O‘zbekistonda 2025-yil 1-sentyabrdan boshlab xalqaro maktab faoliyati yo‘lga qo‘yiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-mart kuni iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Taqdimotda 14 ta Prezident maktabi, 185 ta ixtisoslashgan va 9 ta ijod maktabi tashkil etilgani, ulardagi o‘qitish va baholash tizimi 1 ming 500 ta umumta’lim maktabida ham joriy etilib, iqtidorli bitiruvchilar uchun “Yangi O‘zbekiston” universiteti ochilgani qayd etildi.
Xususan, joriy yil sentyabrdan xalqaro maktab faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Bunga dastlab 8-sinf bitiruvchilari orasidan eng iqtidorli 60 nafar o‘g‘il-qizlar saralab olinadi.
Ta’lim dasturi xalqaro andoza asosida 3 qismdan – asosiy fanlar, ixtisoslik fanlari, yetakchilik va ijtimoiy faollikni o‘rgatuvchi fanlardan iborat bo‘ladi. O‘quv yili 3 davrga bo‘linib, 11 oy davom etadi.
Shuningdek, yoshlarni Amerikaning “Pechak ligasi” (The Ivy League) universitetlariga tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi. Buning uchun 6 bosqichli Milliy dastur qabul qilinadi. Bu yil dastlab 3 ming nafar o‘quvchi saralab olinadi. Ularga Prezident va ixtisoslashgan maktablardan 208 nafar maslahatchi biriktiriladi.
O‘quvchilar Renessans oromgohida yil davomida 3 haftalik intensiv o‘quv kurslarda o‘qitiladi. Yaxshi natija ko‘rsatgan 40 nafari “Pechak ligasi” universitetlariga tajriba almashish uchun yuboriladi.
Endilikda “Mamlakat oltin fondi hamjamiyati”ni tuziladi. U orqali iqtidorli yoshlar yagona platformada birlashtiriladi.
Xorijda ta’lim olib qaytganlar uchun imtiyozlar, grantlar, startap dasturlari va boshqa imkoniyatlar yaratiladi. Har yili 25-mayda hamjamiyat qurultoyi o‘tkazilib, unda ta’lim islohotlari, iqtidorli yoshlar uchun yaratilgan imkoniyatlar, chet el oliygohlari tajribasi kabi mavzularda muloqot yo‘lga qo‘yiladi.

On March 27, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on improving the system of supporting talented youth.
During the presentation, it was noted that 14 Presidential schools, 185 specialized schools, and 9 creative schools have been organized, their teaching and assessment systems have been implemented in 1,500 general education schools, and the "New Uzbekistan" University has been opened for gifted graduates.
In particular, from September of this year, it is planned to launch the activities of the international school. Initially, the most talented 60 boys and girls will be selected from among 8th-grade graduates.
The curriculum, based on international standards, will consist of three parts: core subjects, specialized subjects, and subjects focused on leadership and social activism. The academic year is divided into 3 periods and lasts 11 months.
Also, the preparation of young people for the universities of the American Ivy League will be established. For this purpose, a 6-stage National Program will be adopted. This year, 3 thousand students will be selected. They will be assigned 208 consultants from Presidential and specialized schools.
Students will undergo three-week intensive training courses throughout the year at the Renaissance camp. Forty of the best performers will be sent to Ivy League universities for an exchange of experience.
Now the "Community of the country's gold fund" will be created. Through it, talented youth will be united on a single platform.
Benefits, grants, startup programs, and other opportunities will be created for those who have returned from studying abroad. Every year on May 25, a community congress is held, at which a dialogue is organized on such topics as educational reforms, opportunities created for gifted youth, and the experience of foreign universities.