Ota-onalar o‘qituvchining darsini kamerada kuzatib turishi mumkinmi?
Maktab sinf xonasida bo‘lib o‘tadigan dars jarayonini ota-onalar kuzatib borishi uchun videokamera o‘rnatishmoqchi?
Buning tartibi qanday? Bu bo‘yicha ta’limga oid hujjatlarda nimalar deyilgan? Agar bu narsaga sinf ota-onalar yig‘ilishida qaror qilingan bo‘lsa qanchalik to‘g‘ri bo‘ladi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 31-avgust kungi 282-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalari”ga ko‘ra, o‘quvchining ota-onasi yoki boshqa qonuniy vakillari ta’lim muassasasidagi dars jarayoniga aralashishi mumkin emas.
Ota-onalar tomonidan sinf xonalariga kamera o‘rnatilib, dars jarayonini kuzatib borish ham dars jarayoniga aralashish hisoblanadi. Shuningdek, ushbu harakatlar qonunchilikda ko‘zda tutilgan boshqa normalarga ham to‘g‘ri kelmaydi.
Davlat umumta’lim muassasalariga nazorat kameralarini o‘rnatish “Xavfsiz maktab” loyihasi doirasida amalga oshirilib kelinmoqda. Bunda sinf xonalarga ham kuzatuv kameralari o‘rnatilganligiga guvoh bo‘lishimiz mumkin.
Ya’ni, “Xavfsiz maktab” loyihasi doirasida sinf xonasiga ham kuzatuv kameralari o‘rnatish mumkindir, ammo kamera tasvirga olgan lavhalar jamoatchilikka taqdim etilmasligi lozim.
Pedagog xodimlarning xohishiga zid ravishda ular tomonidan o‘tilayotgan dars jarayoni videotasvirga yozib olinib, ularning ruxsatisiz uchinchi shaxslarga berilishi mumkin emas deb hisoblaymiz.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 197-5-moddasiga ko‘ra ta’lim tashkiloti pedagog xodimining kasbiy faoliyatiga ta’lim oluvchilarning bilimini to‘g‘ri va xolis baholashiga ta’sir ko‘rsatish bilan ifodalangan tarzda qonunga xilof ravishda aralashish yoki ta’lim tashkiloti pedagog xodimining xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilish, — fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining yetti baravaridan o‘n baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa — o‘n baravaridan o‘n besh baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Xuddi shunday huquqbuzarliklar ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan bo‘lsa, — fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravaridan o‘n besh baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa — o‘n besh baravaridan yigirma baravarigacha miqdorda jarima solishga yoki o‘n besh sutkagacha ma’muriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi.
Maktabdagi darslar vaqtini qisqartirsa bo‘ladimi?
Dars jarayoni vaqtini 45 daqiqadan 40 daqiqaga qisqartirish mumkin emas. Ammo dars mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffuslarning davomiyligini 5 daqiqagacha qisqartirish mumkin.
Maktabdagi tanaffuslar vaqtini MMTB xodimlari belgilashi to‘g‘rimi?
Ularning maktablar faoliyatini tekshirish vakolatlari tugatilgan
O‘qituvchidan qog‘oz ko‘rinishdagi yillik taqvim-mavzu reja talab qilinishi to‘g‘rimi?
O‘qituvchilarining dars va to‘garak mashg‘ulotlarini tashkil etish hamda sinf jurnalini yuritishdan tashqari boshqa pedagogik yuklamalar bo‘yicha hisobotlar va qo‘shimcha ma’lumotlarni talab qilish qat’iyan taqiqlanadi.

Могут ли родители наблюдать за уроком учителя в камере?
Каков порядок? Что говорится об этом в документах по образованию? Насколько это правильно, если класс принял решение на родительском собрании?
Согласно "Усовершенствованным типовым правилам этического поведения учреждения общего среднего образования," утвержденным приказом министра дошкольного и школьного образования No 282 от 31 августа 2023 года, родители или другие законные представители учащегося не могут вмешиваться в учебный процесс в образовательном учреждении.
Родители устанавливают камеры в классных комнатах и следят за процессом урока, что также является вмешательством в процесс урока. Также эти действия не соответствуют и другим нормам, предусмотренным законодательством.
Установка камер контроля в государственных общеобразовательных учреждениях осуществляется в рамках проекта "Безопасная школа." При этом мы можем быть свидетелями того, что в классных комнатах также установлены камеры наблюдения.
То есть в рамках проекта "Безопасная школа" в классе также можно установить камеры наблюдения, но кадры, снятые камерой, не должны быть представлены общественности.
То есть, вопреки желанию педагогических работников, мы считаем, что процесс урока, проводимый ими, не может быть зафиксирован на видеоизображении и передан третьим лицам без их разрешения.
Согласно статье 197-5 Кодекса об административной ответственности незаконное вмешательство в профессиональную деятельность педагогического работника образовательной организации, выразившееся в оказании влияния на правильную и объективную оценку знаний обучающихся или воспрепятствование выполнению служебных обязанностей педагогическим работником образовательной организации, - влечет наложение штрафа на граждан от семи до десяти, а на должностных лиц - от десяти до пятнадцати базовых расчетных величин.
Те же правонарушения, совершенные повторно в течение года после применения административного взыскания, - влекут наложение штрафа на граждан от десяти до пятнадцати, а на должностных лиц - от пятнадцати до двадцати базовых расчетных величин или административный арест до пятнадцати суток.
• процесс урока
• Камера наблюдения
Можно ли сократить время занятий в школе?
Нельзя сокращать время урока с 45 минут до 40 минут. Однако продолжительность перерывов между занятиями можно сократить до 5 минут.
13:33 / 11.12.2025
Правильно ли, что время перерывов в школе устанавливается сотрудниками отдела дошкольного и школьного образования?
Их полномочия по проверке деятельности школ прекращены
10:43 / 13.01.2025
Правильно ли просить у учителя бумажный годовой календарно-предметный план?
Категорически запрещается запрашивать отчеты и дополнительную информацию по другим педагогическим задачам учителей, кроме организации уроков и кружковой деятельности и ведения классного журнала.