11:42 / 21.02.2024 4.67k
6 million o‘quvchidan 14 ming nafardan ziyodi muttasil ravishda darsga kelmayotgani aniqlangan. Ularning 9 mingdan ortig‘i ta’limga qaytarilgan. 5 ming nafar o‘quvchi bo‘yicha ham o‘rganish ishlari olib borilyapti.
O‘zbekistonda ba’zi ota-onalar farzandini xorijga olib chiqib ketishi yoki ularni nazoratsiz qoldirishi oqibatida maktabga muttasil bormaydigan o‘quvchilar qatlami shakllangan. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi boshqarma boshlig‘i Azamat Kamolov Gazeta.uz muxbiriga ma’lum qildi.
Azamat Kamolov Foto: AOKA
“O‘zbekistonda umumiy o‘rta ta’lim majburiy ta’lim hisoblanadi. Biz surunkali dars qoldiruvchi o‘quvchilar bo‘yicha o‘rganishlar olib borganimizda ayrim ota-onalar uch kunlik safardavolanishga ketyapmiz» degan turli sabablarni ko‘rsatib, farzandini xorijga olib chiqib ketgan holatlar aniqlandi. Oqibatda bola surunkali ravishda maktabga kelmagan… Farzandini dars vaqtida maktabga emas, ishlashga jalb qilayotgan ota-onalar ham yo‘q emas. Shuningdek, ota-ona nazorat qilmasligi oqibatda uydagilarga maktabga ketdim, deb internet-kafe yoki boshqa ko‘ngilochar joylarda vaqt o‘tkazadigan o‘quvchilar borligi ham aniqlanmoqda”, dedi u.
Vazirlik vakili ta’lim sifatidan qoniqmay, maktabga emas, repetitorga borayotgan yoki sinfxonalar sovuqligi, yo‘llarning abgor ahvoldaligi sabab darslarda ishtirok etmayotgan o‘quvchilar haqidagi savolga quyidagicha javob bergan:
“Repetitorga, asosan, 10−11-sinf o‘quvchilari xorijiy tillarni o‘rganish yoki oliy o‘quv yurtiga kirishda bo‘ladigan test sinovlariga doir fanlardan tayyorlanishga boryapti. To‘g‘ri, o‘quvchilarning maktabga muntazam kelishi, davomatning yaxshi bo‘lishi ta’lim sifatiga va jozibadorlikka ham bog‘liq. Bugungi kunda ta’lim sifatini yaxshilash borasida ishlar qilinmoqda. Maktablarda ham ingliz tili darslari o‘tilyapti. Lekin o‘quvchi ota-onaning mablag‘ini olib, o‘quv markaziga borib, qo‘shimcha o‘rganyapti. Mana shu kabi muammolarni hal qilish uchun o‘tgan yili 500 nafar xorijiy til mutaxassislari chet eldan keltirildi. Ular Respublika bo‘ylab turli maktablarda xorijiy tilni o‘qitmoqda, barchasining yashash joyi, maoshi davlat tomonidan qoplanmoqda. 2024−2025 o‘quv yilidan boshlab chet tilini o‘rgatish uchun xorijdan yana 1,5 ming nafar malakali mutaxassis olib kelinadi. Bu esa o‘quvchilarning o‘quv markazlariga borishining oldini oladi. Davlat maktablarda umumiy o‘rta ta’lim uchun hammaga teng sharoitni yaratdi. Ayrim ijtimoiy muammolar, albatta, mahalliy hokimliklar ko‘magida hal bo‘ladi. Bu masalalar sababli o‘quvchi darsga kelmasa, inobatga olinadi”, dedi boshqarma boshlig‘i.
Azamat Kamolov so‘zlariga ko‘ra, 6 million o‘quvchidan 14 ming nafardan ziyodi muttasil ravishda darsga kelmayotgani aniqlangan. Ularning 9 mingdan ortig‘i ta’limga qaytarilgan. 5 ming nafar o‘quvchi bo‘yicha ham o‘rganish ishlari olib borilyapti.
Uning ma’lum qilishicha, 2023-yilda farzandi tarbiyasida mas’uliyatsizlik qilgan 12 mingdan ortiq ota-ona Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasi 1-qismi (Bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlarni bajarmaslik) bilan javobgarlikka tortilgan.

Более 12 000 родителей, не отправлявших своих детей в школу, были оштрафованы
Было обнаружено, что более 14 000 из 6 миллионов учащихся не посещают школу. Более 9 тысяч из них были возвращены к образованию. Также обучаются 5000 студентов.
В Узбекистане в связи с тем, что некоторые родители вывозят своих детей за границу или оставляют их без присмотра, сформировалась группа учащихся, не посещающих школу. Об этом сообщил глава департамента Министерства дошкольного и школьного образования Азамат Камолов.
«Общее среднее образование является обязательным в Узбекистане. Когда мы проводили исследование хронических прогульщиков, некоторые родители вывозили детей за границу, ссылаясь на разные причины, например, «трехдневную поездку» или «поездку на лечение». В результате ребенок хронически пропускает школу... Есть и родители, которые заставляют детей работать вместо того, чтобы ходить в школу во время занятий. "Также выявлено, что есть ученики, которые проводят время в интернет-кафе или других развлекательных заведениях, рассказывая родным, что пошли в школу из-за отсутствия родительского контроля", - сказал он.
На вопрос о студентах, которые не удовлетворены качеством образования и которые вместо школы ходят к репетитору, или которые не участвуют в занятиях из-за холода классов и плохих условий, представитель министерства дал следующий ответ. состояние дорог:
«В основном ученики 10-11 классов ходят к репетитору для изучения иностранных языков или подготовки к вступительным экзаменам в вуз. Действительно, регулярность посещения учащимися школы и хорошая посещаемость также зависят от качества и привлекательности образования. Сегодня предпринимаются усилия по повышению качества образования. В школах также проводятся уроки английского языка. Но студент берет деньги у родителей, идет в учебный центр и учится дальше. В прошлом году для решения подобных задач было привлечено 500 специалистов по иностранным языкам. Они преподают иностранный язык в разных школах по всей республике, у всех место жительства и зарплата застрахованы государством. Начиная с 2024-2025 учебного года из-за границы будут привезены еще 1500 квалифицированных специалистов для преподавания иностранных языков. Это мешает студентам ходить в образовательные центры. В государственных школах созданы равные условия для получения общего среднего образования. Некоторые социальные проблемы, безусловно, будут решены с помощью местных органов власти. Если студент не придет на занятия из-за этих проблем, это будет учтено", - сказал заведующий кафедрой.
По словам Азамата Камолова, из 6 миллионов школьников более 14 тысяч не приходят на занятия регулярно. Более 9 тысяч из них были возвращены к образованию. Также обучаются 5000 студентов.
Он сообщил, что в 2023 году более 12 тысяч родителей, допустивших безответственность в воспитании своих детей, будут привлечены к ответственности по статье 47 части 1 Кодекса административной ответственности (Неисполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей).