Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining xabar berishicha, so‘nggi ikki oyda o‘quvchilar turli fan olimpiadalaridan 110 ta medalni qo‘lga kiritishdi.
Natijalar quyidagicha:
- Xalqaro Kavkaz matematika olimpiadasini O‘zbekiston terma jamoasi 4 ta oltin, 1 ta kumush, 2 ta bronza medal bilan yakunladi.
O‘tkazilgan joyi: 14-19-mart, Adigeya Respublikasi
Ishtirokchi davlatlar soni: 20 ga yaqin
- Yevropa qizlar olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 1 ta kumush, 2 ta bronza medal sohibi bo‘ldi.
O‘tkazilgan joyi: 11-17-aprel, Kosova
Ishtirokchi davlatlar soni: 55 ta
- Xalqaro robototexnika olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 5 ta oltin, 5 ta kumush, 1 ta bronza medalni qo‘lga kiritdi.
O‘tkazilgan joyi: 15-20-aprel, Turkiya
- II Xalqaro Matematika Olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 4 ta oltin, 9 ta kumush, 4 ta bronza medalga ega bo‘ldi.
O‘tkazilgan joyi: 21-25-aprel, Turkmaniston
Ishtirokchi davlatlar soni: 15 ga yaqin
- Bolqon Matematika Olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 1 ta oltin, 4 ta kumush medal sohibi bo‘ldi.
O‘tkazilgan joyi: 25-30-aprel, Bosniya va Gersogovinya
Ishtirokchi davlatlar soni: 30 ga yaqin
- Osiyo Fizika olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 1 ta bronza medalini qo‘lga kiritdi.
O‘tkazilgan joyi: 4-12-may, Saudiya Arabistoni
Ishtirokchi davlatlar soni: 27 ta
- Xalqaro ingliz tili olimpiadasi (ELO) da O‘zbekiston terma jamoasi 9 ta kumush medal, 6 ta kubokni qo‘lga kiritdi.
O‘tkazilgan joyi: 8-12-may, Iordaniya
- Al-Xorazmiy nomidagi xalqaro matematika va informatika olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 7 ta oltin, 13 ta kumush va 30 ta bronza medal oldi.
O‘tkazilgan joyi: 8-12-may, O‘zbekiston
Ishtirokchi davlatlar soni: 9 ta
- 59-Xalqaro Mendeleyev olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 3 ta oltin, 2 ta kumush va 2 ta bronza medalni qo‘lga kiritdi.
O‘tkazilgan joyi: 5-13-may, Braziliya
Ishtirokchi davlatlar soni: 40 ta
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli Farmoniga ko‘ra, 2025-yil 1-iyundan boshlab nufuzli xalqaro fan olimpiadalari g‘olib va sovrindorlariga to‘lanadigan bir martalik pul mukofotining amaldagi miqdorlari 5 baravarga oshiriladi.

13:20 / 14.05.2025 5.34k
Министерство дошкольного и школьного образования сообщило, что за последние два месяца школьники завоевали 110 медалей на различных предметных олимпиадах.
Результаты следующие:
Сборная Узбекистана завершила Международную Кавказскую математическую олимпиаду с 4 золотыми, 1 серебряной и 2 бронзовыми медалями.
Место проведения: 14-19 марта, Республика Адыгея
Количество стран-участниц: около 20
Сборная Узбекистана завоевала 1 серебряную и 2 бронзовые медали на Европейской женской олимпиаде.
Место проведения: 11-17 апреля, Косово
Количество стран-участниц: 55
Сборная Узбекистана завоевала 5 золотых, 5 серебряных и 1 бронзовую медаль на Международной олимпиаде по робототехнике.
Место проведения: 15-20 апреля, Турция
На II Международной математической олимпиаде сборная Узбекистана завоевала 4 золотые, 9 серебряных и 4 бронзовые медали.
Место проведения: 21-25 апреля, Туркменистан
Количество стран-участниц: около 15
На Балканской математической олимпиаде сборная Узбекистана завоевала 1 золотую и 4 серебряные медали.
Место проведения: 25-30 апреля, Босния и Герцеговина
Количество стран-участниц: около 30
Сборная Узбекистана завоевала 1 бронзовую медаль на Азиатской физической олимпиаде.
Место проведения: 4-12 мая, Саудовская Аравия
Количество стран-участниц: 27
На Международной олимпиаде по английскому языку (ELO) сборная Узбекистана завоевала 9 серебряных медалей и 6 кубков.
Место проведения: 8-12 мая, Иордания
Сборная Узбекистана завоевала 7 золотых, 13 серебряных и 30 бронзовых медалей на Международной олимпиаде по математике и информатике имени Аль-Хорезми.
Место проведения: 8-12 мая, Узбекистан
Количество стран-участниц: 9
На 59-й Международной Менделеевской олимпиаде сборная Узбекистана завоевала 3 золотые, 2 серебряные и 2 бронзовые медали.
Место проведения: 5-13 мая, Бразилия
Количество стран-участниц: 40
Напомним, что согласно соответствующему Указу Президента Республики Узбекистан, с 1 июня 2025 года действующие размеры единовременного денежного вознаграждения, выплачиваемого победителям и призерам престижных международных предметных олимпиад, увеличиваются в 5 раз.