odamlar bilan haqiqiy tajribaga ega bo‘lishlarini istaymiz”, — degandi Albanese.
Hozirda Avstraliya ijtimoiy tarmoqlarda yosh chegarasini joriy etgan dunyodagi ilk davlatlardan biri bo‘lib turibdi. Avvalroq Yevropa Ittifoqining bu boradagi urinishlari voyaga yetmaganlar huquqlarini cheklashga doir shikoyatlar tufayli muvaffaqiyatsizlikka uchragandi.
Ta’limda maoshlarning nisbiy kamayishi to‘xtagani yo‘q
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bo‘lajak pedagog kadrlarni ham o‘zi tayyorlamoqchi
Nihoyat, Ta’lim kodeksini ishlab chiqish reja qilinmoqda
Meta kompaniyasi Instagram tarmog‘ida 16 yoshga to‘lmagan yoshlarning ota-onalar ruxsatisiz ilovaning “Jonli efir” funksiyasidan foydalanishni taqiqlamoqda.

Австралия стала первой страной в мире, которая запретила людям в возрасте до 16 лет пользоваться социальными сетями.
Парламент Австралии принял закон, запрещающий пользование социальными сетями несовершеннолетним в возрасте до 16 лет.
Как сообщили телеканалу CNN, Сенат одобрил закон после нескольких месяцев бурных обсуждений.
Согласно новому закону, технологические компании должны принимать "разумные меры" для предотвращения доступа несовершеннолетних пользователей к социальным сетям. В противном случае они будут оштрафованы почти на 50 млн австралийских долларов (32 млн долларов США).
Ожидается, что запрет повлияет на Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram, Reddit и X (бывший Twitter), но список может быть расширен. Опросы показывают, что 77% австралийцев поддерживают запрет на доступ к социальным сетям для детей в возрасте до 16 лет.
Ожидается, что после принятия закона правительство проведет консультации до определения окончательной даты. Родители и дети за нарушение запрета не наказываются.
Но компаниям придется доказать, что они приняли разумные меры, чтобы предотвратить доступ несовершеннолетних пользователей в социальную сеть, чтобы не быть оштрафованными.
Напомним, ранее премьер-министр Австралии Энтони Албанезе заявил, что правительство рассматривает вопрос о запрете использования Instagram и TikTok детьми в возрасте до 14−16 лет.
"Я хочу, чтобы дети отходили от своих гаджетов и выходили на футбольные поля, бассейны и теннисные корты. Мы хотим, чтобы они имели настоящий опыт с настоящими людьми," - сказал Альбанезе.
В настоящее время Австралия является одной из первых стран в мире, которая внедрила возрастные ограничения в социальных сетях. Ранее попытки ЕС в этом направлении потерпели неудачу из-за жалоб на ограничение прав несовершеннолетних.