Pedagog kadrlar va o‘quvchilar uchun dam olish maskanlari faoliyati tashkil etiladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimi xodimlari, jumladan, pedagog kadrlar hamda iqtidorli o‘quvchilar uchun dam olish maskanlari faoliyatini tashkil etish belgilandi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-iyundagi “Maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-231-sonli qarorida
nazarda tutilmoqda.
Qarorga ko‘ra 2024-yil dekabr oyiga qadar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimi xodimlari, jumladan, pedagog kadrlar hamda iqtidorli o‘quvchilar uchun dam olish maskanlari faoliyatini tashkil etish yuzasidan normativ-huquqiy hujjat loyihasi ishlab chiqiladi.
Normativ-huquqiy hujjat loyihasida dam olish maskanlariga dam oluvchilarni qabul qilish tartibi, dam olish maskanlarining namunaviy shtatlar jadvalini ishlab chiqish va tasdiqlashni nazarda tutish belgilandi.
Bunda respublikadagi 7 ta dam olish maskanlari pedagog kadrlar hamda iqtidorli o‘quvchilar uchun dam olish maskanlari sifatida qayta tashkil etilmoqda.
Jumladan, qayta tashkil etiladigan oromgohlar ro‘yxatidan Toshkent viloyatidagi “Respublika mehribonlik uyi”, Jizzax viloyatidagi “Lochin”, Qashqadaryo viloyatidagi “Gagarin”, Farg‘ona viloyatidagi “Qo‘qon nafosat”, Samarqand viloyatidagi “Qaldirg‘och”, “Xumor” hamda “Yoshlik” dam olish maskanlari joy olgan.

Activities of recreation centers for teachers and students will be organized
It was decided to organize the activities of recreation centers for employees of the Ministry of Preschool and School Education system, including teachers and talented students.
This is provided for in the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 21, 2024 No. PP-231 "On additional measures to improve the system of continuous professional development of employees of preschool and school educational organizations."
According to the decision, a draft normative legal act will be developed on the organization of recreation centers for employees of the Ministry of Preschool and School Education system, including teachers and gifted students.
The draft normative legal act provides for the development and approval of the procedure for the reception of holidaymakers in recreation areas, a standard staffing schedule of recreation areas.
At the same time, 7 recreation centers in the republic are being reorganized as recreation centers for teachers and talented students.
In particular, the list of resorts to be reorganized includes the Republican House of Mercy in the Tashkent region, the "Lochin" in the Jizzakh region, the "Gagarin" in the Kashkadarya region, the "Kokand nafosat" in the Fergana region, the "Kaldirgoch," "Khumor" and "Yoshlik" in the Samarkand region.
Now teachers and students will be given a 12-day voucher to sanatoriums every year.
The procedure for admitting employees of the ministry system, including teaching staff and gifted students (7-14 years old) of state general secondary education organizations, to recreation centers in the Ministry's system has been determined.