Ota-onalar o‘qituvchining darsini kamerada kuzatib turishi mumkinmi?
Maktab sinf xonasida bo‘lib o‘tadigan dars jarayonini ota-onalar kuzatib borishi uchun videokamera o‘rnatishmoqchi?
Buning tartibi qanday? Bu bo‘yicha ta’limga oid hujjatlarda nimalar deyilgan? Agar bu narsaga sinf ota-onalar yig‘ilishida qaror qilingan bo‘lsa qanchalik to‘g‘ri bo‘ladi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 31-avgust kungi 282-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalari”ga ko‘ra, o‘quvchining ota-onasi yoki boshqa qonuniy vakillari ta’lim muassasasidagi dars jarayoniga aralashishi mumkin emas.
Ota-onalar tomonidan sinf xonalariga kamera o‘rnatilib, dars jarayonini kuzatib borish ham dars jarayoniga aralashish hisoblanadi. Shuningdek, ushbu harakatlar qonunchilikda ko‘zda tutilgan boshqa normalarga ham to‘g‘ri kelmaydi.
Davlat umumta’lim muassasalariga nazorat kameralarini o‘rnatish “Xavfsiz maktab” loyihasi doirasida amalga oshirilib kelinmoqda. Bunda sinf xonalarga ham kuzatuv kameralari o‘rnatilganligiga guvoh bo‘lishimiz mumkin.
Ya’ni, “Xavfsiz maktab” loyihasi doirasida sinf xonasiga ham kuzatuv kameralari o‘rnatish mumkindir, ammo kamera tasvirga olgan lavhalar jamoatchilikka taqdim etilmasligi lozim.
Pedagog xodimlarning xohishiga zid ravishda ular tomonidan o‘tilayotgan dars jarayoni videotasvirga yozib olinib, ularning ruxsatisiz uchinchi shaxslarga berilishi mumkin emas deb hisoblaymiz.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 197-5-moddasiga ko‘ra ta’lim tashkiloti pedagog xodimining kasbiy faoliyatiga ta’lim oluvchilarning bilimini to‘g‘ri va xolis baholashiga ta’sir ko‘rsatish bilan ifodalangan tarzda qonunga xilof ravishda aralashish yoki ta’lim tashkiloti pedagog xodimining xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilish, — fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining yetti baravaridan o‘n baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa — o‘n baravaridan o‘n besh baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Xuddi shunday huquqbuzarliklar ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan bo‘lsa, — fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravaridan o‘n besh baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa — o‘n besh baravaridan yigirma baravarigacha miqdorda jarima solishga yoki o‘n besh sutkagacha ma’muriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi.
Maktabdagi darslar vaqtini qisqartirsa bo‘ladimi?
Dars jarayoni vaqtini 45 daqiqadan 40 daqiqaga qisqartirish mumkin emas. Ammo dars mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffuslarning davomiyligini 5 daqiqagacha qisqartirish mumkin.
Maktabdagi tanaffuslar vaqtini MMTB xodimlari belgilashi to‘g‘rimi?
Ularning maktablar faoliyatini tekshirish vakolatlari tugatilgan
O‘qituvchidan qog‘oz ko‘rinishdagi yillik taqvim-mavzu reja talab qilinishi to‘g‘rimi?
O‘qituvchilarining dars va to‘garak mashg‘ulotlarini tashkil etish hamda sinf jurnalini yuritishdan tashqari boshqa pedagogik yuklamalar bo‘yicha hisobotlar va qo‘shimcha ma’lumotlarni talab qilish qat’iyan taqiqlanadi.

Can parents watch the teacher's lesson in the camera?
The school wants to install a video camera so that parents can monitor the lesson taking place in the classroom?
What's the procedure? What do educational documents say about this? How correct would it be if this was decided by the parents' meeting of the class?
According to the "Improved Model Rules of Conduct of a General Secondary Education Institution," approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 282 of August 31, 2023, the parents or other legal representatives of the student cannot interfere in the educational process in the educational institution.
Parents install cameras in classrooms and monitor the learning process, which is also considered an intervention in the learning process. These actions also do not comply with other norms provided for by law.
The installation of surveillance cameras in state educational institutions is carried out within the framework of the "Safe School" project. At the same time, we can witness the installation of surveillance cameras in classrooms.
That is, within the framework of the "Safe School" project, surveillance cameras can also be installed in the classroom, but the footage captured by the camera should not be presented to the public.
In other words, contrary to the wishes of the teaching staff, we believe that the lesson process being conducted by them cannot be recorded on video and given to third parties without their permission.
According to Article 197-5 of the Code of Administrative Responsibility, unlawful interference in the professional activities of a pedagogical employee of an educational organization, expressed in influencing the correct and impartial assessment of the knowledge of students, or obstruction of the performance of official duties of a pedagogical employee of an educational organization, - entails the imposition of a fine on citizens from seven to ten, and on officials - from ten to fifteen basic calculation units.
If the same offenses are committed repeatedly within a year after the application of an administrative penalty, - citizens are subject to a fine of from ten to fifteen, and officials - from fifteen to twenty basic calculation units or administrative arrest up to fifteen days.
Is it possible to reduce the time of school lessons?
Lesson time cannot be reduced from 45 minutes to 40 minutes. However, the duration of breaks between lessons can be reduced to 5 minutes.
Is it correct that preschool and school education department employees determine the time of school breaks?
Their powers to investigate the activities of schools have been terminated
Is it correct to ask the teacher for a paper annual calendar-subject plan?
It is strictly forbidden to request reports and additional information on other pedagogical tasks of teachers, except for the organization of lessons and club activities and keeping a class journal.