O‘zbekistonda 2025-yil 1-sentyabrdan boshlab xalqaro maktab faoliyati yo‘lga qo‘yiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-mart kuni iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Taqdimotda 14 ta Prezident maktabi, 185 ta ixtisoslashgan va 9 ta ijod maktabi tashkil etilgani, ulardagi o‘qitish va baholash tizimi 1 ming 500 ta umumta’lim maktabida ham joriy etilib, iqtidorli bitiruvchilar uchun “Yangi O‘zbekiston” universiteti ochilgani qayd etildi.
Xususan, joriy yil sentyabrdan xalqaro maktab faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Bunga dastlab 8-sinf bitiruvchilari orasidan eng iqtidorli 60 nafar o‘g‘il-qizlar saralab olinadi.
Ta’lim dasturi xalqaro andoza asosida 3 qismdan – asosiy fanlar, ixtisoslik fanlari, yetakchilik va ijtimoiy faollikni o‘rgatuvchi fanlardan iborat bo‘ladi. O‘quv yili 3 davrga bo‘linib, 11 oy davom etadi.
Shuningdek, yoshlarni Amerikaning “Pechak ligasi” (The Ivy League) universitetlariga tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi. Buning uchun 6 bosqichli Milliy dastur qabul qilinadi. Bu yil dastlab 3 ming nafar o‘quvchi saralab olinadi. Ularga Prezident va ixtisoslashgan maktablardan 208 nafar maslahatchi biriktiriladi.
O‘quvchilar Renessans oromgohida yil davomida 3 haftalik intensiv o‘quv kurslarda o‘qitiladi. Yaxshi natija ko‘rsatgan 40 nafari “Pechak ligasi” universitetlariga tajriba almashish uchun yuboriladi.
Endilikda “Mamlakat oltin fondi hamjamiyati”ni tuziladi. U orqali iqtidorli yoshlar yagona platformada birlashtiriladi.
Xorijda ta’lim olib qaytganlar uchun imtiyozlar, grantlar, startap dasturlari va boshqa imkoniyatlar yaratiladi. Har yili 25-mayda hamjamiyat qurultoyi o‘tkazilib, unda ta’lim islohotlari, iqtidorli yoshlar uchun yaratilgan imkoniyatlar, chet el oliygohlari tajribasi kabi mavzularda muloqot yo‘lga qo‘yiladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 27 марта ознакомился с презентацией о совершенствовании системы поддержки талантливой молодежи.
На презентации отмечалось, что создано 14 Президентских школ, 185 специализированных и 9 творческих школ, система обучения и оценки в них внедрена в 1,5 тысячи общеобразовательных школ, открыт университет "Новый Узбекистан" для одаренных выпускников.
В частности, с сентября текущего года планируется запустить международную школу. Сначала будут отобраны 60 самых талантливых мальчиков и девочек из числа выпускников 8-х классов.
Образовательная программа будет состоять из 3 частей на основе международного стандарта - основные предметы, специальные предметы, предметы, обучающие лидерству и социальной активности. Учебный год делится на 3 периода и длится 11 месяцев.
Также будет налажена подготовка молодежи к поступлению в американские университеты "Лиги плюща" (The Ivy League). Для этого будет принята 6-этапная Национальная программа. В этом году сначала будут отобраны 3 тысячи учащихся. К ним будут прикреплены 208 консультантов из Президентских и специализированных школ.
В лагере "Ренессанс" учащиеся будут обучаться на трехнедельных интенсивных курсах в течение всего года. 40 из них, показавших хорошие результаты, будут направлены в университеты "Лиги плюща" для обмена опытом.
Отныне будет создано "Сообщество золотого фонда страны." Благодаря ей талантливая молодежь будет объединена на единой платформе.
Для тех, кто вернулся после обучения за рубежом, будут созданы льготы, гранты, стартап-программы и другие возможности. Ежегодно 25 мая проводится съезд сообщества, на котором налаживается диалог на такие темы, как реформы в сфере образования, возможности, созданные для одаренной молодежи, опыт зарубежных вузов.