Hilola Umarova Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlanganidan 5 oy vaqt o‘tgach, ta’limni isloh qilish bo‘yicha Prezidentga taqdimot qilgandi.
Shundan so‘ng, joriy yil 26-yanvar kuni ham Prezident Shavkat Mirziyoyev maktab ta’limi sifatini yaxshilash chora-tadbirlariga oid taqdimot bilan tanishgandi.
Unda malaka oshirish markazlari eskicha ishlayotgani, ilmiy salohiyati yuqori emasligi qayd etilib, 14 ta hududdagi bunday markazlarni faoliyatini qayta ko‘rib chiqish vazifasi qo‘yilgandi. Shuningdek, ta’lim tashkilotlari faoliyati va ta’lim sifati monitoringi platformasini ishga tushirishga topshiriq berilgandi.
Kecha, 28-mart kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev yana bir bor maktab ta’limini rivojlantirish va sifatini oshirishga oid rejalar taqdimoti bilan tanishdi.
Taqdimotda quyidagi bir qancha dolzarb masalalar bo‘yicha takliflar ilgari surildi.
Birinchi taklif: Prezident ta’lim muassasalari agentligi huzurida jamoatchilik asosida “Fan kengashlari” tuziladi. Bu kengashlar ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, baholash tizimini takomillashtirish, o‘qituvchilarning kasbiy mahoratini oshirishga jalb qilinadi.
Ikkinchi taklif: Kelgusi o‘quv yilidan 14 ta maktabda fanlarni ingliz tilida o‘qitishni yo‘lga qo‘yish, 2025-2026-yillarda 8 ta yangi ixtisoslashgan maktab qurish rejalari ham bayon etildi.
Uchinchi taklif: Ijod maktablarida taniqli adiblar va jamoat arboblari ishtirokida mahorat darslari tashkil etiladi. O‘quvchilarning ijodiy ishlarini Yozuvchilar uyushmasi hisobidan nashr etish yo‘lga qo‘yiladi. Turli ko‘rik-tanlovlar o‘tkazish orqali iqtidorli yoshlar qo‘llab-quvvatlanadi.
To‘rtinchi taklif: O‘quvchilarni fan olimpiadalariga tayyorlash markazi tashkil etiladi. Unga yetuk olimlar va xorijiy mutaxassislar jalb etiladi, o‘quvchilarning har biri rivojlanish dasturi orqali maqsadli tayyorlanadi.
Ishtirokchilarning xalqaro olimpiadalardagi yakuniy natijalaridan kelib chiqib, terma jamoa yetakchisini rag‘batlantirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Barcha fan olimpiadalarini aks ettiradigan yagona olimpiadalar taqvimi va tayyorgarlik tizimi yaratiladi. Asosiy mashg‘ulotlar bilan birga psixologik treninglar, boshqa jamoalar bilan qo‘shma yig‘inlar o‘tkaziladi.
Beshinchi taklif: Davlat yakuniy attestatsiyasida, ya’ni maktabni bitirish imtihonlarida o‘quvchilarning bilimini yagona nazorat materiallari asosida baholadi. Imtihon topshiriqlari yozma va amaliy shaklga o‘tkaziladi, javoblarni maxsus platforma orqali tekshirish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi, savollar doimiy ravishda yangilanib boriladi.
Oltinchi taklif: Maktabni bitirish imtihonlarida oliy ta’lim muassasasiga kirish sinovlariga mos fanni tanlash imkoniyati yaratiladi. Umumiy o‘rta ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish, uning oliy ta’lim bilan mutanosibligini ta’minlanadi.
Yettinchi taklif: Ijod maktablarida “Tasviriy san’at va chizmachilik” fani o‘rniga “San’at” fani kiritiladi. Bunda faqat rasm chizish emas, balki rangtasvir, hunarmandchilik, kinematografiya, haykaltaroshlik va dizaynga oid ko‘nikmalar o‘rgatiladi.
Oliy o‘quv yurtlarida bu bo‘yicha maslahatchi tizimini Madaniyat vazirligi bilan bog‘lab, maqom, baxshichilik, teatr meroslarini yoshlarga yetkaziladi. Shuningdek, yirik korxonalar va klasterlar qoshida ansambllar tuzilib, mahallalarda konsertlar, maktablarda madaniyat kunlari tashkil etiladi.

Президент в третий раз ознакомился с презентацией о повышении качества школьного образования
Хилола Умарова выступила с презентацией президенту о реформе образования спустя 5 месяцев после назначения министром дошкольного и школьного образования.
После этого, 26 января текущего года, Президент Шавкат Мирзиёев еще раз ознакомился с презентацией о мерах по повышению качества школьного образования.
Было отмечено, что учебные центры работают по-старому и их научный потенциал невысок. Поэтому была поставлена задача проанализировать деятельность таких центров в 14 регионах. Также была поставлена задача запустить платформу для мониторинга деятельности образовательных организаций и качества образования.
Вчера, 28 марта, Президент Шавкат Мирзиёев в очередной раз ознакомился с презентацией планов по развитию и повышению качества школьного образования.
В презентации были выдвинуты предложения по ряду актуальных вопросов.
Первое предложение: «Советы науки» будут созданы на общественной основе при Агентстве образования при Президенте. Эти советы участвуют в разработке образовательных программ, совершенствовании системы оценивания, повышении профессионального мастерства учителей.
Второе предложение: начать преподавание предметов на английском языке в 14 школах со следующего учебного года, также озвучены планы строительства 8 новых профильных школ в 2025-2026 годах.
Третье предложение: В творческих школах организуются мастер-классы с участием известных писателей и общественных деятелей. Творческие работы студентов будут изданы за счет средств Союза писателей. Талантливую молодежь поддерживают на различных кастингах.
Четвертое предложение: будет создан центр подготовки школьников к олимпиадам по естественным наукам. К нему привлекаются передовые ученые и зарубежные специалисты, а каждый студент проходит специальную подготовку по программе развития.
По итогам итоговых результатов участников международных олимпиад будет создана система поощрения лидера национальной сборной. Будет создан единый календарь олимпиад и система подготовки, отражающая все научные олимпиады. Наряду с основными тренировками проводятся психологические тренинги и совместные тренировки с другими командами.
Пятое предложение: При итоговой государственной аттестации, т. е. на выпускных экзаменах в школе, знания учащихся оценивались на основе единых контрольных материалов. Экзаменационные задания переведены в письменную и практическую форму, налажена практика проверки ответов через специальную платформу, вопросы постоянно обновляются.
Шестое предложение: На выпускных экзаменах в школе можно выбрать предмет, подходящий для вступительных экзаменов в вуз. Вывод системы общего среднего образования на новый уровень, обеспечение ее соразмерности высшему образованию.
Предложение седьмое: В творческих школах вместо предмета «Изобразительное искусство и рисунок» будет введен предмет «Искусство». Преподают не только живопись, но и живопись, ремесла, кинематографию, скульптуру и дизайнерские навыки. В вузах система консультантов по этому поводу связана с Министерством культуры, а молодежи передаются статус, благотворительность, театральное наследие.
Также при крупных предприятиях и кластерах формируются ансамбли, организуются концерты в микрорайонах, дни культуры в школах.