“Turon” maktab teatri tanlovi g’oliblari xorijga ta’lim sayohatiga boradigan bo‘ldi
Ma’lumki, umumiy o‘rta ta’lim maktablaridagi teatr studiyalari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash orqali hududlarda teatr madaniyati va san’atini rivojlantirish maqsadida “Turon” maktab teatri” Respublika tanlovi tashkil etilgandi.
Buxoro shahrining “Poyi Kalon” ansamblida “Turon” maktab teatri tanlovining taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova ishtirok etdi va bu kabi tadbirlarning yoshlarning iqtidorini kashf etishdagi ahamiyati haqida aytib o‘tdi. Shundan so‘ng, tanlovning yakuniy natijalari e’lon qilindi.
Hakamlar hay’ati tomonidan qo‘yilgan ballarga ko‘ra:
- Navoiy viloyatining “Ibrat“ jamoasi 1-o‘rin;
- Namangan viloyatining “Ibrat izdoshlari“ jamoasi 2-o‘rin;
- Qoraqalpog‘iston Respublikasining “Tan nuri“ jamoasi 3-o‘rinni egalladi.
G‘olib jamoa xorijga ta’lim sayohatiga yo‘llanmani qo‘lga kiritdi. Shuningdek, maktab jamoalari tanlov davomida namoyish etilgan sahna ko‘rinishlari uchun “Eng yaxshi sahna spektakli”, “Eng yaxshi rejissorlik ishi”, “Eng kreativ jamoa” kabi nominatsiyalar bilan taqdirlanishdi.
Xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasining “Tan nuri” jamoasi a’zosi Niyozbek Boynazarov “Eng yaxshi aktyor”, Xorazm viloyati “Yosh teatrchilar” jamoasi vakili Dinara Safayeva esa “Eng yaxshi aktrisa” nominatsiyasida g‘olib deb topildi.
23 ming nafar maktab bitiruvchilari hali ham pasport olmagan
8-sinf o‘quvchisi Dilbarxon Haydarova 356,7 ball bilan 1-o‘rinni qo‘lga kiritib, “Chazor” elektromobilini qo‘lga kiritdi.