Maktab direktori sherigi bilan shartli xaridorga qariyb 1 kg opiy giyohvand moddasini 12 ming AQSh dollariga sotmoqchi bo‘lgan vaqtida tezkor tadbirda ushlandi. Bu haqda Kun.uz nashri xabar berdi. Oldin ham firibgarlik jinoyatini sodir qilib sudlangan direktor sud hukmi bilan uzoq muddatga ozodlikdan mahrum qilindi.
Samarqand viloyatining Urgut tumanida giyohvand modda savdosi bilan shug‘ullangan maktab direktori va uning sherigi jinoiy jazoga tortildi. Kun.uz sud hujjati bilan tanishdi.
Sud hukmida keltirilishicha, 1986-yilda tug‘ilgan F.X. Urgut tumanidagi 71-umumta’lim maktabi direktori lavozimida ishlagan. U 2024-yil avgust oyi boshlarida mahalladoshi Sh.A. bilan ko‘p miqdordagi opiy giyohvand moddasini Samarqand viloyati hududida sotish bo‘yicha jinoiy til biriktirgan.
Jinoiy rejaga muvofiq Sh.A. tergovda shaxsini aniqlash imkoni bo‘lmagan shaxsdan qariyb 1 kg opiyni pulini sotganidan so‘ng berish sharti bilan olgan. So‘ngra sheriklar 2024-yil 27-noyabr kuni giyohvand moddani huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari tomonidan tezkor tadbirga jalb qilingan shartli xaridorga 12 ming AQSh dollariga sotmoqchi bo‘lgan vaqtda ushlangan. Ulardan bir dona qora rangli sellofan paketga o‘ralgan opiy giyohvand moddasi ashyoviy dalil tariqasida olingan. Uning og‘irligi 921,36 grammni tashkil qilgan.
F.X. sudda aybiga qisman iqrorlik bildirgan hamda opiyni tuman Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limida ishlovchi tanishining iltimosiga asosan topib berganligini, bundan manfaatdor bo‘lmaganini aytgan. Qilmishidan pushaymonligini bildirgan direktor suddan yengillik so‘ragan.
Sh.A. ham aybiga qisman iqror bo‘lib, F.X. turmush o‘rtog‘ini ishga qabul qilishini aytgani uchun uning iltimosiga rozi bo‘lib, giyohvand modda topib berganini ma’lum qilgan.
Sud hukmi bilan F.X. va Sh.A. Jinoyat kodeksining 25,273-moddasi 5-qismida (Giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni ko‘p miqdorda qonunga xilof ravishda sotish) nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilgan. F.X.ga 10 yil 2 oy, Sh.A.ga 11 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.

15:30 / 08.04.2025 2.19k
Директор школы и его сообщник были задержаны при попытке продать около 1 кг опия условному покупателю за 12 000 долларов США. Об этом сообщило издание Kun.uz.
Директор, ранее судимый за мошенничество, приговорен к длительному сроку лишения свободы.
Директор школы в Ургутском районе Самаркандской области и его сообщник, занимавшиеся торговлей наркотиками, были привлечены к уголовной ответственности. Kun.uz ознакомился с судебным актом.
Согласно приговору суда, Ф.Х., 1986 года рождения, работал директором общеобразовательной школы No 71 Ургутского района. В начале августа 2024 года он вступил в преступный сговор со своим соседом Ш.А. о сбыте большого количества опийных наркотиков на территории Самаркандской области.
Согласно уголовному плану, Ш.А. получил около 1 кг опия от лица, личность которого не удалось установить на следствии, с условием передачи после продажи денег. Затем 27 ноября 2024 года сообщники были задержаны при попытке продать наркотики условному покупателю, привлеченному к оперативному мероприятию сотрудниками правоохранительных органов, за 12 тысяч долларов США. В качестве вещественного доказательства изъято одно опийное вещество, завёрнутое в чёрный целлофановый пакет. Его вес составил 921,36 грамма.
Ф.Х. частично признал свою вину в суде и заявил, что нашёл опий по просьбе своего знакомого, работающего в районном отделе дошкольного и школьного образования, и что он не был заинтересован в этом. Директор, выразивший раскаяние в содеянном, попросил у суда смягчения.
Ш.А. также частично признала свою вину и сообщила, что Ф.Х. согласилась на просьбу своего мужа о приеме на работу и помогла ему найти наркотики.
Приговором суда Ф.Х. и Ш.А. признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного частью 5 статьи 25,273 Уголовного кодекса (Незаконная продажа наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ в крупном размере). Ф.Х. приговорен к 10 годам и 2 месяцам лишения свободы, Ш.А. - к 11 годам лишения свободы.