Pedagog kadrlar va o‘quvchilar uchun dam olish maskanlari faoliyati tashkil etiladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimi xodimlari, jumladan, pedagog kadrlar hamda iqtidorli o‘quvchilar uchun dam olish maskanlari faoliyatini tashkil etish belgilandi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-iyundagi “Maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-231-sonli qarorida
nazarda tutilmoqda.
Qarorga ko‘ra 2024-yil dekabr oyiga qadar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimi xodimlari, jumladan, pedagog kadrlar hamda iqtidorli o‘quvchilar uchun dam olish maskanlari faoliyatini tashkil etish yuzasidan normativ-huquqiy hujjat loyihasi ishlab chiqiladi.
Normativ-huquqiy hujjat loyihasida dam olish maskanlariga dam oluvchilarni qabul qilish tartibi, dam olish maskanlarining namunaviy shtatlar jadvalini ishlab chiqish va tasdiqlashni nazarda tutish belgilandi.
Bunda respublikadagi 7 ta dam olish maskanlari pedagog kadrlar hamda iqtidorli o‘quvchilar uchun dam olish maskanlari sifatida qayta tashkil etilmoqda.
Jumladan, qayta tashkil etiladigan oromgohlar ro‘yxatidan Toshkent viloyatidagi “Respublika mehribonlik uyi”, Jizzax viloyatidagi “Lochin”, Qashqadaryo viloyatidagi “Gagarin”, Farg‘ona viloyatidagi “Qo‘qon nafosat”, Samarqand viloyatidagi “Qaldirg‘och”, “Xumor” hamda “Yoshlik” dam olish maskanlari joy olgan.

Организуется деятельность мест отдыха для педагогических кадров и учащихся
Определена организация деятельности зон отдыха для работников системы Министерства дошкольного и школьного образования, в том числе педагогических кадров и одаренных учащихся.
Это предусмотрено постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2024 года No ПП-231 "О дополнительных мерах по совершенствованию системы непрерывного профессионального развития работников дошкольных и школьных образовательных организаций."
Согласно постановлению, будет разработан проект нормативно-правового акта по организации деятельности мест отдыха для работников системы Министерства дошкольного и школьного образования, в том числе педагогических кадров и одаренных учащихся.
Проект нормативно-правового акта предусматривает разработку и утверждение порядка приема отдыхающих в места отдыха, типового штатного расписания мест отдыха.
При этом 7 мест отдыха в республике реорганизуются в места отдыха для педагогических кадров и одаренных учащихся.
В частности, в перечень реорганизуемых лагерей входят "Республиканский дом милосердия" в Ташкентской области, "Лочин" в Джизакской области, "Гагарин" в Кашкадарьинской области, "Коканд Нафосат" в Ферганской области, "Калдиргоч," "Хумор" и "Ёшлик" в Самаркандской области.