11:42 / 21.02.2024 4.67k
6 million o‘quvchidan 14 ming nafardan ziyodi muttasil ravishda darsga kelmayotgani aniqlangan. Ularning 9 mingdan ortig‘i ta’limga qaytarilgan. 5 ming nafar o‘quvchi bo‘yicha ham o‘rganish ishlari olib borilyapti.
O‘zbekistonda ba’zi ota-onalar farzandini xorijga olib chiqib ketishi yoki ularni nazoratsiz qoldirishi oqibatida maktabga muttasil bormaydigan o‘quvchilar qatlami shakllangan. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi boshqarma boshlig‘i Azamat Kamolov Gazeta.uz muxbiriga ma’lum qildi.
Azamat Kamolov Foto: AOKA
“O‘zbekistonda umumiy o‘rta ta’lim majburiy ta’lim hisoblanadi. Biz surunkali dars qoldiruvchi o‘quvchilar bo‘yicha o‘rganishlar olib borganimizda ayrim ota-onalar uch kunlik safardavolanishga ketyapmiz» degan turli sabablarni ko‘rsatib, farzandini xorijga olib chiqib ketgan holatlar aniqlandi. Oqibatda bola surunkali ravishda maktabga kelmagan… Farzandini dars vaqtida maktabga emas, ishlashga jalb qilayotgan ota-onalar ham yo‘q emas. Shuningdek, ota-ona nazorat qilmasligi oqibatda uydagilarga maktabga ketdim, deb internet-kafe yoki boshqa ko‘ngilochar joylarda vaqt o‘tkazadigan o‘quvchilar borligi ham aniqlanmoqda”, dedi u.
Vazirlik vakili ta’lim sifatidan qoniqmay, maktabga emas, repetitorga borayotgan yoki sinfxonalar sovuqligi, yo‘llarning abgor ahvoldaligi sabab darslarda ishtirok etmayotgan o‘quvchilar haqidagi savolga quyidagicha javob bergan:
“Repetitorga, asosan, 10−11-sinf o‘quvchilari xorijiy tillarni o‘rganish yoki oliy o‘quv yurtiga kirishda bo‘ladigan test sinovlariga doir fanlardan tayyorlanishga boryapti. To‘g‘ri, o‘quvchilarning maktabga muntazam kelishi, davomatning yaxshi bo‘lishi ta’lim sifatiga va jozibadorlikka ham bog‘liq. Bugungi kunda ta’lim sifatini yaxshilash borasida ishlar qilinmoqda. Maktablarda ham ingliz tili darslari o‘tilyapti. Lekin o‘quvchi ota-onaning mablag‘ini olib, o‘quv markaziga borib, qo‘shimcha o‘rganyapti. Mana shu kabi muammolarni hal qilish uchun o‘tgan yili 500 nafar xorijiy til mutaxassislari chet eldan keltirildi. Ular Respublika bo‘ylab turli maktablarda xorijiy tilni o‘qitmoqda, barchasining yashash joyi, maoshi davlat tomonidan qoplanmoqda. 2024−2025 o‘quv yilidan boshlab chet tilini o‘rgatish uchun xorijdan yana 1,5 ming nafar malakali mutaxassis olib kelinadi. Bu esa o‘quvchilarning o‘quv markazlariga borishining oldini oladi. Davlat maktablarda umumiy o‘rta ta’lim uchun hammaga teng sharoitni yaratdi. Ayrim ijtimoiy muammolar, albatta, mahalliy hokimliklar ko‘magida hal bo‘ladi. Bu masalalar sababli o‘quvchi darsga kelmasa, inobatga olinadi”, dedi boshqarma boshlig‘i.
Azamat Kamolov so‘zlariga ko‘ra, 6 million o‘quvchidan 14 ming nafardan ziyodi muttasil ravishda darsga kelmayotgani aniqlangan. Ularning 9 mingdan ortig‘i ta’limga qaytarilgan. 5 ming nafar o‘quvchi bo‘yicha ham o‘rganish ishlari olib borilyapti.
Uning ma’lum qilishicha, 2023-yilda farzandi tarbiyasida mas’uliyatsizlik qilgan 12 mingdan ortiq ota-ona Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasi 1-qismi (Bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlarni bajarmaslik) bilan javobgarlikka tortilgan.

More than 12,000 parents who did not send their children to school were fined
More than 14,000 out of 6 million students have been found to be absent from school. More than 9 thousand of them were returned to education. 5,000 students are also being studied.
In Uzbekistan, due to the fact that some parents take their children abroad or leave them unsupervised, a group of students who do not attend school has formed. This was announced by the head of the department of the Ministry of Preschool and School Education, Azamat Kamolov.
"General secondary education is compulsory education in Uzbekistan. When we conducted research on chronic truants, some parents took their children abroad citing various reasons, such as "a three-day trip" or "going for treatment." As a result, the child is chronically absent from school... There are also parents who make their children work instead of going to school during classes. "Also, it is revealed that there are students who spend time in Internet cafes or other entertainment places, telling their family that they have gone to school because of lack of parental control," he said.
The representative of the Ministry gave the following answer to the question about students who are not satisfied with the quality of education and who go to a tutor instead of school, or who do not participate in classes due to the coldness of the classrooms and the bad condition of the roads:
"Mainly, 10-11th grade students go to the tutor to learn foreign languages or to prepare for university entrance exams. It is true that the regular attendance of students at school and good attendance also depend on the quality and attractiveness of education. Today, efforts are being made to improve the quality of education. English classes are also held in schools. But the student takes the money from his parents, goes to the educational center and studies more. Last year, 500 foreign language specialists were brought in to solve such problems. They are teaching a foreign language in different schools across the Republic, all of them have their place of residence and salary covered by the state. Starting from the 2024-2025 academic year, another 1,500 qualified specialists will be brought from abroad to teach foreign languages. This prevents students from going to educational centers. State schools have created equal conditions for general secondary education. Some social problems will certainly be solved with the help of local governments. If the student does not come to class because of these issues, it will be taken into account," said the head of the department.
According to Azamat Kamolov, more than 14,000 out of 6 million students are not coming to class regularly. More than 9 thousand of them were returned to education. 5,000 students are also being studied.
He informed that in 2023, more than 12,000 parents who were irresponsible in the upbringing of their children will be charged with Article 47, Part 1 of the Code of Administrative Responsibility (Failure to fulfill obligations to raise and educate children). held accountable.