2025-yil sentyabrdan oliy va birinchi malaka toifasiga ega bo'lgan o‘qituvchilar oylik maoshi oshiriladi
15:00 / 19.06.2024
19.03k
Shavkat Mirziyoyev bugun maktab ta’limi sifati va pedagoglar malakasini oshirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Prezident matbuot xizmatining xabar qilishicha, taqdimotda 2025-yil sentyabrdan oliy va birinchi malaka toifasiga ega o‘qituvchilarning oylik maoshini oshirish taklifi bildirildi. Maktablarda bilimli va izlanuvchan pedagoglar ko‘payishini doimiy rag‘batlantirish zarurligi ta’kidlandi.
Attestatsiyadan o‘tolmagan, tajribasi yetarli bo‘lmagan o‘qituvchilar uchun alohida dastur ishlab chiqib, malakasini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Bu borada malaka oshirish markazlari hamda pedagogika kollejlari imkoniyatlaridan to‘la foydalanish zarur. Shu maqsadda, Prezident maktabi tajribasi asosida, Abdulla Avloniy nomidagi milliy-tadqiqot institutida bog‘cha va maktablarning rahbar hamda pedagoglarini har 5 yilda malakasini oshirish tizimi yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Hududlardagi 11 ta pedagogika kollejini Malaka oshirish markazlari tasarrufiga o‘tkazib, xorijdan trenerlarni jalb etish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, kam quvvatda ishlayotgan pedagogika kollejlari negizida bog‘cha va maktablar, texnikumlar, “Barkamol avlod” maktabi tashkil qilinishi aytildi.

Starting from the new academic year, the monthly salary of teachers with the highest and first qualification category will be increased
15:00 / 19.06.2024 18.97k
Today, Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of proposals on the quality of school education and improving the qualifications of pedagogues.
According to the press service of the President, in the presentation, a proposal was made to increase the monthly salary of teachers with the highest and first qualification category from September 2025. It was emphasized that it is necessary to constantly encourage the increase of knowledgeable and inquisitive pedagogues in schools.
A separate program was developed for teachers who did not pass the certification and had insufficient experience, and instructions were given to improve their qualifications.
In this regard, it is necessary to make full use of the possibilities of training centers and pedagogical colleges. For this purpose, based on the experience of the President's school, it was decided to establish a system of professional development of the leaders and pedagogues of kindergartens and schools every 5 years at the National Research Institute named after Abdulla Avloni.
11 pedagogic colleges in the regions were transferred to the training centers and the task was to attract trainers from abroad.
It was also said that kindergartens and schools, technical schools, and "Barkamol Avlod" school will be established on the basis of pedagogical colleges operating at low capacity.