7-sinf o‘quvchisi homilador, deputat esa bunda maktab psixologlarini ham ayblamoqda
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Amudaryo tumanidagi maktablarning birida 7-sinf o‘quvchisi homilador (23 haftalik) ekanligi haqidagi xabarlar ijtimoiy tarmoqlarda tarqalib, keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ayni vaqtda uman IIB tomonidan tergovga qadar tekshirish harakatlarini olib borayotganligi aytilmoqda. Holatga Qonunchilik palatasi deputati Umida Rahmonova munosabat bildirib, maktablarda psixologlarning o‘rni va roli deyarli sezilmayotganini aytdi.
7-sinf o‘quvchisi 23 haftalik homilador ekanligi haqidagi xabardan keyin haligacha o‘zimga kelishim qiyin bo‘layapti. Ham ona, ham deputat sifatida o‘zimga va atrofdagilarga savollarim ko‘p. O‘quvchi qizning yon-atrofidagi yaqinlari, o‘qituvchi va mahalladoshlari shunchalik befarqmi?
Bola ichida bola dunyoga kelishi kutilayotgan bo‘lsa-yu, kattalar bundan bexabar bo‘lsa?
Bunga kim ishonadi? Kimni aldamoqchi bo‘layapmiz? Farzand kutayotgan bolaning salomatligi, kelajagi, hayoti uchun mas’uliyatni kim o‘z zimmasiga oladi?
Yana bir gap. Bunday xulosani bildiraman deb o‘ylamagandim: lekin maktablarimizdagi psixologlarning o‘rni va roli deyarli sezilmayapti”, deya fikr bildirgan deputat Umida Rahmonova.

Семиклассница беременна, а депутат говорит, что роль психологов в школах не ощущается
Новость о том, что ученица 7-го класса беременна (23 недели) в одной из школ Амударьинского района Республики Каракалпакстан, распространяется в социальных сетях и вызывает широкие обсуждения.
Сообщается, что до начала расследования расследование проводит Окружной МИБ. На ситуацию отреагировала депутат Законодательной палаты Умида Рахмонова, заявившая, что место и роль психологов в школах практически не ощущаются.
Я до сих пор не могу прийти в себя от новости о том, что семиклассница находится на 23 неделе беременности. У меня как у матери и депутата много вопросов к себе и окружающим. Неужели родственники школьницы, учителя и соседи настолько равнодушны? Если внутри ребенка ожидается рождение ребенка, но взрослые об этом не подозревают? Кто этому верит? Кого мы пытаемся обмануть? Кто несет ответственность за здоровье, будущее и жизнь ребенка, ожидающего ребенка? Виноваты все мы, а не родители или родственники девочки. В наших школах преподают образование, но не изучают репродуктивную систему ребенка детородного возраста и ее особенности. Еще кое-что. Не думала, что выскажу такой вывод: но место и роль психологов в наших школах почти не ощущаются", - сказала депутат Умида Рахмонова.