Ertadan attestatsiya test sinovlari boshlanadi
Ma’lumki, 15-apreldan boshlab respublikamiz bo‘ylab pedagog kadrlar attestatsiyasining malaka (test) sinovlari boshlanishi belgilangan. 15-16-aprel kunlari mazkur sinovlarda Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchilari ishtirok etadilar. Attestatsiya ikki bosqichda (bir kunda va bir vaqtda) kompyuter dasturlari orqali amalga oshiriladi.
Test sinovlarini bajarish uchun:
• matematika, informatika va axborot texnologiyalari, kimyo, biologiya, fizika fanlari uchun — 120 daqiqa;
• qolgan barcha fanlar uchun — 90 daqiqa vaqt ajratiladi.
Malaka sinovlarining:
• birinchi bosqichida – mutaxassislik fani va kasb standarti bo‘yicha bilim darajasini aniqlash uchun 40 ta (mutaxassislik fanidan 35 ta, pedagogning kasbiy standartlaridan 5 ta) test topshirig‘i beriladi. Har bir to‘g‘ri bajarilgan test 2 ball bilan baholanadi. Test sinovlari uchun jami 80 ball beriladi;
• ikkinchi bosqichda – pedagogik mahoratni aniqlash maqsadida ilg‘or pedagogik uslub va texnologiyalarni (“case study” uslubi, loyihalar uslubi, hamkorlikda o‘qitish, “amaliy o‘yin”, interfaol ta’lim uslubi va boshqalar) qo‘llash bo‘yicha 10 ta topshiriq beriladi. Har bir to‘g‘ri berilgan javob 2 ball bilan baholanib, jami 20 ball beriladi.

Attestation tests will start tomorrow
It is known that from April 15, qualification (test) tests for the certification of pedagogic personnel will begin across our republic. On April 15-16, teachers of informatics and information technologies will take part in these tests. Attestation is carried out in two stages (on the same day and at the same time) through computer programs.
To run the tests:
• for mathematics, informatics and information technologies, chemistry, biology, physics — 120 minutes;
• for all other subjects - 90 minutes will be allocated.
Qualification tests:
• at the first stage - 40 tests (35 from the specialty subject, 5 from the professional standards of the pedagogue) are given to determine the level of knowledge in the specialty subject and professional standard. Each correctly completed test is evaluated with 2 points. A total of 80 points are awarded for the tests;
• in the second stage - on the application of advanced pedagogical methods and technologies ("case study" method, project method, cooperative teaching, "practical game", interactive educational method, etc.) in order to determine pedagogical skills 10 tasks are given. Each correct answer is evaluated with 2 points and a total of 20 points is given.