7-sinf o‘quvchisi homilador, deputat esa bunda maktab psixologlarini ham ayblamoqda
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Amudaryo tumanidagi maktablarning birida 7-sinf o‘quvchisi homilador (23 haftalik) ekanligi haqidagi xabarlar ijtimoiy tarmoqlarda tarqalib, keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ayni vaqtda uman IIB tomonidan tergovga qadar tekshirish harakatlarini olib borayotganligi aytilmoqda. Holatga Qonunchilik palatasi deputati Umida Rahmonova munosabat bildirib, maktablarda psixologlarning o‘rni va roli deyarli sezilmayotganini aytdi.
7-sinf o‘quvchisi 23 haftalik homilador ekanligi haqidagi xabardan keyin haligacha o‘zimga kelishim qiyin bo‘layapti. Ham ona, ham deputat sifatida o‘zimga va atrofdagilarga savollarim ko‘p. O‘quvchi qizning yon-atrofidagi yaqinlari, o‘qituvchi va mahalladoshlari shunchalik befarqmi?
Bola ichida bola dunyoga kelishi kutilayotgan bo‘lsa-yu, kattalar bundan bexabar bo‘lsa?
Bunga kim ishonadi? Kimni aldamoqchi bo‘layapmiz? Farzand kutayotgan bolaning salomatligi, kelajagi, hayoti uchun mas’uliyatni kim o‘z zimmasiga oladi?
Yana bir gap. Bunday xulosani bildiraman deb o‘ylamagandim: lekin maktablarimizdagi psixologlarning o‘rni va roli deyarli sezilmayapti”, deya fikr bildirgan deputat Umida Rahmonova.

A 7th-grade student is pregnant, and the deputy says that the role of psychologists in schools is not felt
21:30 / 24.02.2024 8.30k
News that a 7th-grade student is pregnant (23 weeks) in one of the schools in the Amudarya district of the Republic of Karakalpakstan is spreading on social networks and causing wide discussions.
It is said that the investigation is being carried out by the District IIB before the investigation. Umida Rahmonova, a deputy of the Legislative Chamber, reacted to the situation and said that the place and role of psychologists in schools is hardly felt.
I'm still reeling from the news that the 7th grader is 23 weeks pregnant. As both a mother and a deputy, I have many questions for myself and the people around me. Are the schoolgirl's relatives, teachers and neighbors so indifferent? If a child is expected to be born inside the child, but the adults are not aware of it? Who believes that? Who are we trying to fool? Who is responsible for the health, future and life of the child who is expecting a child? All of us are to blame, not the girl's parents or relatives. Education is taught in our schools, but they do not teach the reproductive system of a child of childbearing age and its specific aspects. One more thing. I did not think that I would express such a conclusion: but the place and role of psychologists in our schools is almost not felt," said MP Umida Rahmonova.