Sariosiyodagi maktablarda loladaraxti yetishtirish boshlandi
Suratdagi o‘simlik manzarali loladaraxti bo‘lib, asosan Shimoliy Amerikada yetishtiriladi. Loladaraxt (lotincha nomi Liriodendron tulipifera) — Magnoliyalar oilasiga mansub bo‘lib, asosan Shimoliy Amerikada o‘suvchi manzarali daraxt turi hisoblanadi.
Tashqi ko‘rinishi bilan lola gullarini eslatuvchi chiroyli gullari sababli bu daraxt “tulip tree”, ya’ni “lola daraxti” deb ataladi. Daraxt balandligi 15–30 metrgacha yetadi, shox-shabbasi keng yoyiladi.
Hozirda ushbu daraxtning 18 kg urug‘lari Sariosiyo tumanidagi 24-maktabning bo‘sh turgan yer maydoniga ekildi. Bu haqda Surxondaryo viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Axborot xizmati xabar berdi.
Loladaraxtining 1 kg urug‘idan ming dona ko‘chat olinishi mumkin. Ushbu daraxt chiroyli manzara bilan birga daromad manbayi ham.
Daraxtning 1 dona ko‘chati o‘rtacha 370 ming so‘mga baholanadi. Qolaversa, yog‘ochidan mebel, musiqa asboblari, radiopriyomniklar tayyorlashda, qishloq xo‘jaligi mashinasozligida, qog‘oz sanoatida keng foydalaniladi.
“24-maktab tajribasi o‘zini oqlaydigan bo‘lsa, kelgusida hududdagi barcha maktablarda loladaraxti yetishtirilishi ko‘zda tutilgan”, deyiladi xabarda.

В школах Сариасии началось выращивание тюльпанов
Растение на картинке - декоративное тюльпанное дерево, которое в основном выращивается в Северной Америке. Тюльпанное дерево (латинское название Liriodendron tulipifera) - декоративное дерево семейства Магнолиевых, произрастающее преимущественно в Северной Америке.
Из-за красивых цветов, напоминающих тюльпанные цветы по внешнему виду, это дерево называется "tulip tree," что означает "тюльпанное дерево." Высота дерева достигает 15-30 метров, ветви широко раскинуты.
В настоящее время 18 кг семян этого дерева высажено на пустующем земельном участке школы No 24 в Сариасийском районе. Об этом сообщила Информационная служба Управления дошкольного и школьного образования Сурхандарьинской области.
Из 1 кг семян тюльпана можно получить тысячу саженцев. Это дерево - не только красивый пейзаж, но и источник дохода.
Один саженец дерева оценивается в среднем в 370 000 сумов. Кроме того, древесина широко используется в производстве мебели, музыкальных инструментов, радиоприемников, в сельскохозяйственном машиностроении, в бумажной промышленности.
"Если опыт школы No24 оправдает себя, то в будущем планируется выращивать тюльпановые деревья во всех школах региона," - говорится в сообщении областного управления.