1-avgustdan 1-oktyabrgacha kuzgi attestatsiya o‘tkaziladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi attestatsiyadan oʻtganiga besh yil toʻlgan va besh yil davomida amaldagi malaka toifasini (lavozimini) himoya qilmagan yoki malaka toifasini (lavozimini) oshirmagan pedagog kadrlarni navbatdagi attestatsiyaga oʻz vaqtida jalb etish choralarini koʻrish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Vazir o‘rinbosari S.Rajabov imzolagan ko‘rsatma xatda “Maktabgacha, umumiy oʻrta, oʻrta maxsus, professional va maktabdan tashqari taʼlim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan oʻtkazish tartibi toʻgʻrisida nizom”da pedagog kadrlar attestatsiyasi bir yilda ikki marta, yanvar-iyun va avgust dekabr oylarida tashkil etilishi, nizomning 19-bandida “attestatsiyadan oʻtish uchun pedagog kadrlar har yili 1-yanvardan 1-martga qadar va 1-avgustdan 1-oktabrga qadar bevosita davlat xizmatlari markazlari orqali yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali yoxud vakolatli vazirliklarning rasmiy veb-saytida roʻyxatdan oʻtgan holda murojaat qilishlari”, 36-bandida “pedagog kadrlar uchun malaka sinovlari har yili mart — may hamda oktyabr — noyabr oylarida vakolatli vazirliklar tomonidan oʻtkazilishi”-belgilab qoʻyilganligi eslatib o‘tilgan.
Shuningdek, mas’ullarga navbatdagi majburiy attestatsiyadan oʻtish muddati tugashidan olti oy oldin pedagog kadrlarni attestatsiyadan oʻtish lozimligi toʻgʻrisida yozma ravishda xabardor qilish lozimligi aytildi.
Demak, yuqoridagilardan xulosa qiladigan bo‘lsak, 1-avgustdan 1-oktyabrgacha kuzgi attestatsiya o‘tkaziladi, malaka sinovlari oktyabr-noyabr oylarida bo‘lib o‘tadi.

Осенняя аттестация пройдет с 1 августа по 1 октября.
Министерство дошкольного и школьного образования издало указание принять меры по своевременному привлечению к очередной аттестации педагогов, прошедших пятилетнюю аттестацию и не защитивших действующую квалификационную категорию (должность) или не повысивших свою квалификационную категорию. квалификационная категория (должность) сроком на пять лет.
В поручении, подписанном заместителем министра С.Раджабова, в «Положении о порядке аттестации педагогических кадров дошкольных, общесредних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций» аттестация педагогических кадров проводится дважды в год. года, в январе-июне, а также в августе и декабре, пункт 19 гласит, что «педагогические кадры регистрируются на аттестацию ежегодно с 1 января по 1 марта и с 1 августа по 1 октября непосредственно через центры государственных услуг или через Единый интерактивный гос. услуг или на официальном сайте компетентных министерств для подачи заявления в соответствии с пунктом 36 упоминается, что «квалификационные испытания педагогических кадров будут проводиться компетентными министерствами ежегодно в марте-мае и октябре-ноябре».
Также чиновникам сообщили, что за шесть месяцев до окончания очередного периода обязательной аттестации необходимо письменно проинформировать профессорско-преподавательский состав о необходимости прохождения аттестации.
Итак, судя по вышеизложенному, осенняя аттестация пройдет с 1 августа по 1 октября, а квалификационные испытания пройдут в октябре-ноябре.