Maktablar yaqinida 30 km/s tezlikdan oshganlar jarima to‘laydi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 12-apreldagi “Yo‘l harakati qoidalarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 172-sonli qarorining 78- bandiga asosan, aholi punktlarida transport vositalarining tezligini soatiga 70 kilometrdan, maktab va maktabgacha ta’lim tashkilotlari atrofidagi yo‘llarda 300 metrgacha bo‘lgan masofada esa 30 kilometrdan, turar joy dahalari va yondosh hududlarda esa soatiga 20 kilometrdan oshirmasdan harakatlanishga ruxsat etilishi belgilangan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 25-mart kungi 148-sonli “Yo‘l harakati qoidalari buzilganligini maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy texnik vositalari orqali qayd etish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi” qarorining 3-bandiga ko‘ra, yo‘l bo‘yida joylashgan maktablar oldida kamida to‘rt tasmali yo‘llardagi piyodalar o‘tish joylarida, yo‘l-transport hodisalari o‘choqlarida, temir yo‘l kesishmalarida maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy texnik vositalarini o‘rnatish va ekspluatatsiya qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom ilovasi tasdiqlangan.
Unga ko
ra 2024-yil 1-iyuldan boshlab yoʻl boʻyida joylashgan maktablar oldida foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari bosqichma-bosqich ornatilishi belgilangan.
Bu O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining “Xavfsiz shahar” tizimlarini rivojlantirish markazi tomonidan “Xavfsiz yo‘l va xavfsiz piyoda” respublika jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan amalga oshirilib, YHXX tomonidan belgilanadigan joylarga o‘rnatiladi.
Ayni vaqtda mazkur ilova hamda xavfsiz shahar loyihalari ijrosini ta’minlash maqsadida, hududlarda yo‘l yoqalarida joylashgan ta’lim muassasalari yonida tezlikni o‘lchovchi foto va video qayd etish radar moslamalari o‘rnatib chiqilmoqda.

Те, кто превышает 30 км/ч вблизи школ, платят штраф
В соответствии с пунктом 78 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 апреля 2022 года No 172 "Об утверждении Правил дорожного движения" скорость движения транспортных средств в населенных пунктах не должна превышать семидесяти километров в час, а на дорогах вокруг школ и дошкольных образовательных организаций - до трехсот метров - до тридцати километров, а в жилых районах и прилегающих территориях - не более двадцати километров в час.
Также, согласно пункту 3 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 марта 2024 года No 148 "О мерах по совершенствованию системы фиксации нарушений правил дорожного движения специальными автоматизированными программными техническими средствами фото-и видеофиксации," утверждено приложение к Положению о порядке установки и эксплуатации специальных автоматизированных программных технических средств фото-и видеофиксации на пешеходных переходах, очагах дорожно-транспортных происшествий, железнодорожных переездах не менее чем на
Это будет осуществляться Центром развития систем "Безопасный город" Министерства внутренних дел Республики Узбекистан за счет средств Республиканского фонда "Безопасная дорога и безопасная пешеход" и устанавливаться в местах, определяемых СБДД.
В настоящее время в целях обеспечения реализации данного приложения и проектов безопасного города рядом с образовательными учреждениями, расположенными вдоль дорог в регионах, устанавливаются радарные устройства для фото-и видеофиксации скорости.
При этом водители, превышающие скорость автомобиля 30 км/ч вблизи школ, будут платить штраф в соответствующем порядке.