16:30 / 16.03.2026 3.73k
Jizzax shahar Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga asl narxi 15,2 mln so‘m bo‘lgan interaktiv doskalarni 25 mln so‘mdan o‘tkazib bermoqchi bo‘lgan shaxslar ushlanib, ularga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentining Jizzax viloyati boshqarmasi Paxtakor tuman bo‘limi katta tezkor vakili shaxsiy boylik orttirish maqsadida o‘zining 1989 y.t., muqaddam sudlangan tanishi bilan til biriktirib, texnika ta’minoti bilan shug‘ullanuvchi MCHJ ish boshqaruvchisining ishonchiga kirishadi.
Ya’ni, mazkur MCHJ bilan Jizzax shahar Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi o‘rtasida 20 dona interaktiv doskalarning oldi-sotdi shartnomasini elektron do‘kon orqali tuzilishida g‘oliblikni qo‘lga kiritib, doskalarni qimmat narxda o‘tkazib berishni va’da qilishadi.
Ular o‘zlarining qo‘shtirnoq ichidagi xolis xizmatlari evaziga MCHJ ish boshqaruvchisidan 85 mln. so‘m talab qilishadi. Aniqlanishicha, Departamentning katta tezkor vakili xizmat mavqeidan foydalangan holda, Jizzax shahar Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga asl narxi 15,2 mln so‘m bo‘lgan interaktiv doskalarni 25 mln so‘mdan o‘tkazib bermoqchi bo‘lgan.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan prokuratura organlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda dastlab 1989 y.t. fuqaro 85 mln so‘mni olgan vaqtida ushlandi.
So‘ngra tezkor tadbir davom ettirilib, undan 30 mln so‘mni Departament xodimi o‘zining yana bir hamtovog‘i bo‘lgan – maktab direktori bilan birgalikda, o‘z yashash xonadoni oldida olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Holat yuzasidan Jizzax viloyati prokuraturasi tomonidan qonunbuzarlarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, IJQKD Paxtakor tuman bo‘limi katta tezkor vakili va maktab direktoriga nisbatan “qamoq” ehtiyot chorasi qo‘llanildi. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

16:30 / 16.03.2026 4.54k
В городе Джизак были задержаны лица, намеревавшиеся поставить в городской отдел дошкольного и школьного образования интерактивные доски по завышенной цене — по 25 млн сумов за единицу при их фактической стоимости 15,2 млн сумов. В отношении них возбуждено уголовное дело. Об этом сообщили в Службе государственной безопасности.
Старший оперативный сотрудник районного отдела Пахтакор Управления Департамента по борьбе с экономическими преступлениями Джизакской области, действуя с целью личного обогащения, вступил в сговор со своим знакомым 1989 года рождения, ранее судимым, и вошёл в доверие к управляющему делами одного из обществ с ограниченной ответственностью, занимающегося поставкой техники.
Они пообещали обеспечить победу данной компании при заключении через электронный магазин договора купли-продажи на поставку 20 интерактивных досок между указанным ООО и городским отделом дошкольного и школьного образования Джизака, а также содействовать реализации оборудования по завышенной цене.
За свои, как они выразились, «беспристрастные услуги» они потребовали у управляющего делами ООО 85 млн сумов. Установлено, что старший оперативный сотрудник, пользуясь своим служебным положением, намеревался организовать поставку в Джизакский городской отдел дошкольного и школьного образования интерактивных досок по цене 25 млн сумов за единицу при их реальной стоимости 15,2 mln сумов.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками Службы государственной безопасности совместно с органами прокуратуры, сначала был задержан гражданин 1989 года рождения в момент получения 85 млн сумов.
Затем оперативное мероприятие было продолжено, и при получении 30 млн сумов у своего дома был задержан сотрудник Департамента вместе со своим сообщником — директором одной из школ. Они были задержаны с вещественными доказательствами.
По данному факту прокуратурой Джизакской области в отношении правонарушителей возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса. В отношении старшего оперативного сотрудника районного отдела Пахтакор Департамента по борьбе с экономическими преступлениями и директора школы применена мера пресечения в виде заключения под стражу. В настоящее время проводятся следственные действия.