Joriy yil 27-yanvarda Yuldoshov Maxmud Ma’ruf o‘g‘li Toshkent viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i lavozimiga tayinlangandi.
Oradan 5 oy o‘tib, Toshkent viloyati MMTB rahbari yana o‘zgardi. Bu haqda viloyat boshqarmasi ma’lum qildi.
Xabarda aytilishicha, joriy yil 19-iyul kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Sardor Rajabov hamda Toshkent viloyati hokimi o‘rinbosari Otabek Sultonbekovlar ishtirokida viloyat MMTBda yig‘ilish bo‘lib o‘tgan.
Yig‘ilishda tashkiliy masala ko‘rilib, unda O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining tegishli buyrug‘i bilan Burxonov Shukur Burxanovich Toshkent viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi boshlig‘i lavozimiga tayinlandi.
Shukur Burxonov 1968-yilda tug‘ilgan. Ma’lumoti oliy. 1994-yil Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika instituti, 2009-yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat va jamiyat qurilish akademiyasini tamomlagan.
Tayinlovga qadar Toshkent shahar Yashnobod tuman maktabgacha va maktab ta’lim bo‘limi boshlig‘i vazifasida ishlab kelgan.

On January 27 of this year, Makhmud Yuldashov was appointed Head of the Department of Preschool and School Education of the Tashkent region.
Five months later, the head of the Tashkent Regional Department of Preschool Education changed again. This was reported by the regional administration.
According to the report, on July 19 of this year, a meeting was held at the regional Preschool and School Education Department with the participation of Deputy Minister of Preschool and School Education Sardor Rajabov and Deputy Governor of Tashkent region Otabek Sultanbekov.
At the meeting, an organizational issue was considered, at which, by the relevant order of the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Uzbekistan, Burkhanov Shukur Burkhanovich was appointed to the position of Head of the Department of Preschool and School Education of Tashkent region.
Shukur Burkhanov was born in 1968. Higher education. In 1994, he graduated from the Tashkent State Pedagogical Institute named after Nizami, and in 2009, from the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan.
Prior to this appointment, he worked as the head of the Department of Preschool and School Education of the Yashnabad district of Tashkent.
Some kindergartens in Karakalpakstan will be closed due to hot weather.
A new vice-rector has been appointed at the A. Avloni Institute for Advanced Training.
Kazakova Sakhiba Abdurayimovna has been appointed First Vice-Rector for Academic Activities at the A. Avloni National Institute of Pedagogical Excellence.