2025-yil sentyabrdan oliy va birinchi malaka toifasiga ega bo'lgan o‘qituvchilar oylik maoshi oshiriladi
15:00 / 19.06.2024
19.03k
Shavkat Mirziyoyev bugun maktab ta’limi sifati va pedagoglar malakasini oshirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Prezident matbuot xizmatining xabar qilishicha, taqdimotda 2025-yil sentyabrdan oliy va birinchi malaka toifasiga ega o‘qituvchilarning oylik maoshini oshirish taklifi bildirildi. Maktablarda bilimli va izlanuvchan pedagoglar ko‘payishini doimiy rag‘batlantirish zarurligi ta’kidlandi.
Attestatsiyadan o‘tolmagan, tajribasi yetarli bo‘lmagan o‘qituvchilar uchun alohida dastur ishlab chiqib, malakasini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Bu borada malaka oshirish markazlari hamda pedagogika kollejlari imkoniyatlaridan to‘la foydalanish zarur. Shu maqsadda, Prezident maktabi tajribasi asosida, Abdulla Avloniy nomidagi milliy-tadqiqot institutida bog‘cha va maktablarning rahbar hamda pedagoglarini har 5 yilda malakasini oshirish tizimi yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Hududlardagi 11 ta pedagogika kollejini Malaka oshirish markazlari tasarrufiga o‘tkazib, xorijdan trenerlarni jalb etish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, kam quvvatda ishlayotgan pedagogika kollejlari negizida bog‘cha va maktablar, texnikumlar, “Barkamol avlod” maktabi tashkil qilinishi aytildi.

С нового учебного года будет увеличена ежемесячная заработная плата учителей высшей и первой квалификационной категории.
15:00 / 19.06.2024
19.04k
Сегодня Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по качеству школьного образования и повышению квалификации педагогов.
Как сообщает пресс-служба президента, в презентации прозвучало предложение повысить ежемесячную зарплату педагогам высшей и первой квалификационной категории с сентября 2025 года. Подчеркивалось, что необходимо постоянно поощрять увеличение знающих и любознательных педагогов в школах.
Для учителей, не прошедших аттестацию и имеющих недостаточный опыт работы, была разработана отдельная программа и даны указания по повышению их квалификации.
В связи с этим необходимо в полной мере использовать возможности учебных центров и педагогических колледжей. С этой целью, основываясь на опыте Президентской школы, решено создать систему повышения квалификации руководителей и педагогов детских садов и школ каждые 5 лет в Национальном научно-исследовательском институте имени Абдуллы Авлони.
11 педагогических колледжей в регионах были переданы в учебные центры и поставлена задача привлечь тренеров из-за границы.
Также было сказано, что детские сады и школы, техникумы и школа «Баркамол авлод» будут созданы на базе педагогических колледжей, работающих на низкой мощности.