"G'or maktabi" haqida eshitganmisiz?
Dongzhong Mid-Cave boshlang‘ich maktabi Xitoyning Guanchjou viloyatidagi tog‘li Miao qishlog‘ida joylashgan bo‘lib, g‘or ichida joylashgani bilan mashhur. Maktab 1984-yildan 2011-yilgacha faoliyat ko‘rsatgan va bu vaqt ichida u o‘zining noyob joylashuvi bilan ko‘pchilikning e’tiborini tortgan.
Dongzhong (Xitoy tilida “g‘or ichidagi” degan ma’noni anglatadi) Mid-Cave boshlang‘ich maktabi Xitoyning qashshoq qishloq joylaridagi o‘quvchilarga ta’lim berish imkoniyatini yaratish maqsadida tashkil etilgan.
Bino qurish uchun mablag‘ yo‘qligi sababli Miao aholisi ta’limni o‘z qo‘liga olishga qaror qilib, qurilish uchun resurslar yetishmayotganligi sababli, g‘ordan maktab sifatida foydalanishga qaror qilishadi.
Chunki bu mintaqada boshqa yaroqli inshootlar bo‘lmagan. Tog‘li qishloqlarda ta’lim olish imkoniyati cheklanganligi bois bu g‘or maktabga aylantirilib, maktab binosining o‘rnini bosgan.
Miao aholisi uni Mid-Cave Boshlang‘ich maktabi deb nomlashdi. 1984-yili g‘orda 8 nafar o‘qituvchi va 186 nafar o‘quvchi bilan maktab ish faoliyatini boshlaydi.
Maktab oddiy sinfxonalar kabi tashkil etilgan bo‘lib, asosan mahalliy aholi bolalariga xizmat qilgan. Sinflar uchun bino bo‘lmaganligi sababli, g‘orning tabiiy tuzilishi o‘quvchilarga boshpana vazifasini o‘tagan.
O‘quvchilar bu maktabga borish va qaytish uchun kuniga olti soatgacha vaqt sarflashgan. Guanchjou Xitoyning eng qashshoq viloyatlaridan biri bo‘lganligi uchun ular hukumatdan deyarli yordam olishmagan.
Vaqt o’tib Xitoy hukumati g‘or xavfsizligidan xavotirlana boshlaydi. Natijada, ushbu maktab 2011-yilda yopiladi.
Dongzhong Mid-Cave boshlang‘ich maktabi g‘ayrioddiy joylashuvi va qiyin sharoitlar ostida mahalliy bolalarga ta’lim berish imkoniyatini yaratgani uchun diqqatga sazovor bo‘lib qolgan.
Bu maktabda ta’lim olishning ahamiyati va insonlarning noqulay sharoitlarda ham bilim olishga intilishini aks ettiruvchi timsol sifatida eslanadi.

Have you ever heard of the Cave School?
Dongzhong Mid-Cave Elementary School is located in the mountainous village of Miao, Guangzhou Province, China, and is famous for being located inside a cave. The school operated from 1984 to 2011, during which time it attracted the attention of many with its unique location.
Dongzhong (meaning "within a cave" in Chinese) Mid-Cave Elementary School was established to provide an opportunity to educate students in poor rural areas of China.
Due to the lack of funds to build the building, the residents of Miao decided to take over the education, and due to the lack of resources for construction, they decided to use the cave as a school.
Because there were no other suitable structures in this region. Due to limited access to education in mountainous villages, this cave was converted into a school and replaced the school building.
Miao residents called it Mid-Cave Elementary School. In 1984, the school began operating in the cave with 8 teachers and 186 students.
The school was organized like ordinary classrooms and mainly served the children of the local population. Due to the lack of classroom space, the cave's natural structure served as a shelter for students.
Students spent up to six hours a day commuting to and from this school. Since Guangzhou was one of the poorest provinces in China, they received little government support.
Over time, the Chinese government began to worry about the cave's safety.  As a result, this school was closed in 2011.
Dongzhong Mid-Cave Elementary School has gained attention for its unusual location and the ability to provide education to local children under difficult conditions. This is remembered as a symbol of the importance of school education and the desire of people to learn even in unfavorable conditions.