Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining xabar berishicha, so‘nggi ikki oyda o‘quvchilar turli fan olimpiadalaridan 110 ta medalni qo‘lga kiritishdi.
Natijalar quyidagicha:
- Xalqaro Kavkaz matematika olimpiadasini O‘zbekiston terma jamoasi 4 ta oltin, 1 ta kumush, 2 ta bronza medal bilan yakunladi.
O‘tkazilgan joyi: 14-19-mart, Adigeya Respublikasi
Ishtirokchi davlatlar soni: 20 ga yaqin
- Yevropa qizlar olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 1 ta kumush, 2 ta bronza medal sohibi bo‘ldi.
O‘tkazilgan joyi: 11-17-aprel, Kosova
Ishtirokchi davlatlar soni: 55 ta
- Xalqaro robototexnika olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 5 ta oltin, 5 ta kumush, 1 ta bronza medalni qo‘lga kiritdi.
O‘tkazilgan joyi: 15-20-aprel, Turkiya
- II Xalqaro Matematika Olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 4 ta oltin, 9 ta kumush, 4 ta bronza medalga ega bo‘ldi.
O‘tkazilgan joyi: 21-25-aprel, Turkmaniston
Ishtirokchi davlatlar soni: 15 ga yaqin
- Bolqon Matematika Olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 1 ta oltin, 4 ta kumush medal sohibi bo‘ldi.
O‘tkazilgan joyi: 25-30-aprel, Bosniya va Gersogovinya
Ishtirokchi davlatlar soni: 30 ga yaqin
- Osiyo Fizika olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 1 ta bronza medalini qo‘lga kiritdi.
O‘tkazilgan joyi: 4-12-may, Saudiya Arabistoni
Ishtirokchi davlatlar soni: 27 ta
- Xalqaro ingliz tili olimpiadasi (ELO) da O‘zbekiston terma jamoasi 9 ta kumush medal, 6 ta kubokni qo‘lga kiritdi.
O‘tkazilgan joyi: 8-12-may, Iordaniya
- Al-Xorazmiy nomidagi xalqaro matematika va informatika olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 7 ta oltin, 13 ta kumush va 30 ta bronza medal oldi.
O‘tkazilgan joyi: 8-12-may, O‘zbekiston
Ishtirokchi davlatlar soni: 9 ta
- 59-Xalqaro Mendeleyev olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 3 ta oltin, 2 ta kumush va 2 ta bronza medalni qo‘lga kiritdi.
O‘tkazilgan joyi: 5-13-may, Braziliya
Ishtirokchi davlatlar soni: 40 ta
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli Farmoniga ko‘ra, 2025-yil 1-iyundan boshlab nufuzli xalqaro fan olimpiadalari g‘olib va sovrindorlariga to‘lanadigan bir martalik pul mukofotining amaldagi miqdorlari 5 baravarga oshiriladi.

In two months, Uzbek students won 110 medals in subject Olympiads.
According to the Ministry of Preschool and School Education, over the past two months, students have won 110 medals in various subject Olympiads.
The results are as follows:
The Uzbekistan national team finished the International Caucasian Mathematics Olympiad with 4 gold, 1 silver, and 2 bronze medals.
Venue: March 14-19, Republic of Adygea
Number of participating countries: about 20
At the European Girls' Olympiad, the Uzbekistan national team won 1 silver and 2 bronze medals.
Venue: April 11-17, Kosovo
Number of participating countries: 55
At the International Robotics Olympiad, the Uzbekistan national team won 5 gold, 5 silver, and 1 bronze medal.
Venue: April 15-20, Turkey
At the II International Mathematical Olympiad, the Uzbekistan national team won 4 gold, 9 silver, and 4 bronze medals.
Venue: April 21-25, Turkmenistan
Number of participating countries: about 15
At the Balkan Mathematics Olympiad, the Uzbekistan national team won 1 gold and 4 silver medals.
Venue: April 25-30, Bosnia and Herzegovina
Number of participating countries: about 30
At the Asian Physics Olympiad, the Uzbekistan national team won 1 bronze medal.
Venue: 4-12 May, Saudi Arabia
Number of participating countries: 27
At the International English Language Olympiad (ELO), the Uzbekistan national team won 9 silver medals and 6 trophies.
Venue: 8-12 May, Jordan
At the Al-Khwarizmi International Olympiad in Mathematics and Informatics, the Uzbekistan national team won 7 gold, 13 silver, and 30 bronze medals.
Venue: May 8-12, Uzbekistan
Number of participating countries: 9
At the 59th International Mendeleev Olympiad, the Uzbekistan national team won 3 gold, 2 silver, and 2 bronze medals.
Venue: May 5-13, Brazil
Number of participating countries: 40
As a reminder, according to the relevant Decree of the President of the Republic of Uzbekistan, starting from June 1, 2025, the current amounts of one-time monetary awards paid to winners and prize-winners of prestigious international subject Olympiads will be increased fivefold.