Maktab direktori sherigi bilan shartli xaridorga qariyb 1 kg opiy giyohvand moddasini 12 ming AQSh dollariga sotmoqchi bo‘lgan vaqtida tezkor tadbirda ushlandi. Bu haqda Kun.uz nashri xabar berdi. Oldin ham firibgarlik jinoyatini sodir qilib sudlangan direktor sud hukmi bilan uzoq muddatga ozodlikdan mahrum qilindi.
Samarqand viloyatining Urgut tumanida giyohvand modda savdosi bilan shug‘ullangan maktab direktori va uning sherigi jinoiy jazoga tortildi. Kun.uz sud hujjati bilan tanishdi.
Sud hukmida keltirilishicha, 1986-yilda tug‘ilgan F.X. Urgut tumanidagi 71-umumta’lim maktabi direktori lavozimida ishlagan. U 2024-yil avgust oyi boshlarida mahalladoshi Sh.A. bilan ko‘p miqdordagi opiy giyohvand moddasini Samarqand viloyati hududida sotish bo‘yicha jinoiy til biriktirgan.
Jinoiy rejaga muvofiq Sh.A. tergovda shaxsini aniqlash imkoni bo‘lmagan shaxsdan qariyb 1 kg opiyni pulini sotganidan so‘ng berish sharti bilan olgan. So‘ngra sheriklar 2024-yil 27-noyabr kuni giyohvand moddani huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari tomonidan tezkor tadbirga jalb qilingan shartli xaridorga 12 ming AQSh dollariga sotmoqchi bo‘lgan vaqtda ushlangan. Ulardan bir dona qora rangli sellofan paketga o‘ralgan opiy giyohvand moddasi ashyoviy dalil tariqasida olingan. Uning og‘irligi 921,36 grammni tashkil qilgan.
F.X. sudda aybiga qisman iqrorlik bildirgan hamda opiyni tuman Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limida ishlovchi tanishining iltimosiga asosan topib berganligini, bundan manfaatdor bo‘lmaganini aytgan. Qilmishidan pushaymonligini bildirgan direktor suddan yengillik so‘ragan.
Sh.A. ham aybiga qisman iqror bo‘lib, F.X. turmush o‘rtog‘ini ishga qabul qilishini aytgani uchun uning iltimosiga rozi bo‘lib, giyohvand modda topib berganini ma’lum qilgan.
Sud hukmi bilan F.X. va Sh.A. Jinoyat kodeksining 25,273-moddasi 5-qismida (Giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni ko‘p miqdorda qonunga xilof ravishda sotish) nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilgan. F.X.ga 10 yil 2 oy, Sh.A.ga 11 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.

15:30 / 08.04.2025 3.27k
The school principal and her accomplice were caught red-handed while attempting to sell approximately 1 kg of opium to a conditional buyer for $12,000. This was reported by Kun.uz.
The director, previously convicted of fraud, was sentenced to a long prison term.
In the Urgut district of the Samarkand region, the director of a school involved in drug trafficking and his accomplice were brought to justice. Kun.uz reviewed the court document.
According to the court verdict, F.Kh., born in 1986, worked as the director of secondary school No. 71 of the Urgut district. In early August 2024, he entered into a criminal conspiracy with his neighbor Sh.A. to sell a large quantity of opium narcotics in the Samarkand region.
According to the criminal plan, Sh.A. received about 1 kg of opium from a person whose identity could not be established during the investigation, on the condition that he would give it after selling the money. Then, on November 27, 2024, the accomplices were detained while attempting to sell the drug to a conditional buyer involved in an operational event by law enforcement officers for 12 thousand US dollars. One opium drug wrapped in a black cellophane bag was seized as material evidence. Its weight was 921.36 grams.
F.Kh. partially admitted his guilt in court and said that he had found opium at the request of an acquaintance working in the district department of preschool and school education, and he was not interested in it. The director, expressing remorse for his actions, asked the court for leniency.
Sh.A. also partially admitted his guilt and stated that F.Kh. agreed to his wife's request and found her a drug because she said she would hire him.
By the court verdict, F.Kh. and Sh.A. were found guilty of committing a crime under part 5 of Article 25, 273 of the Criminal Code (Illegal sale of narcotic drugs, their analogues or psychotropic substances in large quantities). F.Kh. was sentenced to 10 years and 2 months, Sh.A. - to 11 years of imprisonment.