8-sinf o‘quvchisi ona bo‘lgani aytilmoqda
Ijtimoiy tarmoqlarda Samarqand viloyatidagi 22-maktabning 8-sinf o‘quvchisi o‘g‘il farzandli bo‘lgani haqida xabarlar tarqalmoqda.
Ayni vaqtda Bolalar ombudsmani mazkur holatni o‘rganib, o‘z kuzatuviga olgan.
Aniqlanishicha, Samarqand viloyatidagi maktabning 8-sinf o‘quvchisi, voyaga yetmagan (2009-yilda tug‘ilgan) P.Z. 2023-yil avgust oyida o‘ziga avvaldan tanish bo‘lgan, 2006-yilda tug‘ilgan Sh.E. bilan yaqin munosabatda bo‘lgan.
Oqibatda u homilador bo‘lgan va 2024-yil 6-may kuni shifoxonada chaqaloqni dunyoga keltirgan.
Mazkur holat yuzasidan (voyaga yetmagan qizning yoshidan kelib chiqib, ariza bilan murojaat qilinmagan bo‘lsa-da) tuman IIB tomonidan JKning 128-moddasi 1-qismi (O‘n olti yoshga to‘lmagan shaxs bilan jinsiy aloqa qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
“Shu bilan birga, bunday toifadagi jinoyat ishi doirasida voyaga yetmagan jabrlanuvchi shaxsiga oid bo‘lgan boshqa ma’lumotlarni oshkor qilish va tarqatish qonunan taqiqlangan hamda bola manfaatlariga zid ekanligini eslatib o‘tamiz”, deyiladi Bolalar ombudsmani xabarida.
Ayni vaqtda holat huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan o‘rganilmoqda.
8-sinf o‘quvchisi farzandli bo‘ldi
Ushbu maktabda o‘tgan yili ham erta tug‘uruq holati kuzatilgan. O‘shanda maktabning 10-sinf o‘quvchisi ona bo‘lgan.

Говорят, что ученица 8-го класса стала мамой
В социальных сетях распространяется новость о том, что ученица 8-го класса 22-й школы Самаркандской области родила мальчика.
В то же время детский омбудсмен изучил и наблюдал эту ситуацию.
Установлено, что П.З., несовершеннолетний (2009 года рождения), ученик 8-го класса школы Самаркандской области. В августе 2023 года ранее была знакома ему Ш.Э., 2006 года рождения. имел близкие отношения с.
В результате она забеременела и 6 мая 2024 года родила ребенка в больнице.
В связи с данной ситуацией (хотя заявление не было подано исходя из возраста несовершеннолетней) МИБ района возбудил уголовное дело по ч. 1 ст. 128 УК РФ (Половое сношение с лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста) В настоящее время проводится предварительное расследование.
"В то же время напоминаем, что раскрытие и распространение иной информации, связанной с личностью несовершеннолетнего потерпевшего, в рамках данного вида уголовного дела запрещено законом и противоречит интересам ребенка", - заявили в Детском комитете. Об этом сообщил омбудсмен.
На данный момент ситуацию выясняют правоохранительные органы.
Ученица 8-го класса родила ребёнка
В этой школе в прошлом году также наблюдались случаи преждевременных родов. Тогда ученица 10-го класса школы стала матерью.