O‘qituvchining ish joyi o‘zgarsa, maktabdagi ustamasi saqlanib qoladimi?
Hozirda direktor jamg‘armasi hisobidan 20 foiz ustama olaman. Yaqinda boshqa maktabga ishga o‘tmoqchiman. Ish joyim o‘zgarsa, 20 foizlik ustama saqlanib qoladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra, pedagog xodimlarga direktor jamg‘armasi hisobidan ustamalar belgilash, umumta’lim muassasasida tuzilgan ishchi guruhlar tomonidan amalga oshiriladi.
Ishchi guruh umumta’lim muassasasining pedagogik kengashi qarori asosida, muassasa direktorining buyrug‘i bilan kamida yetti kishidan iborat toq sonda tuzilib, aynan shu ta’lim muassasasida faoliyat yuritayotgan rahbar va pedagog xodimlari orasidan hamda umumiy o‘rta ta’lim muassasasi kuzatuv kengashi va o‘quvchilarning ota-onalaridan vakillardan iborat bo‘ladi.
Umumta’lim muassasalari pedagog xodimlarining bazaviy tarif stavkalariga direktor jamg‘armasi hisobidan har oylik ustamalar yangi o‘quv yili uchun o‘tgan o‘quv yili yakunlari bo‘yicha belgilanadi.
Pedagog xodimlarga tayinlanadigan ustama u faoliyat yuritayotgan ta’lim muassasasida erishgan natijalaridan kelib chiqib tayinlanganligi, hamda aynan shu ta’lim muassasasi ishchi guruhi tomonidan belgilanganligi bois, pedagog xodim ish joyini o‘zgartirganda tayinlangan ustamalar saqlab qolinmaydi.
Faqat bir holatdagina istisno mavjud
Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga boshqa hududlardan jalb etilgan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning amalda ishlagan umumta’lim muassasasining direktor jamg‘armasidan belgilangan ustama haq (foiz)lari saqlanadi.
Bunda mazkur ustamalar bir o‘quv yili davomida saqlanadi va keyingi o‘quv yilida ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining Ishchi guruhi tomonidan qayta ko‘rib chiqiladi.
Agar pedagog xodimga ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan umumiy o‘rta ta’lim muassasasi ishchi guruhi tomonidan ustama tayinlangan bo‘lib, u boshqa maktabga ishga o‘tayotgan bo‘lsa, bu holatda ham ustamalar saqlab qolinmaydi.
Ya’ni, faqat bir holatdagina — pedagog xodim ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktabga ishga o‘tgan taqdirdagina ustamalar bir o‘quv yili uchun saqlanib qoladi.
Asos: Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi nizomning 24-1-bandi.

Сохранится ли школьная надбавка учителя, если его рабочее место изменится?
В настоящее время я получаю 20-процентную надбавку из фонда директора. Я планирую скоро перейти на работу в другую школу. Если меняется место работы, сохраняется ли 20-процентная надбавка?
Согласно Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров No 823 от 30 сентября 2019 года, установление надбавок педагогическим работникам за счет директорского фонда осуществляется рабочими группами, созданными в общеобразовательных учреждениях.
Рабочая группа образуется на основании решения педагогического совета общеобразовательного учреждения приказом директора учреждения в нечетном количестве не менее семи человек из числа руководящих и педагогических работников, осуществляющих деятельность в данном образовательном учреждении, а также представителей наблюдательного совета общеобразовательного учреждения и родителей учащихся.
Ежемесячные надбавки к базовым тарифным ставкам педагогических работников общеобразовательных учреждений за счет директорского фонда устанавливаются на новый учебный год по итогам предыдущего учебного года.
В связи с тем, что надбавки, назначаемые педагогическим работникам, назначаются исходя из результатов, достигнутых ими в образовательном учреждении, в котором они осуществляют свою деятельность, а также устанавливаются рабочей группой данного образовательного учреждения, при изменении педагогическим работником места работы назначенные надбавки не сохраняются.
Исключение существует только в одном случае
За учителями-педагогами высшей и первой категорий, привлеченными из других регионов в общеобразовательные учреждения с невысоким уровнем образования, сохраняются установленные надбавки (проценты) из директорского фонда общеобразовательного учреждения, в котором они фактически проработали.
При этом данные надбавки сохраняются в течение одного учебного года и в следующем учебном году пересматриваются Рабочей группой общеобразовательных учреждений с невысоким уровнем образования.
Если педагогическому работнику рабочей группой общеобразовательного учреждения с невысоким уровнем образования назначена надбавка и он переходит на работу в другую школу, то и в этом случае надбавки не сохраняются.
То есть, только в одном случае - при переходе педагогического работника на работу в школу с невысоким уровнем образования - надбавки сохраняются на один учебный год.
Основание: пункт 24-1 Положения о порядке создания и использования директорского фонда поощрения отличившихся работников учреждений общего среднего образования.
Дополнительная надбавка выплачивается только педагогам, принявшим участие в квалификационном испытании (на обоих этапах) и достигшим (или сохранившим) высшую и первую квалификационные категории.
15:35 / 07.10.2025
15:18 / 20.02.2025
В некоторых регионах Ферганской области отмечены случаи неоплаты педагогам, которым установлена надбавка в размере 70 процентов. Эти проблемы были положительно решены после вмешательства xalqtaliminfo.uz и Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана.